Biztonsági öv nélkül ágyúlövedékké válhatunk…

Múlt heti számunkban olvashatták, mi történik azzal a gépkocsivezetővel, aki alig 80 km/órás sebességgel frontálisan szilárd akadályba ütközik, ám biztonsági öve nincs bekapcsolva.

Múlt heti számunkban olvashatták, mi történik azzal a gépkocsivezetővel, aki alig 80 km/órás sebességgel frontálisan szilárd akadályba ütközik, ám biztonsági öve nincs bekapcsolva. A mindössze egytized másodpercig tartó dráma részletes leírása valószínűleg sokunkat megrázott, de legalábbis gondolkodóba ejtett: mi VALÓBAN mindig használjuk az övet? E kötelezettség elmulasztásának következményeit ezúttal kevésbé drámaian, több tárgyilagossággal, egyben átfogóbban elemezzük, mert a témáról, ahogy mondani szokás, nem lehet eleget beszélni.

Már 50 km/órás sebességnél bekövetkező ütközéskor (e kifejezés alatt cikkünkben minden esetben szilárd akadálynak történő frontális ütközést értünk) egy 15 kilós kisgyermek súlya 900, egy 50, illetve 90 kilós felnőtté pedig 3, illetve 5,4 tonnára növekszik. Ebből megérthetjük, milyen óriási erők hatnak ilyenkor ránk, s hogy megfékezésükre minden lehetséges eszközt fel kell használnunk. Ide tartoznak a korszerű gépkocsik programozottan kialakított gyűrődési zónái, ám mindenekelőtt a biztonsági övek és a légzsákok. Rendkívül fontos tudnunk, hogy ez utóbbiak kizárólag EGYÜTTMŰKÖDVE nyújthatják a leghatásosabb védelmet, tehát a légzsákkal felszerelt autóban ugyanolyan fontos a biztonsági öv használata, mint a légzsák nélküliben! Ha ugyanis az övek visszatartó ereje nélkül csapódunk neki a berobbanó légzsáknak, egyrészt attól is kapunk egy hatalmas ütést, másrészt a zsák ütközéscsillapító hatása a fentebb említett erőket figyelembe véve gyakorlatilag a nullával lesz egyenlő. (Emlékezzünk csak múlt heti cikkünk egy mondatára: 80 km/órás sebességnél egy átlagos felnőtt teste már 9 tonnányi tömegként repül előre!) Az öv használata azért is alapvetően fontos, mert a borulásos baleseteknél – amelyek többségénél a légzsák nem lép működésbe – önmagában is megmentheti az életünket. Hasonló a helyzet, ha valaki nagy sebességgel hátulról belénk rohan. Jól illusztrálja ezt táblázatunk is, amely a biztonsági öv százalékban kifejezett hatékonyságát tartalmazza a balesetek különböző típusainál.

Egy szó mint száz, a biztonsági öv arra való, hogy használjuk, hiszen életet menthet. És távolról sem csupán 120 km/órás sebesség felett. Az „ötvenes” igazán nem gyors tempó, de ha ismét elolvassuk a második bekezdés bevezető sorait, világossá válik: esélyünk nem lenne arra, hogy például a közelgő bajt látva „kitámaszszuk” magunkat. Kezeink-lábaink gyufaszálként roppannának öszsze, és ágyúlövedékként repülnénk előre, neki a volánnak, a műszerfalnak, a szélvédőnek. Testsúlyunktól függően 1, 3, 5 tonnányi, vagy még nagyobb tehetetlenségi erővel… (Forrás: pzkn)

Frontális ütközés 43%

Oldalütközés 39%

Hátulról történő ütközés 49%

Borulásos baleset 77%

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?