Alfa Romeo 159 2.4 JTD: Tart a milánói tűzijáték

A típusszám egyszerű ugrásnak tűnik a 156-os után, de több annál: utalás a márka dicső sportmúltjára. Az Alfa ugyanis még 1951-ben épített egy Tipo 159 megjelölésű versenyautót. Négyszázötven lóerős volt, és Juan Manuel Fangio világbajnoki címet nyert vele.

A gyönyörű, dinamikus maszkon változatlanul „szeplő” az oldalra kicsapott rendszámtáblaA szerző felvétele Az idei genfi, majd két héttel később a pozsonyi _utószalonon bemutatott Alfa 159 azonban természetesen nem versenyautó. Hanem „csak” egy gyönyörű limuzin, az 1998-as év autójának utódja. A leggazdagabb szereltségben és a kínálatban szereplő legerősebb dízelmotorral kaptuk meg a szokásos tesztelésre.

Külalak, besorolás

A Giugiaro tervezte karosszéria nyomokban hasonlít ugyan a 156-oséra, de 1. jól láthatóan nagyobb, 2. a keskeny résekbe épített hármas fényszóróknak köszönhetően sokkal agresszívebb, 3. a hátsó kilincsek újra a „normális” helyen vannak, az autó limuzin-voltát kihangsúlyozandó. Mert sportosságból tényleg bőven elég annyi, amenynyit az impozáns motorháztetőben folytatódó orr-rész áraszt magából. Hátul maradtak a pengevékony lámpák, a csomagtartó pereme viszont kissé íveltebb lett. Jót tett neki. Ami pedig a hovatartozást illeti, az Alfa 159 is D-szegmensbeli, tehát középkategóriás maradt, de erősen feszegeti osztályának határait. Például a nemzedékváltáskor megszokottnál jóval nagyobb méretnövekedéssel, aminek legvalószínűbb oka, hogy az autót az öregedő és egyelőre utód nélküli 166-os átmeneti alternatívájának is szánják.

Komfort, szereltség, térkínálat

A nagyobb méretek nagyobb és kényelmesebb életteret eredményeztek. A hátsó traktus valóban vetekszik egy felső középkategóriás limuzinéval, az elülső ülések sportosak és komfortosak egyszerre. A csomagtér viszont, bár csaknem 30 literrel megnőtt a 156-oséhoz képest, ebben az osztályban változatlanul alulméretezettnek nevezhető (Honda Accord, BMW 3: 460 l, Peugeot 407: 450 l). Nem is beszélve arról, hogy nyílása keskeny, küszöbe pedig eszméletlenül magas. Nyilvánvaló, hogy a szépségért és az utastér méreteiért kellett meghozni ezt az áldozatot, ami mellesleg aligha fogja elriasztani az autó iránt érdeklődőket. Már csak azért sem, mert a szereltség viszont imponálóan gazdag: a teljes légzsákkészlet vezetői térdlufit is tartalmaz, az automata légkondi természetesen kétzónás, a VDC (Vehicle Dynamic Control) stabilizációs rendszerben benne foglaltatik az ABS, az ASR, valamint a vészfék- és lejtmenet-asszisztens is. Alaptartozék még a tempomat, a nyolchangszórós, távirányítható, CD-lejátszós rádió, valamint a köd-, eső-, szag- és fényszenzort tartalmazó csomag. Tesztkocsink extrái közül a metállfényezés 21 500, a mosókkal ellátott bixenon-fényszórók 42 ezer, az elülső-hátsó parkolószenzorok pedig 24 ezer koronába kerülnek.

Motor, meghajtás, menettulajdonságok

A bevezetőben említett legerősebb dízelmotor az az öthengeres, 2,4 literes JTD/Multijet, amely a 156-osban még „csak” 176 lóerőt teljesített. Persze az is bőven elég volt, a mostani változat azonban már tényleg brutálisan erős. Kissé gondolkodóba esik ugyan, ha alacsony fordulatszámon kap egy kemény gázfröccsöt, de utána képes kitépni a kormányt egy gyakorlatlan vezető kezéből. Félelmetesen gyorsít, alig győzzük adagolni a fokozatokat, s ha közben csak picit is elmélázunk, rendre elérjük a leszabályozási határt. Egyébként egy teljesen új – és természetesen hatfokozatú – kézi váltóról beszélünk, de a kocsi már automatával is megrendelhető. A kormány az Alfáknál megszokott közvetlenebb áttételű, az úttartás és kanyarstabilitás még kikapcsolt őrző-védő elektronikával is elképesztően jó, egyszóval: élményszámba megy a vezetés. Társul pedig mindehhez olyan fogyasztás, amilyet a gyári adatok mutatnak, és amely még sportosabb tempóban is 8 liter körül tartható.

Zárszó helyett

Az új Alfa 159-es mindenképpen több, mint egy átlagos D-szegmensbeli limuzin. Egyrészt azért, mert Alfa, másrész azért, mert – lásd fentebb – egy-két dologban átlépi e kategória határait. Gyönyörű külalakjának köszönhetően még jó ideig utána fognak fordulni az utcán, de újdonság-jellegének elmúltával is garantáltan reprezentatív autó marad… Vas Gyula

Hengerűrtartalom: 2387 cm3

Legnagyobb teljesítmény: 147 kW (200 LE)/4000min-1

Legnagyobb forgatónyomaték: 400 Nm/2000min-1

Sebességváltó: hatfokozatú kézi

Legnagyobb sebesség: 228 km/óra

Gyorsulás 0–100 km/óra: 8,4 s

Menetkész tömeg: 1630 kg

Méretek (h/sz/m): 4660x1828x1422 mm

A csomagtér űrtartalma: 405 l

Fogyasztás (városi/országúti/vegyes): 9,3/5,4/6,8 l/100 km

Az üzemanyagtartály űrtartalma: 70 l

Ár: 1 259 000 korona

Az alapmodell ára: 979 000 korona

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?