A C-szegmens, más néven az alsó középkategória a második legnépesebb személygépkocsi-méretosztály. ĺgy már csak terjedelménél fogva is megismertünk benne sok mindent – a VW Golf konzervativizmusától kezdve a Ford Focus élein és a Mégane kacsaseggén keresztül egészen az új Honda Civic futurizmusáig. Mélységesen tévedtünk azonban, ha azt hittük, hogy itt már semmi nem lephet meg bennünket.
Dodge Caliber 2.0 CRD SXT: Aki mást szeretne…
Külalak, besorolás
Kezdjük azzal, hogy a Dodge a DaimlerChrysler konszernbe történt beolvadás után is hamisítatlan tengerentúli márka maradt. A Caliber formatervezése például olyan, hogy a kocsi masszív, darabos elejét nézve önkéntelenül az amerikai filmekből oly jól ismert pick-up karosszériában várnánk a folytatást. Holott az – legalábbis az övvonal felett – egészen más: harmonikus tetőív, sportosan keskeny oldalüvegezés, impozáns légterelő alól kifutó lapos szélvédő... Ettől még „csak” egy fiatalos fazonú C-szegmensbeli ötajtós lenne a Caliber, de az alsó rész átír minden eddigi benyomást. A sárhányók hatalmas domborulatai, a 178 mm-es hasmagasság, a hosszú rugóutak és az alapáron 17, felárért 18 hüvelykes tárcsákra húzott 215/55-ös gumik minimum egy telivér crossover jellemzői, de akár egy könnyű terepjáróé is lehetnének. Ez az, ami a Calibert első pillantásra megkülönbözteti minden kategóriatársától, de ilyen a masszív farrész is, hatalmas lámpáival és a „küszöbös” kialakítású lökhárítóval.
Komfort, szereltség, térkínálat
Az autó külseje alapján belül nagyobb életteret várnánk, mint amekkora fogad: no, nem kicsi, éppen csak az alsó középkategória megtestesült átlaga. Elöl kényelmesen ülünk, hátul csak akkor, ha az elülső üléseket legfeljebb félpályáig tolják hátra. A koffer szintén átlagos: nagyobb, mint a Golfé, az Astráé, a Peugeot 307-esé és a Renault Mégane-é, de kisebb, mint a Ford Focusé vagy a Honda Civicé. A belső pakolóhelyeket feltérképezve először elborzadtunk az elülső ajtózsebek mikroszkopikus méretén (hátul még ekkorák sincsenek), de utána megtaláltuk az összesen 3 szintes, alul hűthető dupla kesztyűtartót és az elülső ülések közötti kartámaszban rejlő barlangot. A mindent elborító kopogós műanyagok feletti megrökönyödésünket viszont semmi nem enyhítette; legfeljebb azzal magyarázhattuk, hogy összhangban vannak a kocsi nyers fazonjával… A keretes fejtámlák is kifejezetten anakronizmusnak számítanak, azt is furcsa volt megszokni, hogy a rádió távirányító gombjai a volánkoszorú belső oldalán vannak elrejtve. A napellenzős fehér „órákat” tartalmazó műszerfal viszont nemcsak nagyon szép, hanem egy praktikus aprósággal is dicsekedhet: az üzemanyagmérő felső részén van egy nyíl, amely azt mutatja, melyik oldalon van a tanksapka. Ezen kívül is találtunk még néhány dolgot, amit önkéntelenül megtapsoltunk. Ilyen volt a kivehető lámpaként is használható belső világítótest, de főleg a nyitott hátsó ajtóból kihajtható sztereó hangfal: neki köszönhetően zenével aláfestve piknikezhetünk a természetben! Maga a szereltség a legmagasabb volt a három szint közül, az alapfokon is járó front- és oldallégzsákon, ABS-en kívül ESP menetstabilizálóval, klímaberendezéssel, tempomattal, fedélzeti számítógéppel, guminyomás-ellenőrző rendszerrel és a már említett, CD-táras rádióval.
Motor, meghajtás, menettulajdonságok
A DaimlerChrysler autóin gyakran használt CRD felirat itt kissé megtévesztő: a Caliber gázolajos verziójának erőforrása ugyanis a Volkswagentől származó kétliteres, szivattyú–fúvóka rendszerű dízelmotor. Igen, pontosan az a 2.0 TDI – csak átcímkézve –, amelyet a Golfból, a Passatból vagy az Octaviából ismerünk. Ez persze nem baj, mert erős, nyomatékos, ugyanakkor takarékos motorról van szó. Kissé hangosabb járása ez esetben valóban illik a kocsi karakteréhez, bár csak alapjáraton halljuk ilyennek: hangját menet közben nagyrészt elnyeli a kiváló zajszigetelés. A hatfokozatú kézi váltót nagyszerűen méretezték: intenzív gyorsításra és nagy átlagsebesség melletti takarékos autózásra egyaránt alkalmas. Igen kellemesen leptek meg bennünket a kocsi menettulajdonságai – valószínűleg azért is, mert a terepmászásra provokáló alsó traktus alapján rosszabbra számítottunk. Az alacsony karosszéria, a nagy tengelytáv és a kiváló konstrukciójú futóművek azonban a kategória bármely hagyományos képviselőjével összemérhetővé teszik a Calibert – talán gyors kanyarokban a kocsiszekrény dől meg kissé jobban a nagy hasmagasság miatt. Az autó légellenállási tényezője is igen jó, ami nemcsak a fogyasztásra van kedvező hatással, hanem az utasteret is csendesebbé teszi.
Zárszó helyett
A Dodge Caliber egyszerűen azoknak ajánlható, akik egy emberi léptékű autót szeretnének vásárolni, ám elvárják, hogy az ordítóan különbözzön az összes többitől. A jelenlegi kínálatból ekkor – az ötajtós karosszéria praktikumát is figyelembe véve – vagy a Honda Civic űrdizájnja, vagy a Dodge Caliber férfias nyersesége mellett tehetik le a voksot. Tessék választani…! Vas Gyula
Hengerűrtartalom: 1968 cm3
Legnagyobb teljesítmény: 103 kW (140 LE)/4000min-1
Legnagyobb forgatónyomaték: 310 Nm/1750–2500min-1
Sebességváltó: hatfokozatú kézi
Legnagyobb sebesség: 196 km/óra
Gyorsulás 0–100 km/óra: 9,3 s
Menetkész tömeg: 1530 kg
Méretek (h/sz/m): 4415x1800x1535 mm
A csomagtér űrtartalma: 352–1013 l
Fogyasztás (városi/országúti/vegyes): 7,9/4,8/6,0 l/100 km
Az üzemanyagtartály űrtartalma: 51,5 l
Ár: 799 000 korona
Az alapmodell ára: 599 000 korona
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.