Manapság egyre inkább kezd előtérbe kerülni az ökológiai gazdálkodás. Ennek egyik oka a környezetvédelem, a másik a saját magunk egészsége. Az ökológiai gazdálkodásnak köszönhetően jobb beltartalmú gyümölcsöt, illetve zöldséget termelhetünk, emellett pedig óvjuk is a környezetet. Ez a termelési mód azonban sok kihívást rejt magában.
Segítség az ökológiai gazdálkodás híveinek
A vegyszereket illetően manapság rengeteg előítélet hangzik el, viszont azt is tudni kell, hogy ezek alkalmazása nélkül valószínűleg éhínség támadna a földön. Az Európai unió rengeteg hatóanyagot von ki a forgalomból, amely nem csak a mezőgazdaságban dolgozókat, hanem a kertészeket is nagyon kellemetlenül érinti. Emiatt ugyanis egyre inkább gyérül a kémiai szerek száma, és azt is előidézheti, hogy a meglévő vegyszereket többet kell alkalmaznunk ahhoz, hogy megvédjük a termésünket. Ehhez még hozzáadódik a rezisztencia kérdése is, vagyis a készítmények hatékonyságának a csökkenése a kórokozókkal, kártevőkkel szemben. A rezisztencia kialakulása részben a mi hibánk is, amennyiben nem tartjuk be a vegyszer alkalmazására vonatkozó előírásokat.
Ilyen nehéz helyzetben jöhetnek segítségünkre a biológiai készítmények, amelyeknek nem feltétlenül kell helyettesíteniük a vegyszereket, hanem ezeket kiegészítve is alkalmazhatjuk őket, hogy növeljük azok hatékonyságát. Azt azonban ez esetben is szem előtt kell tartani, hogy csakis a rendeltetésének megfelelően alkalmazzuk őket.
A termeléshez való helyes hozzáállással csökkenthetjük a talaj degradációját, a talajeróziót, hozzájárulhatunk annak javításához, a jó egészségi állapotának a növeléséhez, hogy a növényeink abban jól érezhessék magukat. És ha a növények jól érzik magukat, akkor ellenállóbbak is lesznek, és magasabb termést hoznak.
Az ökológiai gazdálkodás a mezőgazdasági termelés leginkább környezetbarát változata. A lényege az, hogy hosszú távon fenntartható gazdálkodást biztosít, nem rongálja a talajt, nem károsítja a környezetet, nem szennyezi a vizeket, alkalmazásának köszönhetően pedig a növények és gyümölcsök értékesebb beltartalommal rendelkeznek.
Ha az ökológiai termesztés hívei vagyunk, és a biológiai szereket részesítjük előnyben, figyelembe kell venni azt, hogy minden növénynek mások az igényei. Emellett azt is tudni kell, hogy az átállás nem mehet egyik napról a másikra, a teljes átállás legalább 2-3 évet igényel.
Azonban addig is alkalmazhatunk a termesztésben olyan készítményeket, amelyek elősegítik a vegyszeres kezelés hatékonyságát, vagy kiegészítik azt. Ahogy azt fentebb is említettük, az egészséges növény alapfeltétele az egészséges talaj. A talajban pedig nagyon izgalmas élet zajlik. Számos mikroorganizmus dolgozik azon, hogy olyan enzimeket termeljen, amelyek segítenek csökkenteni a betegségeket előidéző kórokozók számát, illetve „meggyógyítani” a kártevők okozta „sebeket”. Ráadásul segít a rezisztencia megelőzésében is a kártevőknél. Ilyenek például a mikorrhizagombák és rizobakériumok. Ezek ráadásul a klímaváltozás okozta stresszhatásokat is képesek csökkenteni. A Flóraservis kínálatában olyan készítmények is megtalálhatók, amelyek nem csak talajba, hanem a levélre alkalmazva is védenek a kártevőkkel és a kórokozókkal szemben, az oldalukon pedig (www.floraservis.sk) szívesen adnak tanácsot a készítmények alkalmazásával kapcsolatban. Néhány tipp a Flóraservis ajánlásából:
Calmati (levélre)
A gyümölcsfák és a szőlő ismételt permetezésére szolgáló folyékony biokészítmény. Növeli a kezelt növények ellenállóképességét a gombabetegségek (pl. lisztharmat, peronoszpóra) ellen.
Effetto (levél/ talaj)
Folyékony biokészítmény. Használható szántóföldi kultúrák, zöldségfélék, gyümölcsfák, szőlő és dísznövények permetezésére vagy beöntözésére. Növeli a kezelt növények ellenállóképességét a kártevők ellen.
Mirato (levélre)
Zöldségfélék, szántóföldi kultúrák és dísznövények permetezésére szolgáló folyékony biokészítmény. Növeli a kezelt növények ellenállóképességét a kártevők (főleg a legyek és lepkék lárvái) ellen.
Righello (talajba)
Vetéskor vagy ültetéskor a talajba dolgozható granulátum. Növeli a kezelt növények (zöldségfélék, dísznövények, szántóföldi kultúrák) ellenállóképességét a talajlakó kártevők ellen.
(A cikk szponzorált promóciót tartalmaz.)
Bővebb info:
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.