A Fiat sokáig csak a két legmagasabb kategóriában segítette az egyterűek világméretű elterjedését. A Multipla és az Ulysse fazonírozgatása közben azonban nyilván felmerült a kérdés Torinóban: nem kellene nekünk valami ilyesmit kicsiben is összehoznunk? A válasz egyhangú igen volt.
Fiat Idea 1.4i 16V Active: Nagyvonalúság, alapfokon
Külalak, besorolás
Kompakt egyterűekből nem túl sok szaladgál Európa országútjain, hiszen az Agila, Matiz és társai, valamint a Scénic, Xsara Picasso stb. által fémjelzett kategóriák között nincs sok hely. Ide eddig tulajdonképpen csak az Opel Merivának, a Toyota Yaris Versónak és a Ford Fusionnak sikerült befurakodnia, ha eltekintünk a távolabbi rokonnak számító Hyundai Matrixtól vagy a Mercedes A osztálytól. Külalakját tekintve az Idea ebben a mezőnyben a buszlimuzinos építésmódot képviseli (lásd még: Meriva); a hasonlókhoz viszonyított többlete a hosszan ívelő, tiszta vonalakon is átütő dinamikus fazon. A nagy fekete hűtőrács és az impozáns fényszórók felnőttes jelleget adnak a kocsinak, a lámpák alatt jól mutatnak az irányjelzők keskeny szalagjai. A széles oldalfalakat arányosan osztják ketté a gumi védőcsíkok, a hátsó fal egyszerűségében is elegáns.
Komfort, szereltség, térkínálat
A minivanokkal szemben elsősorban térkínálat szempontjából nagyobbak az elvárások, mint a hagyományos személygépkocsik iránt. Erre már korábbi tesztünkben is utaltunk, s most örömmel jelenthetjük, hogy az alapmodell e téren gyakorlatilag ugyanenynyit tud: a 2:1 arányban osztott hátsó ülések itt is 16 cm-es pályán előre-hátra mozgathatók, üléstámláik szöge a csaknem függőlegestől a csaknem vízszintesig állítható, széles középső könyöktámlájukon keresztül „síalagút” nyílik a csomagtérbe, összehajtogatásukhoz és előrebillentésükhöz pedig nincs szükség a fejtámlák kiszerelésére. Ezek a műveletek egyébként kallantyúk, karok és húzókantárok segítségével a csomagtérből is levezényelhetők, ami nagy előny. Hosszabb tárgyak szállításakor az anyósülés lefektethető támlája jöhet még segítségünkre, apróbb holmijainkat pedig összesen 25 kisebb-nagyobb sufni várja; közülük a műszerfal tetején található két csukható szekrény és a napellenzők felett végigfutó széles polc érdemel külön említést. Ami a szereltséget illeti, már az alapfok listája sem szegényes: ABS+EBD, két frontlégzsák, kétfokozatú elektromos kormányrásegítő, állítható magasságú volán és vezetőülés, fedélzeti számítógép, távirányítású központi zár, elektromos elülső ablakemelők. A multimediális szórakoztatóiparból csak a hat hangszórós rádió-előszerelés van jelen, amelyet – közvetlenül a gyártótól – 12 000 koronás felárért lehet CD-lejátszós rádióval kiegészíteni. A magasra telepített váltókar könnyen kezelhető, a középre tolt körműszerek leolvasásával viszont esetenként gondjaink adódhatnak: volán- és üléspozíciótól függően a jobb csuklónk olykor beúszhat a sebességmérő látómezejébe.
Motor, meghajtás, menettulajdonságok
Az Idea alap-erőforrásának számító 1,4-es, 16 szelepes benzinmotort még nyugodtan nevezhetjük újdonságnak, hiszen a legújabb Puntóban debütált. Kilencvenöt lóerejét a nagyobb és nehezebb autóban valamivel kevésbé érezni, de ez tényleg csak viszonyítás kérdése.
Az 1,4-es Ideát ugyanis már pusztán a dinamikai mutatói alapján sem nevezhetjük lustának, a motor legfeljebb maximális terhelésnél igényel gyakoribb váltást. A fogyasztás terén rezsimenként átlagosan fél literrel többet produkáltunk, mint a Punto ugyanígy motorizált változatának tesztje során (AUTÓ-MOTOR, 2003. XII. 29.), de ez a kocsi alakjára való tekintettel természetes dolog. A menettulajdonságok, ahogyan nem dicsérhetők, ugyanúgy nem is szidhatók különösebben, de ne feledjük: magas építésű egyterűekkel ritkán szoktak gumifüstölős kanyarbravúrokat produkálni. Normális autózáskor viszont érezzük, hogy vannak tartalékaink.
Zárszó helyett
Az alapszerelt-alapmotorizált Fiat Idea elsősorban térvariációs lehetőségeinek köszönhetően lehet eszményi családi autó. Ugyanakkor nem hagyhatjuk szó nélkül, hogy közvetlen konkurensei között olcsóbbak is akadnak, de a valóban tárgyilagos kép kialakításához a szereltségi listákat is érdemes aprólékosan egybevetnünk. Ha megtesszük, könnyen lehet, hogy nem fog magasnak tűnni az 519 900 koronás alapár...Vas Gyula
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.