Fiat Croma Dynamic 1.9 MTJ: Látványos visszatérés

A név ismerős lehet, hiszen a Croma 1985-ben bemutatott első nemzedékét tizenkét évig gyártották Torinóban. A 21. századbeli utódnak azonban a néven és a kategóriabeli hovatartozáson kívül az égvilágon semmi köze nincs az elődjéhez.

Előkelő maszk, szépen metszett fényszórókkalA szerző felvételeiEzt úgy is ki merjük jelenteni, hogy az előző Cromát nem volt alkalmunk közelebbről megismerni: ennyire jó autó azonban már csak a korkülönbség miatt sem lehetett. Mert az új tényleg nagyon jó: minden porcikáján érződik az odafigyelés, a minőségre való törekvés.

Külalak, besorolás

Kezdjük azzal, ami már messziről látszik: az elegáns, csupa ív karosszériát Giugiaro mester tervezte, amiről az oldalajtón elhelyezett diszkrét névjegy árulkodik. A maszk, a fényszórók, a motorháztető csupa harmónia, a kilincsek mintha képzőművész-tábor pályamunkái lennének, a hátsó rész is szemet gyönyörködtető. Ha viszont nevén akarjuk nevezni ezt a karosszériát, gondban vagyunk. Önként adódóan kombi lehetne – de nem az. Nem is egyterű, hanem – maradjunk annyiban, hogy megnyújtott-magasított ötajtós limuzin, amely tényleg kombira hasonlít, de ugyanúgy nem kombi, ahogyan például az Opel Signum sem az. A legközelebbi vetélytársat ezzel már megneveztük, és a középkategóriások hosszú sorával folytathatnánk: Renault Laguna, Toyota Avensis, Ford Mondeo, Nissan Primera, VW Passat…

Komfort, szereltség, térkínálat

Az új Croma jelenleg az egyik legnagyobb D-szegmensbeli autó, helykínálata ennélfogva pazar. Kombis fazonjának köszönhetően a hátul ülők akár kalapot is viselhetnének, lábaiknak pedig annyi hely jut, amennyi a képen látható. Tágas a csomagtartó is, de bővítésekor óriási „lépcső” keletkezik, lásd ismét a megfelelő képet. Ehhez a bővítéshez egyébként az osztott támlákat elég egyetlen mozdulattal fejtámlástól előrecsapni, ám előtte az ülőlapot gyakorlatilag ki kell emelni a helyéből; „visszarendezéskor” érezni, hogy ez mennyire nem praktikus megoldás. A szereltség már a tesztelt középső Dynamic fokozatban imponálóan gazdag: teljes légzsákkészlet (a vezetői „térdlufit”) is beleértve), ABS, ESP, Hill Holder rendszer, tempomat, kétzónás légkondi, hathangszórós CD-lejátszós rádió, hogy valóban csak a legjavát említsük. Feltétlenül szólnunk kell még a kocsi nagy műgonddal kialakított belső teréről, amely egyszerre elegáns, esztétikus és méltóságteljes. Erre is nagyon odafigyeltek…

Motor, meghajtás, menettulajdonságok

Már nem JTD, hanem Multijet Az új Croma két benzin- és három dízelmotorral kapható a hazai piacon, tesztkocsink erőforrása a középső turbódízel volt. Itt is éreztük a felzárkózásra való törekvést: teljesítménye és nyomatéka egyaránt kategóriája legszűkebb élmezőnyébe sorolja az 1,9-es olajmotort, amelynél már a korszerűbb befecskendezésre utaló Multijet váltotta fel az eddigi JTD megjelölést (innen a MTJ rövidítés is). Talán a kifejezetten alacsony fordulatszám az, amit ez a motor kevésbé szeret, de ebben szerepet játszik a kocsi viszonylag nagy önsúlya is. Percenként kétezer fölött azonban minden hiányérzetünk megszűnik. Érezzük az erőt a talpunk alatt, amely ráadásul csendesen, szinte suttogva jelentkezik: a kocsiszekrény zajszigetelése átlagon felüli. A kézi váltót jól méretezték, a „hatos” létjogosultságához szemernyi kétség nem férhet, ráadásul távolról sem csupán takarékfokozat: ha nem kifejezetten sürgős a dolog, előzni is lehet vele. A menettulajdonságok pedig szó szerint megdöbbentettek bennünket: a magas építésű, minden sportos látványelemet nélkülöző limuzin szinte levakarhatatlanul tapad az aszfalthoz! Jön egy kemény kanyar, az ember felviszi a sebességet az X tesztautón keresztül megismert csúszáshatárig, és: semmi. Pontosabban az, ahogyan csak a legjobbak viselkednek: precíz nyomkövetés, csend a hátsó kerekek felől, az ív elejétől a végéig mozdulatlanul tartható kormánykerék. Egy szó mint száz: erre is nagyon odafigyeltek!

Zárszó helyett

Újra van tehát „nagy Fiat”, éspedig nem is akármilyen. Olyan, amely minden tekintetben felveszi a versenyt a konkurenciával, sőt számos dologban (térkínálat, menettulajdonságok) túl is szárnyalja azt. A többi már a vásárlón múlik: elfogadja-e, vagy tartja magát az idejétmúlt beidegződésekhez, miszerint bizonyos márkák csak bizonyos mérethatár alatt vagy felett tudnak jó autókat gyártani…

Vas Gyula

Hengerűrtartalom: 1910 cm3

Legnagyobb teljesítmény: 110 kW (150 LE)/4000min-1

Legnagyobb forgatónyomaték: 320 Nm/2000min-1

Sebességváltó: hatfokozatú kézi

Legnagyobb sebesség: 210 km/óra

Gyorsulás 0–100 km/óra: 9,6 s

Menetkész tömeg: 1530 kg

Méretek (h/sz/m): 4756x1775x1597 mm

A csomagtér űrtartalma: 500–1610 l

Fogyasztás (városi/országúti/vegyes): 8,2/4,9/6,1 l/100 km

Az üzemanyagtartály űrtartalma: 62 l

Ár: 938 800 korona

Az alapmodell ára: 808 800 korona

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?