A Ford Edge lassan már az európai utakat is meghódítja

Az amerikai Ford nagy SUV-je lassan, de biztosan a szlovákiai piacon is megkezdi térhódítását. A modell már mindenütt, ahol csak lehetett, bemutatkozott, beleértve a szlovák premiert is a Pozsonyi Autószalonon – tény, ott csak egy bezárt amerikai változat volt elérhető.

Az amerikai Ford nagy SUV-je lassan, de biztosan a szlovákiai piacon is megkezdi térhódítását. A modell már mindenütt, ahol csak lehetett, bemutatkozott, beleértve a szlovák premiert is a Pozsonyi Autószalonon – tény, ott csak egy bezárt amerikai változat volt elérhető. Az európai piacra szánt kész modellt próbáltuk Németországban. Azt az autót, amelynek hamarosan szlovákiai árusítását is megkezdik.

Az Edge elejétől fogva tetszett, már az első fényképeken egy igazán nagy autó benyomását keltette. Mikor élőben megláttam, csak beigazolódott, hogy valóban egy tekintélyes SUV-ről van szó. Személy szerint én valahogy így képzelek egy igazi nagy Fordot. Az éles vonalvezetésének köszönhetően az autó megjelenése agresszív, robusztus.

Csupán két dízel

A tágas utastér mindig is kellemes meglepetés, az Edge-ben pedig igazán lehet nyújtózkodni. Térd-, fej és vállmagasságban egyaránt sok hely van az elülső és a hátsó üléseken is, az autó mégis olyan benyomást keltett, mintha egy tágas négyszemélyes és nem teljes értékű ötszemélyes autó akarna lenni. 4808 mm hosszú, 2184 mm széles és 1707 mm magas, súlya két tonna körül mozog, s ugyanolyan platformra épült, mint például a Mondeo. Tekintélyes méreteit lépten nyomon érezni.

Kétfajta négyhengeres dízel erőforrással lesz elérhető. A 2,0 TDCi gyengébb változatnak teljesítménye 132 kW/180 LE, 400 Nm-es forgatónyomatékkal, hatfokozatos manuális sebességváltóval van kombinálva. Az erősebb motor teljesítménye 154 kW/210 LE 450 Nm-es forgatónyomatékkal, s csak duplakuplungos automata váltóval rendelhető. A benzines erőforrás egyelőre nincs tervben, bár nem kizárt, a motorpalettát később ez is kiegészíti. A hibrid változatot is csak az Amerikai Egyesült Államokban árulják, ahol már egyébként az Edge második generációja járja az utakat.

Az Edge alapban négykerék-meghajtású, a 100 km/órás sebességet valamivel több mint kilenc másodperc alatt kellene elérnie. A hivatalos átlagfogyasztás mindkét erőforrás számára enyhén hat liter alatt lett meghatározva.

A széles autó nagyobb tempóban is nagyon stabilan fekszik az úton, az alváz rendkívül merev, az adaptív kormányzásnak köszönhetően pedig érezhetően változik az áttételezése. Azt, hogy az autóban adaptív kormányzás van a gyakorlatban úgy fogják megérezni, hogy a volánt a vártnál kevésbé kell elfordítani ahhoz, hogy a kerekek a kívánt szögbe kerüljenek, a rendszer az autó gyorsaságához is igazodik.

Tompítja a zajt

Az Edge egyik legérdekesebb újdonsága az úgynevezett zajkioltó rendszer. Ennek feladata, hogy az utastérben található három speciális mikrofonnal, majd a hangfalakkal együttműködve tompítsa az utastérbe szivárgó motor hangját. Szubjektív benyomásom szerint a rendszer tényleg nagyon jól működik, az erősebb dízelmotort alig hallani. A hangtompítás objektív felméréséhez egy olyan autót is ki kellett volna próbálni, amelyben nincs ilyen zajkioltó rendszer, ám erre a tesztelés során nem volt lehetőség, a rendszert nem is lehet kikapcsolni.

Aminek főleg a családok örülhetnek, az a tágas, 602 literes csomagtér, az autóba tényleg azt pakolhatnak bele, amit akarnak. Ebből a modellből sem hiányzik a csomagtér láblengéssel nyíló ajtaja. Bár magasan ülünk a vezetőülésben, mégsem látni az autó orrát, ezért a 360 fokos kamerának is hasznát veszi az ember bizonyos helyzetekben.

Az Edge, ugyanúgy mint sok más Ford, jó kompromisszumot kínál a kényelem és vezetési élmény közt. A biztonságérzet maximális minden megtett kilométeren. A teljesítmény mindkét erőforrással kellőnek bizonyult, bár azt el kell ismerni, hogy a két tonnát bizonyos helyzetekben egyszerűen érezni. Így aztán határozottan az erősebb motort ajánlanám, a jobb megítéléshez viszont valamivel több időt kell majd eltölteni az autóban.

Egyébként az Edge-ben rendkívül pontos navigáció volt, szinte centiméterre pontosan mutatta, mikor érünk a kereszteződéshez, mikor kell letérni és hol. Arról, hogy egyszer eltévedtünk a bajorországi utakon ezért nem a navigáció tehet, hanem én, amiért túlbuzgó vitát folytattam mellettem ülő kollégámmal.

Családoknak

A szlovákiai árakat még titokban tartják, valamikor év végén fogják nyilvánosságra hozni. Magyarországon 13 millió forintba kerül az alap, ami valamivel több mint 42 ezer euró. Az Edge-nek minden bizonnyal négytagú családok fogják a legnagyobb hasznát venni, egyrészt tágas utas- és csomagtere miatt, illetve azért, mert kellő biztonságot kínál. Az utastérben felhasznált anyagok is tönkretehetetlen benyomást keltenek, tehát az autó látszólag strapabíró lesz. Legnagyobb előnye tehát a család biztonságos elszállítása lesz, nem a terepképességek vagy a száguldozás.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?