Némi lírai hevülettel azt is mondhatnánk, hogy tavaly az Audi csaknem minden autóját pajzsra emelte. Legutoljára az A4-est, amely ettől és a többi vizuális átalakítástól még nem okvetlenül lenne több, mint az eddigi „négyes” átfazonírozott változata; ám sokan mégis új nemzedékről beszélnek.
Audi A4 2.0 FSI Turbo quattro: Impozáns előrelépés!
Külalak, besorolás
Ráncfelvarrástól vagy nemzedékváltástól függetlenül az Audi A4 az maradt, ami volt: a középkategória úgynevezett prémium-szegmensének illusztris képviselője. Közvetlen konkurensei ilyen minőségében a Mercedes C-osztály, a BMW 3-as sorozata, esetleg a Volvo S40; de ha eltekintünk a szigorú márkahierarchiától, a VW Passat, a Peugeot 407, a Ford Mondeo, a Toyota Avensis vagy a Nissan Primera is. A külalakot taglalva elsőként az a bizonyos pajzsmotívum szorul tisztázásra: az új hűtőmaszk tényleg ilyen alakú, és mára az új Audi-generációk legkarakteresebb külső ismertetőjegyévé vált. Az új A4-est azonban nemcsak ez teszi az elődénél jóval sportosabb és dinamikusabb külsejűvé, hanem az oldalt messze kifutó fényszórók, valamint a „késpengével” kettévágott légnyelőnyílások is. Hátul az átszabott lámpatestek jelentik a legnagyobb változást. Hogy a karosszéria 4 cm-rel hosszabb lett, azt nem biztos, hogy mindenki észreveszi, de bizonyára akadnak olyanok is, akik igen.
Komfort, szereltség, térkínálat
Belül luxus, elegancia és ergonómia olyan fokú elegye fogad, amely a közelmúltig csak magasabb kategóriákra volt jellemző. A volánon itt is első pillantásra feltűnik a pajzsmotívum, a műszerfal krómkeretű mezői a kocsi sportos tulajdonságait hivatottak előrejelezni, az impozáns középkonzol egy kisebb atomerőmű vezérlőpultjának is elmenne. Az elülső ülések hangsúlyozottan sportos szabásúak és minden irányban állíthatók; a méretnövekedés jótékonyan hatott a hátul utazók életterére, de az még most sem tartozik a kategória élmezőnyébe. A csomagtér is átlagos méretű, az pedig egyenesen megdöbbentő, hogy belső kacattartóból milyen kevés van. Elöl egyetlen flakontartó és egy keskeny, lapos, inkább csak névjegykártyák tárolására alkalmas fiók bújik ki a műszerfalból; az ajtórekeszek hihetetlenül szűkek; még szerencse, hogy a középkonzolt viszonylag tisztességesen végigszórták horpaszokkal, illetve a belső könyöktámla ürege is befogad egypár apróságot. Hátul viszont – sem ajtórekeszek, sem térképzsebek, egyszerűen nem akartunk hinni a szemünknek. Az itt ülők kizárólag a lehajtható középső könyöktámla belsejébe pakolhatnak, feltéve ha csak ketten vannak.
A szereltséget leltározva azonban ismét a prémiumosztályban találtuk magunkat. Az ABS és az összes ismert menetszabályozó rendszer – az elektronikus differenciálzárat is beleértve – magától értetődő, oldal- és függönylégzsákok elöl és hátul is vannak, aztán: automata klímaberendezés, fedélzeti számítógép, 10 hangszórós rádió, plusz – tesztkocsinkban opcióként – fűthető elülső ülések, esőszenzoros ablaktörlők, xenonégős fényszórók, a volánról távirányítható rádió. A „távirányítású központi zár” kategóriájú egyéb kellékekről ennél az autónál valóban fölösleges értekezni.
Motor, meghajtás, menettulajdonságok
Az első „direktspricces” benzinmotor, amelyet turbófeltöltővel kombináltak Hogy miért emlegettünk „kivételes példányt” mindjárt az elején, az ebből a fejezetből derül ki igazán. Először is: tesztkocsink erőforrása olyan közvetlen befecskendezéses benzinmotor volt, amelyet – a világon elsőként – turbófeltöltővel láttak el. Ezzel a motorral a VW konszern egy lépéssel megint megelőzte a konkurenciát. Másodsorban: az autó, mint a „quattro” szócska mutatja, összkerékhajtású volt, ami ebben az osztályban megint csak a legrangosabbak sajátja. Hogy a 200 lóerő biztos uralásában – főleg az idei decemberi alattomos utakon – mennyit segített ez a rendszer, azt nyilván nem kell külön bizonygatni. Tömören és velősen: nagyjából úgy autózgattunk, mint száraz aszfalton. Ja, és hogy el ne felejtsük: van a motornak még két tulajdonsága, ami szintén megérdemli a „kivételes” jelzőt. Az egyik a teljes fordulatszámskála kb. 75 százalékában produkált csúcsnyomaték, a másik, hogy teljesítménygörbéjének egy része is lapos. Magyarán: a csúcsteljesítményt sem egy ponton adja le, hanem egy közel ezres fordulatszám-tartományban. Ilyenre, kérem, eddig még nem volt példa az autógyártás történetében. A menettulajdonságokról pedig csak annyit, hogy az új A4-essel az Audi egyértelműen a sportos irányvonalra tett. Feszesebbé vált a kocsi rugózása, a keményebb lengéscsillapítók az A6-osból származnak, de akinek még ez is kevés lenne, két különböző hangolású sportos alvázzal is megrendelheti az autót.
Zárszó helyett
Az új Audi A4 egyértelműen olyan autó, amellyel a kategóriát jócskán meghaladó szinten lehet reprezentálni, és alighanem ez is volt a tervezők célja. A többi – a rendkívül magas műszaki színvonal, a tökéletes megépítés, a luxuselemeket felvonultató beltér, a kivételes menettulajdonságok – csak adalék mindehhez. Olyan többlet, amely talán képes feledtetni egy-két ajtózseb vagy pohártartó hiányát… Vas Gyula
Hengerűrtartalom: 1984 cm3
Legnagyobb teljesítmény: 147 kW (200 LE)/5100–6000 min-1
Legnagyobb forgatónyomaték: 280 Nm/1800–5000 min-1
Sebességváltó: hatfokozatú kézi
Legnagyobb sebesség: 238 km/óra
Gyorsulás 0–100 km/óra: 7,2 s
Menetkész tömeg: 1490 kg
Méretek (h/sz/m): 4586x1772x1427 mm
A csomagtér űrtartalma: 460–720 l
Fogyasztás (városi/országúti/vegyes): 12,6/6,6/8,8 l/100 km
Az üzemanyagtartály űrtartalma: 63 l
Ár: 1 415 300 korona
Az alaptípus ára: 984 500 korona
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.