Az utóbbi napokban talán semmi nem foglalkoztatja annyira a hazai autós közvéleményt, mint az irányított katalizátorral felszerelt benzinmotoros gépkocsik kötelező emissziós vizsgája.
Emissziós tesztek: Néhány kérdés és válasz
1. Azonos-e az emissziós teszt az „STK” néven ismert általános műszaki vizsgával, illetve elvégezhető-e a kettő egyszerre?
Nem azonos, sőt az emissziós teszt éppen kötelezővé válásával különül el a műszaki vizsgától. Ami a kérdés második részét illeti, előfordulhat – sőt ez lesz a gyakoribb eset –, hogy egy gépkocsi első emissziós tesztjének időpontja nem lesz azonos az éppen esedékes műszaki vizsgáéval. A tulajdonos ekkor a legokosabban teszi, ha mindkettőre egyszerre kér terminust, hogy ne kelljen kétszer vizsgáztatnia az autót. (Ez természetesen csak akkor lehetséges, ha a szóban forgó autószerviz mindkét vizsga elvégzésére jogosult.) Tény, hogy a később esedékes vizsga terminusa ezáltal néhány héttel vagy hónappal „előbbre jön”, de ez csak az első évben lesz így.
2. Mi a helyzet a legújabb, 1-2 éve vásárolt gépkocsikkal?
Az új rendelet értelmében az irányított katalizátorral felszerelt benzinmotoros gépkocsik – a műszaki vizsgához hasonlóan – nyilvántartásba vételüktől 4 évig „emissziósan” sem vizsgakötelesek. Ha például a tulajdonos 2006. március 31-én kapta meg a kocsi rendszámait, az első emissziós tesztet 2010. március 31-éig kell abszolválnia.
3. Mennyibe kerül az emissziós teszt?
Autószerviztől függően kb. 280–450 koronába, ehhez jön még a 20–40 koronába kerülő matrica és a kb. 40 koronás vizsgaigazolvány.
4. Az emissziós tesztkötelezettség a külföldről behozott használt gépkocsikra is vonatkozik?
Igen, éspedig még az itthoni nyilvántartásba vétel előtt. A műszaki vizsgát (STK) csak e teszt eredményeinek felmutatása után lehet kérvényezni.
5. Milyen kategóriájú gépkocsikra vonatkozik az új rendelet?
A személygépkocsikra és a 3,5 tonna össztömeg alatti haszonjárművekre (M1/N1-es kategória).
6. Létezik-e „katalizátorkímélő” vezetésmód, hogy minél hosszabb élettartamú legyen ez a drága (kocsitípustól függően 10–30 ezer koronába kerülő) alkatrész?
Igen. A katalizátorra különösen veszélyes a bekerült szénhidrogén-származékok égésekor fellépő túlhevülés. Ezek bejuthatnak az el nem égett üzemanyaggal (hideg motor túlzott megterhelése), vagy az olajjal (ennek jele a motor átlagosnál nagyobb olajfogyasztása). Hosszan tartó nagy sebességű autózás közben (pl. sztrádán) sem árt néhány „lazább” kilométer közbeiktatása a katalizátor hőterhelésének csökkentésére. (v, s, pv)
Motortípusok és vizsgaterminusok
Motortípus 1. emissziós teszt Későbbi emissziós tesztek
Katalizátor nélküli benzinmotor 1 éven belül évente
Benzinmotor irányítatlan katalizátorral 4 éven belül évente
Benzinmotor irányított katalizátorral 4 éven belül kétévenként
Dízelmotor 4 éven belül kétévenként (p)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.