Az 1998-as év legjobbnak ítélt európai autójához sokáig hozzá sem kellett nyúlni. Sem formailag, sem műszakilag nem volt rá szükség. A babérokon azonban nem szabad elaludni, és ezt Torinóban is tudták. Az egységes modellfrissítési offenzíva keretében tehát a 156-os is sorra került, és az eredmény az lett, ami egy ilyen gyártótól elvárható.
Alfa Romeo 156 2.4 JTD 20V Multijet: Dízelexpressz
Külalak, besorolás
Az Alfa 156 középkategóriás limuzin, hangsúlyozottan sportos vonásokkal. Kívülről például akárki könnyen háromajtósnak nézheti, mivel a hátsó ajtók kilincseit alaposan eldugták a konstruktőrök. Karosszériája, akár egy ékszerdoboz, amelyről 6 évvel ezelőtt azt hittük, hogy szebb már nem is lehet. Tévedtünk. Az új elülső maszk nemcsak sportosabb és dinamikusabb a réginél, de a 147-essel megkezdett formaegyesítési vonulatba is jól illeszkedik. Más lényeges újítás nincs, de az új arc önmagában is jócskán felüdítette az autót. Ami pedig a konkurenciát illeti, értelemszerűen a hasonló kaliberű és fazonú dízelesekre szűkítjük a kört: Honda Accord 2.2 i-CDTi (140 LE, 340 Nm), Nissan Primera 2.2 dCi (139/314), BMW 320d (150/330), Mazda6 2.0 MZR-CD (136/320), Opel Vectra GTS 2.2 DTI (125/280), Renault Laguna 2.2 dCi (150/320), Mercedes-Benz C 220 CDI (150/340). Egyszerű matematika: az Alfa mindegyiküknél erősebb.
Komfort, szereltség, térkínálat
Sokszor leírtuk már: Alfa Romeóban ülni egy életérzés. Nem ösztönösen a komfortot keressük, nem távolságokat méricskélünk térdkalács és fékpedál, elülső és hátsó üléstámla között: egyszerűen átadjuk magunkat az érzelmeinknek. A mélyen besüllyesztett, középen még felénk is fordított „órák” látványának, a vezetőülés ölelésének, és még sok minden másnak, amit csakugyan érezni kell, mert tolmácsolni szinte lehetetlen. Persze azért a hagyományosan értelmezett kényelemben sem szenvedünk hiányt. Az ülések nemcsak elöl, hanem hátul is kiválóak, a lábtérrel sincs különösebb gond, a háttámlából széles könyöktámasz nyitható, keskenyebb változata elöl sem hiányzik. Számoljuk még hozzá mindehhez az említett legmagasabb – Distinctive – szereltségi fokozatot, amelynek kényelmi és biztonsági standardja külön fejezetet töltene meg. Ezért csak a legértékesebb és legattraktívabb tételeket említjük: teljes körű elektronikus menetszabályozás (ABS, EBD, VDC, ASR, MSR, ABD), ugyancsak teljes front-, oldal- és függönylégzsákkészlet, kétzónás automata klímaberendezés, sebességtartó automatika, 6 hangszórós, CD-lejátszós rádió. A képen látható faberakású volán – a rádió távirányítójával együtt – viszont már feláras kellék, 5200 koronáért rendelhető meg. A térkínálatról pedig csak annyit, hogy ilyen jellegű autókon nem ezt szokták elsősorban számon kérni. A közel 380 liter ehhez képest tisztességes érték, nem is beszélve arról, hogy a könyöktámla aktiválásával keletkezett széles „síalagút” is csak jól jöhet. Tulajdonképpen belül is van hová pakolnunk, de ilyen pórias dolgok felsorolásával már tényleg ne sértsünk meg egy Alfát…
Motor, meghajtás, menettulajdonságok
Új arc, és a motorháztető alatt új szív Szívünk szerint ezzel a fejezettel kezdtük volna az egész ismertetőt. Az új motor ugyanis egyszerűen sokkolt bennünket, pedig nemrég a 166-osban már alaposan kipróbálhattuk. Csakhogy: nyomatékát ott 55 Nm-rel kisebbre hangolták, az autó tömege ugyanakkor 200 kg-mal nagyobb, a váltó pedig automata. Ugye, már ennyiből sejteni lehet, mit éltünk át a hatfokozatú kézi váltóval felszerelt Alfa 156 2.4 JTD volánja mögött? Háromszáznyolcvanöt newtonméterrel a talpunk alatt? Alighanem Lovász Zoli barátom, többszörös szlovákiai bajnok autóversenyző fogalmazta meg a legtömörebben: „Ezzel az autóval így, ahogy van, rajthoz állnék egy hegyi versenyen!” S ezzel már a menettulajdonságokat is minősítette, amelyek egy Alfánál minimum fél nagyságrenddel sportosabbak, mint a konkurenciánál. Ez pedig nagy szó, hiszen nézzük csak meg még egyszer azt a bizonyos listát…
Zárszó helyett
A hazai piacon is 23 különböző változatban kapható új Alfa 156-os ezzel a motorral jóval több, mint sportos fazonú középkategóriás családi limuzin. Örömautó is egyben, sőt bármekkora szentségtörés, kimondjuk: erősen megkérdőjelezi a legerősebb benzinmotoros változat (2,5 V6 – 192 LE) csúcsmodell-státusát. Végsebessége ugyanis mindössze 5 km/ó-val, „százas sprintje” pedig egyetlen másodperccel gyengébb azénál: mit számít ekkora különbség 200 km/óra felett, illetve 10 másodperc alatt? Főleg, ha feleakkora fogyasztásból is kitermelhető? Vas Gyula
Hengerűrtartalom: 2387 cm3
Hengerek száma: 5
Legnagyobb teljesítmény: 129 kW (175 LE)/4000min-1
Legnagyobb forgatónyomaték: 385 Nm/2000min-1
Sebességváltó: hatfokozatú kézi
Legnagyobb sebesség: 225 km/óra
Gyorsulás 0–100 km/óra: 8,3 s
Menetkész tömeg: 1385 kg
Méretek (h/sz/m): 4435x1743x1410 mm
A csomagtér űrtartalma: 378 l
Fogyasztás (városi/országúti/vegyes): 8,8/5,3/6,6 l/100 km
Az üzemanyagtartály űrtartalma: 63 l
Ár: 1 206 000 korona
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.