Trágyamegosztás szabadföldön és hajtatásban

A paprikatermesztésben a trágyamegosztást jelentős mértékben befolyásolja a talaj minősége, a kötöttség és a tápanyagtartalom. Szabadföldi paprika esetében középkötött, közepes talajtápanyag-ellátottságú talajon, hagyományos műtrágyák használata esetén a táblázatban feltüntetett trágyamegosztás javasolható.

A paprikatermesztésben a trágyamegosztást jelentős mértékben befolyásolja a talaj minősége, a kötöttség és a tápanyagtartalom. Szabadföldi paprika esetében középkötött, közepes talajtápanyag-ellátottságú talajon, hagyományos műtrágyák használata esetén a táblázatban feltüntetett trágyamegosztás javasolható.

Szabadföldön, szilárd műtrágyák használata esetén a lazább szerkezetű, kisebb megkötőképességű talajokon gyakoribb, de kisebb adagú fejtrágyahasználat indokolt, ugyanakkor a kötöttebb talajokon 2–3 alkalommal megoldható a fejtrágyázás. Függetlenül a talaj tápanyagtartalmától, ne juttassunk ki egy-egy alkalommal hektáronként 50 kg nitrogénnél (N) és 100 kg káliumnál (K2O) többet.

Tápoldatos termesztésnél lehetőség nyílik a növény mindenkori igényének megfelelően a tápelemarányok változtatására is. Az ültetéssel egy időben, a jobb gyökeresedés érdekében célszerű magas foszfortartalmú műtrágyával beöntözni a palántákat. Az N:P:K arány kezdetben 2:1:3, a virágzás idején 2:1:3, az első szedések alkalmával 2:1:2, és a főszáron termett bogyók betakarítása idején 2:1:1 legyen. A tenyészidő végén, a nyári időszakban 2:1:0,5 összetételű tápoldattal, vagy tiszta nitrogénnel célszerű fejtrágyázni.

A konténeres paprikatermesztés a növénytáplálás vonatkozásában alapvetően két dologban különbözik a hagyományos, talajon történő tápoldatos termesztéstől. A konténerben lévő gyökérrögzítő anyag lényegesen kevesebb, mint ami a talajos termesztésben a gyökérzet rendelkezésére áll. A másik különbség a gyökérrögzítő anyag minősége: a konténerben elhelyezett közeg szerkezete lényegesen kedvezőbb, mint a talajé. Tulajdonképpen a jobb szerkezetű közeggel ellensúlyozzuk a lényegesen kisebb térfogatot.

A paprika konténeres hajtatásához a 8–12 literes műanyag edényeket használják, ezek támrendszeres termesztésben is elegendő nedvességet és tápanyagot képesek tartalékolni. Az ilyen edények alul lyukasak, így nem képződik pangó víz a gyökereknél, a felesleges víz és tápoldat elfolyik. Közegnek minden kémiailag semlegesnek mondható anyag alkalmas. Leggyakrabban rostos tőzeget használnak ilyen célra, ami kiváló víz- és tápanyagmegtartó tulajdonságú. Az induló tápanyagszint beállítható szilárd műtrágyákkal, vagy az ültetést megelőző tápoldatozással. A fejtrágyázás – hasonlóan a talajos tápoldatos termesztéshez – híg tápoldattal történik, de gyakrabban (akár naponta többször) lényegesen kisebb adagokkal dolgozunk. A közeg és az elfolyó drénvíz kémiai tulajdonságait (pH, EC, tápoldat-összetétel) folyamatosan ellenőrzik, szükség szerint változtatnak rajta. (terbe)

Trágyamegosztás szabadföldi paprikánál

Kijuttatás ideje Trágyamegosztás

nitrogén foszfor kálium

Alaptrágya – 80–90% 50–60%

Indítótrágya 10–20% 10–20% 20–25%

Fejtrágya 80–90% – 20–25%

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?