Biztosítók: nincs kevesebb baleset!

<p>Pozsony. Egyre kevesebb a baleset – állítják a rendőrök. Valójában viszont csak másképp nevezik ezeket, pontosabban: a közúti közlekedésről szóló törvény módosítása előtt más volt a karambol, mint most. Az egyenruhások szerint kétség nem fér hozzá, hogy az új jogi norma elérte célját, a biztosítási társaságok viszont sokkal visszafogottabb véleményen vannak.</p>

ÚJ SZÓ-ÖSSZEFOGLALÓ

Míg tavaly februártól májusig a rendőrséget több mint 19 ezer közúti balesethez riasztották, 2009 ugyanazon időszakában már csak 7371 esethez. Tény, hogy ezt a jelentős csökkenést az új közúti törvény okozta, viszont csak papíron. A sofőrök ugyanis nem vezetnek óvatosabban, csupán egy paragrafus növelte azt a kárt, amelynél a rendőrök kötelesek kimenni a baleset helyszínére.

10 százalékkal több baleset

Februárig minden 81 000 koronát (2689 euró) meghaladó balesethez kellett a rendőrségi bejegyzés, újonnan viszont csak akkor jönnek ki, ha egy autón a keletkezett kár túllépte a 3983 eurót, tehát a 120 000 koronát. Ha az ütközés során ennél kisebb kár keletkezik, akkor az érintett sofőrnek közvetlen a biztosítóval kell tisztáznia az esetet, mert már nem balesetről, csupán biztosítási esetről van szó.

A közutakon történt balesetek száma tehát minden bizonnyal nem csökkent. Ezt igazolják a biztosítási társaságok által közzétett számok is. Például a Generali Slovensko biztosítóba 2009 első négy hónapjában 10 százalékkal több balesetről érkezett bejelentés, mint egy évvel korábban. Enyhe növekedésről tanúskodnak a legnagyobb biztosító, az Allianz adatai is.

Rendőr helyett egyezség

A Kooperativa nem lát szembetűnő különbséget a tavalyi és az idei adatok között. „Viszont növekedett azoknak az eseteknek a száma, amelyeket nem a rendőrség tisztázott” – árulta el a Sme napilapnak Daniela Michaličová, a biztosító képviselője.

„A kárösszeg növekedése nem volt hatással a balesetek számának csökkentéséhez” – magyarázta Dana Macková, a Wüstenrot biztosítóból.

A rendőrség egyelőre nem akarja kommentálni ezeket az értesüléseket. Véleményük szerint még korai értékelni a törvény eredményességét, teljes és valós adatokhoz csak az év végén lehet majd hozzájutni.

A szlovákiai biztosítók szövetsége szerint sem csökkentek a balesetek. „A keletkezett kár határának növelése miatt viszont az érintett sofőröket terheli nagyobb felelősség. Míg eddig a baleset okozóját és a körülményeket a rendőrség határozta meg, újonnan a sofőröknek nem egy esetben saját magukra kell hagyatkozniuk” – mondta a szövetség ügyvezető elnöke, Imrich Fekete.

Ha a kár nem lép túl a 3983 eurót, akkor a sofőröknek egymás között kell megegyezniük azon, hogy történt a baleset, és ki okozta. Erre a szolgál az úgynevezett Baleseti Jelentés című nyomtatvány, amelyet az egyes biztosítóktól lehet kikérni. A legfontosabb, hogy a dokumentumot a karambol összes résztvevője aláírja. A biztosítók szerint nem árt a koccanásról fényképeket készíteni, esetleg szemtanúkat is bebiztosítani.

Komplikált kárfelmérés?

Az új szabályok viszont nem egy sofőrnek fejtörést okoznak. „A kárfelmérés nem csak a sofőröknek okoz gondot, akik gyakran laikusok, hanem nemegyszer a rendőröknek is” – magyarázta az Axa biztosító műszaki részlegének igazgatója, Lucián Besterci. „Mivel egy laikusnak és kevésbé tapasztalt sofőrnek gondot okozhat a kárfelmérés, azt tanácsoljuk, hogy szükség esetén hívják ki a rendőrséget” – mondta Lenka Havlová, a Generali biztosítóból.

Ha gondjuk van a kárfelméréssel, vagy nem tudnak megegyezni a körülményeken, a rendőrség kiérkezik a helyszínre. Karol Vágner, egy fővárosi autószerviz igazgatója szerint – főleg a drágább autóknál – rendkívül nehéz megítélni a karambol során keletkezett kárt. „Tapasztalataink igazolják, hogy a motor ellenőrzése után az esetek 99 százalékában lényegesen megemelkedik a kár összege. A motorháztető alatt keletkezett hibákat ugyanis első ránézésre lehetetlen észrevenni” – nyilatkozta lapunknak Vágner. Hozzátette: a klímaberendezés, vagy ABS rendszer meghibásodása is több száz euróval növelheti a keletkezett kárt. Ezért tanácsosabb olyan karambolokhoz is kihívni a rendőröket, amelyeket a sofőr önmaga okozott – például megcsúszott a jégen és nekihajtott valaminek.

A sofőröknek viszont nem kéne félniük rendőrök nélkül tisztázni az esetet. Ha a baleset okozója beismeri, hogy vétkezett, akkor könnyen összeírják a jegyzőkönyvet, a keletkezett kárt a biztosító fizeti ki helyette és legalább elkerüli a kihágásért járó büntetést – a rendőrség ugyanis a helyszínen mindig megbünteti a koccanás okozóját, még akkor is, ha a kár alacsonyabb 3983 eurónál. (dem)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?