Termények őszi tárolásáról

A karfiol most a legolcsóbb, ha nem termesztettünk, vegyünk néhány fejet, rózsáit néhány percig forraljuk, majd fagyasszuk le. Ha van saját karfiolunk, gyökerestül szedjük fel és ültessük fóliasátorba, mélyített melegágyba vagy pincébe 10 cm mélyen, sűrűn egymás mellé.

A karfiol most a legolcsóbb, ha nem termesztettünk, vegyünk néhány fejet, rózsáit néhány percig forraljuk, majd fagyasszuk le. Ha van saját karfiolunk, gyökerestül szedjük fel és ültessük fóliasátorba, mélyített melegágyba vagy pincébe 10 cm mélyen, sűrűn egymás mellé. Ha a növény gyökerét kellőképpen beöntözzük, akár januárig is friss marad.

Pincébe, prizmába, verembe betárolhatjuk az ép, megtisztított karalábét, karfiolt, sárgarépát, petrezselymet, pasztinákot, fejes-, vörös- és kelkáposztát, téli retket, céklát.

Az őszi fokhagymát most ültethetjük el 4-5 cm mélyen. A fokhagyma nem szereti a laza és a frissen szervestrágyázott talajokat. Ugyanakkor tápanyagban igényesebb a vöröshagymánál, főleg káliumból igényel sokat. Vöröshagyma ültetésével is próbálkozhatunk. A hagymát ajánlatos 6-7 cm mélyre ültetni, mert így lesz hosszú, egyenes szára.

A tormát is ilyenkor érdemes újraültetni. Az áttelelő fejes salátát 30 cm sor- és tőtávolságra ültessük.

Ha van hűvös kamránk, pincénk érdemes most beszerezni a téli almát, körtét, mert most a legolcsóbb. Amíg nem hűl le a tároló, éjszaka is szellőztessünk, viszont nappal zárjuk le az ablakokat. Ha a tároló lehűl, csak nappal szellőztessünk.

Hamarosan elkezdhetjük a gyümölcsfák, cserjék ültetését. Nagyon ügyeljünk rá, hogy a csemetefák gyökerei ne száradjanak ki, amíg hazavisszük a lerakatból.

Néhány csemegeszőlőnk kitűnően tárolható. A tároláshoz 2-10 C fokos, 80-85% (tehát elég magas, de nem üvegház klímájú) páratartalmú pince vagy kamra a legjobb. A fürtök elhelyezése után majd a tárolás ideje alatt 1-2 gramm ként égessünk el (1 db kénszelet 5 g-os), ezalatt a szellőzőket zárjuk le.

Most már feltétlenül vigyünk be minden fagyérzékeny növényt, ha eddig el nem fagytak. A muskátli a -2 C fokot még elvisel, de tovább ne hagyjuk kint. Fagymentes helyen némi fényhez jutva teleltessük, 2 hetenként önözve, tavaszszal pedig alaposan vágjuk vissza. 2-3 évenként célszerű az elöregedett töveket lecserélni, dugványokat vágni. A futómuskátli igényesebb, nehezebben teleltethető. Világos, fűtött helyiségben gyakoribb öntözést kíván. Csak tavasszal vágjuk vissza. Tőosztással szaporítható. Szedjük fel a kánna és a dália gumóit is.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?