A négykarikás márka 1996-ban, az A3 első nemzedékével még „csak” az alsó középkategóriába akart betörni. Sikerült, az autóból hat év alatt csaknem 900 ezer darabot adtak el.
Audi A3 2.0 TDI: Sportosra hangolva
ALAKTAN
Az új A3 hosszabb, szélesebb, ugyanakkor alacsonyabb, mint elődje volt; ezek a méretmódosítások eleve a sportos vizázst erősítik. A jóval hosszabb tengelytáv ugyanúgy, hiszen elöl és hátul egyaránt kisebbek a túlnyúlások. A keréktárcsák 16 vagy 17 hüvelykesek, így szintén kedvezően módosítják az összképet. A többi: markáns elülső maszk, amely alul óriási légnyelőnyílásokba megy át; agresszív rajzolatú lámpatestek, hatalmas fényágyúkkal az átlátszó bura alatt; a korábbinál jóval laposabb ívben lefutó hátsó karosszériaoszlop; hosszabb és keskenyebb hátsó lámpák, és végül: kizárólag háromajtós, kupészerű karosszéria.
BELTÉR, KOMFORT, SZERELTSÉG
Minőségben, esztétikában és eleganciában a legjobbak közé tartozik A kocsi enteriőrje hűen tükrözi az ingolstadti márka rangját. Kiváló minőségű anyagok vesznek körül bennünket, a megmunkálás a legapróbb részletekben is hibátlan, s mindezt a legmagasabb fokú esztétikával ötvözték a tervezők. Ami a szereltséget illeti, inkább három különböző stíluskategóriáról beszélhetnénk, mint komfortfokozatokról; tesztkocsink ezek közül Ambiente osztályú volt, ahol a bőrbevonatú volánnal, a külső hőmérővel, a sebességtartó automatikával és a „hazakísérő” fényszórókkal érezhetően az eleganciát és a komfortérzetet részesítették leheletnyi előnyben. De tényleg csak leheletnyiben, mivel minden kategóriában szériatartozék az ABS, az EBD fékerőelosztó, az ESP menetstabilizátor, a négy légzsák, a kétzónás automata klímaberendezés, a csomagtartót külön nyitó távirányítású központi zár, a sebességfüggő szervokormány, a hátra történő beszállást megkönnyítő Easy Entry rendszer, valamint a fűtött reflektormosók. Kocsink ülései bőrhuzatúak voltak; ez minden szinten feláras kellék, és 39 700-tól 75 500 koronáért rendelhető meg. Autórádió szintén nincs az alaplistán; a legolcsóbb Chorus 23 800, a legdrágább Symphony – Bose hangszórókkal – 72 400 koronába kerül. A megnövelt tengelytáv tágasabb hátsó életteret eredményezett, a kupésan ereszkedő tetővel elveszített belmagasságot vékony lapú hátsó ülésekkel nyerték vissza. A beszállás egyébként, mint a képen is látható, tényleg könnyű, mivel az ajtó igen széles. A sportos ambíciók ismeretében külön meglepetés, hogy a kocsi csomagtere 350 literes, sőt két utas mögött 1100 literesre bővíthető (BMW 3 Compact: 310/1100, Alfa 147: 280/1030). Az utastérben is van hová pakolnunk; hátul pl. ajtók nincsenek, de ajtózsebek, esetünkben oldalrekeszek igen.
MOTOR, MEGHAJTÁS, MENETTULAJDONSÁGOK
Habozás nélkül ki merjük jelenteni, hogy a horvátországi nyaralással egybekötött 1600 kilométeres tesztet az új A3-as kínálatában szereplő legjobb motorral abszolváltuk. Egy teljesen új, kétliteres (egészen pontosan 1968 köbcentis) TDI aggregátról van szó, amely a konszern első „négyszelepes” turbódízele (a szám természetesen hengerenként értendő). Változó lapátszögű töltőturbinával dolgozik, aminek köszönhetően hatalmas, 320 Nm-es csúcsnyomatéka viszonylag széles fordulatszám-tartományban (1750 – 2500 min-1) áll a vezető rendelkezésére. Ez, valamint a 103 kW-os (140 LE) maximális teljesítmény már hatfokozatú váltóért kiált, amit az autó meg is kapott. Az eredmény? A jelenlegi üzemanyagárak függvényében elsősorban kiváló (7,2/4,5/5,6 l/100 km-es) átlagfogyasztás, de ha e számokat nem tekintjük kőtáblára vésett, mindenáron betartandó törvénynek, akkor elkezdhetünk AUTÓZNI. ĺgy, csupa nagybetűvel, mert állórajtból százra 9 és fél másodperc alatt felsprintelünk; ha van elég merszünk és pénzünk, 207 km/órával is repeszthetünk; az előzés nem stressz, hanem szórakozás; a dombokat nem érezzük, és a hihetetlenül precíz, hátul négyelemes felfüggesztésű futóműnek köszönhetően a kanyarokat sem túlságosan. Ha néhány tucat ilyen stílusban megtett kilométer után kéne megnyomnunk egy képzeletbeli szavazógép gombját, valószínűleg tényleg az új Audi A3-ast hoznánk ki az alsó középkategória legsportosabb autójának. Pedig ez a motor, bármennyire jó, még mindig nem a csúcs; van egy 3,2 literes, V6-os, 241 lóerős (177 kW) benzinaggregát is a kínálatban…
ZÁRSZÓ HELYETT
Az A3 első generációját nem tömegcikknek szánták, mégis majdnem az lett belőle. A második nemzedék viszont már szűkebben behatárolható alternatívát kínál: a még családinak is nevezhető alsó középkategóriás autó sportos alternatíváját. Ennek jegyében rajzolták át a külalakját, ezért nincs 75 kW-osnál (102 LE) gyengébb motorja, és ezért készül csakis háromajtós karosszériával. A modellcsalád a hazai piacon 753 500 koronáról indul; tesztkocsink alapáron 1 026 300, az említett opciós kellékekkel plusz metálfényezéssel 1 149 300 koronáért vásárolható meg. Vas Gyula
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.