Citroen C4 1.6i 16V Pack: Több, mint méltó utód!

A Citroen Xsarát, mint még emlékezhetünk rá, a világ egyik legszebb fotómodelljével reklámozták. Egyértelmű utalás volt ez arra – a gyengébben látók kedvéért –, hogy az autó is szép. Nos, ha egy ilyen járműkreációt hét év után nyugdíjba küldenek, nyilván nem lehet akármivel pótolni.

Csupa ív és csupa harmónia; mintha a Picassót látnánk, alacsonyabb kivitelben…A szerző felvételeiTudták ezt a Citroe#nnél is mert az utód legalább annyira szép, mint a Xsara és a hét évvel idősebb Claudia Schiffer együttesen. Ez főleg a háromajtós változatra érvényes, de az általunk tesztelt ötajtós mellett is sűrűn megálltak az emberek – és a leplezetlen csodálat nem elsősorban az újdonságnak, hanem egyértelműen a formáknak szólt.

Külalak, besorolás

Lássuk tehát, miből is áll össze ez a szép külső. Elsősorban az új, karakteres Citroen-maszkból, amelyet alsó középkategóriás autóhoz képest szokatlanul nagy méretű, attraktív formájú fényszórók fognak közre. Folytatódik az elülső karoszszériaoszlop és a tető egybesimuló ívével, amely egy kissé a Xsara Picassóra emlékeztet. Aztán nézzük meg a leghátulsó oldalablakot, a lámpatestek ívét, a sárhányók osztóvonalát, az ízléses légterelőt, és adjuk hozzá mindahhoz, amit eddig láttunk. A VW Golf, Opel Astra, Ford Focus, Peugeot 307, Renault Mégane, Fiat Stilo, Mazda3, Nissan Almera, Toyota Corolla, Honda Civic stb. fémjelezte konkurencia tehát vizuális téren is olyan versenytárssal találta magát szemben, amelytől komolyan kell tartania. Főleg azoknak, akik az igazi nemzedékváltás helyett most még csak a ráncfelvarrásnál tartanak.

Komfort, szereltség, térkínálat

A C4-es három- és ötajtós kivitelben egyaránt 4-4 szereltségi fokozatban kapható, az ötajtósnál a Pack alulról a második. Értékesebb elemei az ABS, a teljes front-, oldal- és függönylégzsákkészlet, a sebességtartó automatika, a sebességfüggő szervokormány, a kesztyűtartót is temperáló klímaberendezés, a fedélzeti számítógép, a hathangszórós, távirányítható, CD-lejátszós rádió és még folytathatnánk a sort. A kocsi abszolút nóvuma, hogy kormánykerekének csak a koszorúja forog, az egész középső rész mozdulatlan; ennek előnye, hogy a rádió és a tempomat itt elhelyezett kezelőgombjait mindig ugyanazon a helyen találjuk. A középső panelt viszont, mi tagadás, kissé puritánnak, francia kocsiba nem illőnek találtuk: ez inkább a németes ízlésvilágot tükrözi. Az ülések elöl teljesen átlagosak, inkább csak jelzésértékű oldaltartással, hátul pedig meglepően vékonyak az ülőlapok. Igaz, ennek előnye is van: egy ötletes mechanikával kiegészítve sokkal egyszerűbben dönthetők előre, s a háttámlák-kal is hasonló a helyzet. Ilyenkor egy köbmétert meghaladó rakodótér keletkezik, ami bizony nem több, mint a kategória szerény átlaga: ezt az árat kellett fizetni a szép ívekért. Belül viszont szinte mindenütt találunk valamilyen rakodózugot: ajtórekeszek hátul is vannak, az elülsők pedig praktikusan osztottak.

Motor, meghajtás, menettulajdonságok

A volán kifejezetten avantgárd (csak a koszorúja forog), a középső panel kissé puritán, a középen elhelyezett sebességmérő megkönnyíti a sebességkorlátozások betartását A PSA konszern 16 szelepes 1,6-os benzinmotorját már több kocsiból ismertük. Kellemes tulajdonsága, hogy nyomatékának 90%-át már percenként 2000-es fordulatszámtól szállítja, a magasan fekvő csúcsérték tehát ne riasszon el senkit. A teszt során tapasztalt hátránya pedig tulajdonképpen nem a motorból, hanem a váltóátté-telezésből ered: az ötödik fokozat például rövidebb, mint amilyet a 109 lóerő még bőven elbírna, ezért pl. autópályás utazósebességnél közel 4000-ret pörög a motor. Az alacsonyabb fokozatok okos használatával viszont az utazást is kellemesebbé tesszük és a fogyasztást is elfogadható szinten tarthatjuk. A négy tárcsafék már-már brutálisan harap, amire tekintettel kell lennünk, ha a kocsinak nincs ESP menetstabilizáló rendszere (csak a legmagasabb Exclusive fokozatban standard tartozék). A kissé megkeményített alváz az elődénél jobb menettulajdonságokat eredményezett: a konstruktőrök visszatértek a hagyományos spirálrugó-lengéscsillapító kombinációhoz, aminek áldásos hatását főleg a gyors kanyarokban érezni.

Zárszó helyett

A Citroen C4 olyan autó, amelynek legfőbb vonzereje attraktív külalakjában keresendő. Ugyanakkor ne feledkezzünk meg biztonsági és kényelmi standardjáról sem, amely – mint láthattuk – még a tesztelt második legszerényebb változatban is magas színvonalú. A kocsi gazdag motorkínálatában is mindenki megtalálhatja a kedvére valót, hiszen a négy benzin- és három dízelmotor teljesítményskálája 90-től 180 lóerőig terjed. És akkor még nem említettük a kétféle karosszériát, ami tulajdonképpen külalakjában és stílusában merőben eltérő két autót jelent… Vas Gyula

Hengerűrtartalom: 1587 cm3

Legnagyobb teljesítmény: 80 kW (109 LE)/5800min-1

Legnagyobb forgatónyomaték: 147 Nm/4000min-1

Sebességváltó: ötfokozatú kézi

Legnagyobb sebesség: 194 km/óra

Gyorsulás 0–100 km/óra: 10,6 s

Menetkész tömeg: 1200 kg

Méretek (h/sz/m): 4260x1773x1458 mm

A csomagtér űrtartalma: 352–1083 l

Fogyasztás (városi/országúti/vegyes): 11,3/5,8/7,9 l/100 km

Az üzemanyagtartály űrtartalma: 60 l

Ár: 628 900 korona

Az alapmodell ára: 530 900 korona

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?