A franciák már a C5-ös első nemzedékére is büszkék voltak, és teljes joggal. Egész sor figyelemre méltó újdonsággal érkezett, ráadásul méreteinél fogva sokan résmodellnek tartották a közép- és a felső középkategória között. Négy év után mégis úgy döntöttek a tervezői, hogy eljött az első felfrissítés ideje.
Citroen C5 3.0 V6 Exclusive: Tényleg exkluzív!
Külalak, besorolás
A sziluett nem változott, az új látványelemek elöl és hátul keresendők. Az orr-részen – a két gyönyörű metszésű fényszóró között – ott a márka új családegyesítő stílusjegye, a középen „nyilazott” két hosszú, párhuzamos krómcsík. Hátul a befelé hosszan elkeskenyedő lámpatestek azok, amelyek teljességgel megváltoztatták a kocsinak ezt a részét – csak egyetérthetünk abban, hogy a javára. A többi, mint említettük, nagyjából maradt, de az oldalnézet nem is igazán szorult korrekciókra. A besorolást illetően pedig csak erősödött a C5-ös résmodell-státusa, hiszen az autó 12 cm-rel hosszabb lett; a szakirodalom ezzel együtt továbbra is középkategóriás autóként, tehát a Ford Mondeo, a Nissan Primera, a Peugeot 407, a Honda Accord, az Opel Vectra vagy a Toyota Avensis „osztálytársaként” tartja számon.
Komfort, szereltség, térkínálat
Komfort terén viszont valamennyi említett konkurensét kenterben veri az új C5-ös. Ez elsősorban a korábbi modellből már ismert hidropneumatikus rugózásnak köszönhető, amely az új modellben – Hydroactive 3 néven – még kifinomultabban, csendesebben működik. Alapállásában az autó szinte „úszik” az úton, de természetesen a szó jobbik értelmében; 110 km/órás sebesség fölött a progresszív rugózás automatikusan lesüllyeszti az alvázat, ami nagyobb stabilitást eredményez; 70 km/órás sebesség alatt, egyenetlen útfelületet érzékelve viszont ugyancsak automatikusan megemeli, biztonságosabbá téve az akadályokon történő áthajtást. A rendszer egyébként kézzel is vezérelhető, méghozzá több fokozatban: az alváz maximális, 10 km/órás sebesség alatt beállítható magassága például 250 milliméter! A kocsi másik (opciós) műszaki különlegessége a sávelhagyásra figyelmeztető rendszer, amely világviszonylatban is újdonságnak számít. Lényege, hogy ha az autó irányjelzők használata nélkül halad át a sávok közötti osztóvonalon vagy az úttestet az útpadkától elválasztó vonalon, a vezetőülés megfelelő oldala erős vibrálással figyelmezteti a feltehetőleg kókadozó, vagy éppenséggel álomba szenderült vezetőt. A többi egy korszerű, csúcsszerelt középkategóriás autó standardja, helyenként némi többlettel: 6 légzsák plusz egy térdlégzsák, komplett menetszabályozó és -stabilizásó rendszer, tempomat, kanyarba világító bi-xenonégős fényszórók, sebességfüggő kormányrásegítő, guminyomás-ellenőrző automatika, kétzónás automata klímaberendezés, fedélzeti számítógép, minden irányban elektromosan állítható elülső ülések. A navigációs rendszer – szlovákiai CD-vel! – már feláras volt, csakúgy, mint a csúcsminőségű, 8 hangszórós, távirányítható JBL audioberendezés. A beltér architektúrája egyébként nem sokat változott, mindössze egy-két kezelőszerv került máshová, és persze felül középen megjelent a nagyméretű színes kijelző. A méretnövekedésből eredően kitágult viszont a hátul ülők élettere, de a csomagtartó is nagyobb lett 16 köbdeciméterrel.
Motor, meghajtás, menettulajdonságok
Erős és kultivált járású A háromliteres V6-os a korábbi modellből származik, ami nem elmarasztalás: mai mércével is korszerű, nagy teljesítményű, kultivált járású és viszonylag takarékos erőforrásról van szó. Teljesen új viszont a hihetetlenül simán dolgozó hatfokozatú szekvenciális automata váltó, amely a „váltóspecialistának” tartott japán AISIN cég terméke. A kézi kapcsoláson kívül gombnyomással választható sportos és téli üzemmódban is dolgozik, szolgáltatásainak köre tehát valóban teljes. Sportos vagy kézi rezsimben teljes mértékben hagyja érvényesülni a motor erejét, miközben a váltásokat jóformán csak a fordulatszámmérő mutatójának megtorpanásából érzékeljük. A menettulajdonságok kifogástalanok, főleg hogy a hidropneumatikus rugózás SPORT állásba is átkapcsolható. Az alváz ilyenkor érezhetően megkeményedik, jobban érezzük az utat, és rájövünk, hogy az előbb még lágyan hullámzó nagylimuzinnal bizony komoly vezetéstechnikai fegyvertények is végrehajthatók. Főleg, ha több mint 200 lóerős motor dorombol az orrában…
Zárszó helyett
Ha valaki a középkategóriából egyértelműen feljebb kacsintó, progresszív műszaki megoldások egész sorát felvonultató, nem hivalkodó, de kellően attraktív külsejű autót keres, hát ilyesmiből tulajdonképpen csak egy van: az új C5-ös. Az, amelyik a lehető leglátványosabb módon újult meg, és amelyik Exclusive szereltségi fokozatban, plusz a csúcsmotorral bárki igényeit képes kielégíteni. A sznobokén kívül persze, akik csakis prémiummárkákban hajlandók gondolkodni. Vas Gyula
Hengerűrtartalom: 2946 cm3
Legnagyobb teljesítmény: 152 kW (207 LE)/6000min-1
Legnagyobb forgatónyomaték: 285 Nm/3750min-1
Sebességváltó: hatfokozatú szekvenciális automata
Legnagyobb sebesség: 230 km/óra
Gyorsulás 0–100 km/óra: 8,8 s
Menetkész tömeg: 1589 kg
Méretek (h/sz/m): 4745x1780x1476 mm
A csomagtér űrtartalma: 471–1315 l
Fogyasztás (városi/országúti/vegyes): 14,7/7,2/10 l/100 km
Az üzemanyagtartály űrtartalma: 65 l
Ár: 1 249 900 korona
Az alapmodell ára: 789 900 korona
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.