A laza öv kényelmes ugyan, éppen csak nem sokat ér

A biztonsági öv funkciója az, hogy ütközés esetén az autóban ülők testét szinte eggyé forrassza a gépkocsival. Egy karambolnál ugyanis óriási energiák szabadulnak fel, ezért ilyenkor meg kell akadályozni, hogy az utasok a tehetetlenségi erő következtében kirepüljenek a kocsiból vagy nekicsapódjanak a kormánykeréknek.

A biztonsági öv funkciója az, hogy ütközés esetén az autóban ülők testét szinte eggyé forrassza a gépkocsival. Egy karambolnál ugyanis óriási energiák szabadulnak fel, ezért ilyenkor meg kell akadályozni, hogy az utasok a tehetetlenségi erő következtében kirepüljenek a kocsiból vagy nekicsapódjanak a kormánykeréknek. Sokan lazán kötik be magukat; nekik nem árt tudniuk, hogy a laza öv kényelmes ugyan, ám biztonsági szempontból nem sokat ér. Minél több időt tölt ugyanis a test kilendüléssel, annál súlyosabbak a következmények.

Mi a teendő? Könnyen megállapíthatja, hogy a kocsijában lévő biztonsági öv megfelelő védelmet nyújt-e. Elég, ha helyet foglal a vezetőülésben, bekapcsolja az övet, és megpróbál előredőlni. Ha sikerül a mellkasával elérnie a kormánykereket, baj van.

Ez a kilendülés akár a medencecsontot, illetve a kulcscsontot és a bordákat is eltörheti, hogy a légzsákkal való barátságtalan „randevúról” már ne is beszéljünk. A legrosszabb esetben a belső szervek is leszakadhatnak, ami egyenlő a biztos halállal. Ha vastagabb ruházatban, például nagykabátban ülünk volán mögé, húzzuk olyan szorosra az övet, amennyire csak tudjuk. Az is fontos, hogy az öv ne legyen megcsavarodva. Az összesodort biztonsági öv kisebb felületen feszül a testnek, ezáltal nagyobb nyomást fejt ki, ami növeli a sérülés veszélyét.

Sok várandós kismama azt mondja, hogy nem szabad bekötnie magát, mert az ütközéskor megszoruló biztonsági öv kárt tehet a magzatban. A megoldás az a kiegészítő heveder, amelyet a legtöbb bababoltban meg lehet vásárolni. Ez az alsó övszárat a has elől lehúzza a két comb közé, s ott rögzíti. Akárcsak a légzsák esetében, a biztonsági övvel kapcsolatban is külön szabályok vonatkoznak a gyerekekre. Általánosan elfogadott tanács, hogy 12 éves korig, illetve 150 centiméter testmagasság alatt jobb, ha gyermekülésben utaznak, sőt ez több országban kötelező szabály. Ha valaki ezt nem tartja be, s a biztonsági övvel köti be gyermekét, azt kockáztatja, hogy a kicsi egy ütközés során megfullad. A felső övszár ugyanis általában a gyerekek nyaka előtt húzódik, veszélyeztetve az ádámcsutkát, illetve a nyaki ütőeret. Persze az sem ér sokat, ha valaki használja a gyermekülést, csak éppen csak nem rögzíti azt a megfelelő módon (ISOFIX rendszer vagy biztonsági öv). Az így „védett” gyermek egy baleset során ugyanúgy kirepülhet a szélvédőn, mint akit nem rögzítettek – éppen csak az üléssel együtt. (Az elmondottak döntő többségükben a régebbi típusú, erőhatárolóval nem rendelkező biztonsági övekre vonatkoznak.) (rdg)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?