Télen a gazdaságban

sertés

Gazdasági és háziállataink gondozása és ápolása a téli időszakban fokozott odafigyelést igényel. A sikeres átteleltetés döntő mértékben befolyásolja a következő esztendő gazdasági eredményeit. A teleltetés időszaka alatt azonban ügyelni kell az egyes állatfajok tartástechnológiával, gondozással és takarmányozással szembeni igényeire.

Állataink többsége mesterségesen kialakított tartási módok és technológiák környezetében él. Ennek ellenére haszonállataink életében komoly stresszt jelent a téli hideg, jeges, havas idő.

A gazdának komoly felelőssége és egyben érdeke, hogy gazdasági állatai minimális elhullási veszteséggel és testtömegfogyással vészeljék át a telet. A figyelmes gazda ezért a téli időszakra már ősszel megkezdi felkészíteni az állatait, szem előtt tartva azt, hogy az egyes állatfajok hideggel szembeni érzékenysége nagyon eltérő.

Valamennyi állatfaj előnyben részesíti a száraz, tiszta, vastagon almozott, huzatmentes, világos, tágas pihenőhelyet és istállót. Adaptációs képességüknél fogva a hidegebb klímához az állatok jobban és hamarabb alkalmazkodnak, mint a meleghez. Többségük fokozatosan felkészül a tartósan hideg időjárásra: sűrű kültakarót és zsírpárnát növesztenek.

Házi- és gazdasági állataink sajátossága, hogy testhőmérsékletüket a változó külső hőmérsékleti viszonyok között is állandóan egyforma szinten tartják. Az átlagos hőmérsékletük 38 °C. Állandó testhőmérsékletüket a takarmányból felvett energiából nyerik, ezért a téli időszakban fokozottabban kell figyelni a takarmányozásra, a tápanyagellátásra és természetesen az egészségi állapotukra is.

Fontos szempont az istálló klímája is; az optimális istálló-hőmérséklet fajonként, hasznosítási típusonként és korcsoportonként változó.

* A szarvasmarha jól tűri a száraz hideget. A fejőstehenek számára 8–15ºC, a hízómarháknak 5–15ºC az ideális, a tehénistálló minimális hőmérsékletének pedig 8–10ºC-nak kell lennie.

* A sertésólban 8–14ºC, a sertéshizlaldákban 16–18ºC, a fiaztató malacfészekben pedig 32–35ºC-ot kell biztosítani.

* A tojótyúkoknál 12–16ºC, a növendékbaromfi-ólban 16–18ºC, a naposcsibe-nevelőkben pár napig 33–35ºC-ot kell fenntartani.

* Az anyajuhok és a kecskék istállójában 10–12ºC, az ellető hodályban 18–20ºC fenntartása szükséges.

Hideg környezetben az állatok növelik a hőtermelést, és csökkentik a hőleadást. A hőtermelés fokozása és csökkentése vegyi, hőleadásuk fizikai hőszabályozással történik. A lehűlés elleni védekezés egyik jele a vázizomban végbemenő változás, az izomremegés, a belső szervek fokozott hőtermelése, a megélénkülő anyagcsere. Az újszülött állatok fizikai hőszabályozó képessége rendszerint a 2–3. hétre fejlődik ki – ez idő alatt különösen érzékenyek a hidegre. Különleges figyelmet a fiatal állatok (borjak, bárányok, malacok, baromfi) igényelnek.

Gáspár Julianna állattenyésztő mérnök

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?