Autóvédelem – felsőfokon

Vellékletünk 2001. június 6-ai számában írtunk először az Alsószecsén élő Vámos Istvánról. Világviszonylatban is egyedülállónak nevezhető autóvédelmi rendszerét mutattuk be, amely a tolvajoknak gyakorlatilag semmi esélyt nem ad – még akkor sem, ha látszólag gond nélkül elhajtanak a kocsival.

# Vellékletünk 2001. június 6-ai számában írtunk először az Alsószecsén élő Vámos Istvánról. Világviszonylatban is egyedülállónak nevezhető autóvédelmi rendszerét mutattuk be, amely a tolvajoknak gyakorlatilag semmi esélyt nem ad – még akkor sem, ha látszólag gond nélkül elhajtanak a kocsival. A rendszer – feltalálója után – a VAM 01 nevet kapta, és rövidesen követte a hasonló alapelven működő, de többet tudó VAM 02. Vámos István azóta már elkészítette a VAM 03-ast is, amely természetesen még elődeinél is tökéletesebb. Magát a feltalálót kértük meg, hogy röviden mutassa be ezt az új terméket.

— Azzal kezdeném, hogy sokkal többről van szó, mint közönséges riasztóról, vagy a gépkocsik többségébe szériatartozékként szerelt indításgátlóról (immobilizer). A berendezés küldetését talán szlovák neve – „protiúnosový systém” – fejezi ki a legpontosabban. Természetesen hagyományos indításgátlóként is működik, de ilyen minőségében nem a szokásos áramköröket blokkolja, mivel ezeket a tolvajok már ismerik. Bekötése hihetetlenül sok variációs lehetőséget kínál, kódja nincs, tehát nem lehet az autó mellett lesben állva leolvasni. Ha menet közben esetleg meghibásodna – amit eddig egyetlen tulajdonosa sem jelzett – az autó nem áll le, amire eddig szintén nem volt példa. A leglényegesebb különbséget azonban abban jelölném meg, hogy a rendszer hatékony védelmet nyújt az autólopás egyik gyorsan terjedő formájával szemben, amikor a sofőrt fegyveres támadók egyszerűen kiparancsolják a volán mögül. A tolvaj ilyenkor elhajthat ugyan a kocsival, de az ajtónyitással aktiválta a rendszer további védelmi funkcióit, amelyek például a fékpedál első lenyomásakor lépnek működésbe. A motor leáll, és – legalábbis „országúti” körülmények között – a kocsi tulajdonosán kívül nincs ember, aki újra el tudná indítani. Ugyanez történik a kesztyűtartó kinyitásakor, amit a tolvajok általában már az első percekben megtesznek. A lényeg: egy ilyen kocsit a hagyományos módszerekkel lehetetlen ellopni, mert még az említett legdurvább esetben is néhány száz méter megtétele után egyszerűen megáll. A tolvajnak pedig akkor már nemigen marad más lehetősége, mint kiugrani és minél előbb kereket oldani.

Mi ehhez csak annyit teszünk hozzá, hogy a VAM 01, 02 és 03 hivatalosan vizsgáztatott, engedélyezett autóvédelmi berendezésnek számít Szlovákiában. Áruk nagyságrendileg nem különbözik a hasonló elektronikus védelmi rendszerekétől, de mint az elmondottakból kiderül, azoknál jóval többet tudnak. (vas)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?