Minőségi borszőlőtermesztés ágaskordonon

ágaskordon

A garamsallói  VINARIAM Polgári Társulás meghívására előadást és gyakorlati bemutatót tartott dr. Babó Tivadar kertészmérnök, aki jó öt évtizede munkálkodik az általa ágaskordonnak, vagy másképp rügyritkításos termesztési módnak nevezett eljárás kidolgozásán és finomításán. A módszer lényege, hogy a szőlő nem igényel metszést, a vegetációs folyamat és a termés a hajdan volt természetes egyensúly felé törekszik

Babó Tivadar soproni szőlőtermelő állítása alapján a szőlőnek felesleges vesszőtermést hoznia, amelyet metszéssel eltávolítunk, ahelyett, hogy ugyanaz az energia szőlőtermést eredményezhetné.

A szőlőnövény genetikai tulajdonságai miatt fajtánként eltérő hosszúságú vessző növelésére és fenntartására képes. A metszőollóra csak az ágaskordon kialakításakor van szükség, utána az olló használatát el lehet felejteni. Ezt követően már csak minden évben a megfelelő rügyszám kialakítására van szükség ahhoz, hogy mekkora termést szeretnénk egy tőkén. Ha tavasszal sok rügyet dörzsölünk le, akkor kisebb termés, de magas cukorfokú szőlő érhető el. Ha a rügyek számát csak kismértékben csökkentjük, akkor nagyobb termésre számíthatunk. A módszer lényege abban jelenthet forradalmian új megközelítést a szőlőművelésben, hogy jelentős mértékben csökkenti a szőlőművelés kézimunka-igényét. A kordonon fejlődő szerteágazó vesszőrendszer miatt a szőlő hajtásai csak kismértékben növekednek, így zöldmunkára nincs szükség. A hajtások növekedése májusban leáll. Vékony, a levegő által jól átjárt lombfal jön létre, amelyet minimális permetezés után ősszel már csak szüretelni kell – mondta bevezetőjében a szakember.

Az ilyen módszerrel termesztett szőlő valóban jól érzi magát. A vitalitás tehát megkérdőjelezhetetlen, és az sem vitatható, hogy az ilyen tőkék a hagyományos metszésűekhez képest jóval nagyobb terméshozamot produkálnak. Fölösleges vesszőt nem teremnek, így a vesszőterhelés rovására nő a hozam. A rügyritkításhoz nagy segítség egy speciális, az autómosók nagy forgókeféihez hasonlatos, traktorra szerelhető alkalmatosság, mellyel könnyedén végig lehet menni a sorok között, ledörzsölve a nemkívánatos rügyeket. Az ágaskordonrendszer kiépítése nagyjából 5 esztendőt vesz igénybe, ennyi időbe telik, míg kinevelhetők a lefelé vezetett termőkarok. A rügyritkítással pedig úgy lehet beavatkozni a minőség növelése érdekében, hogy közben a gazda nem kényszeríti metszéssel fokozott energiabefektetésre és fölösleges vesszőtermelésre a szőlőt. Ezzel lecsökken a rügy-, hajtás- és fürtszám, megnő viszont a levelek, kacsok, hajtások, fürtök és bogyók mérete. A hajtásnövekedéssel együtt a gyökérzet tavasszal felerősödik, majd leáll. Az egységnyi terméshozamra jutó levélfelület növekedésével javul a mustfok és a hajtások beérése. Az új tőkeforma használatának előnyei: az ágaskordon tőkén a hajtásrendszer hónapokkal előbb kialakul, mint a metszett szőlőn. A fürtszerkezet lazulása megkönnyíti a gombás fertőzés elleni védelmet. Az ágaskordon tőke laza, benapozott hajtásrendszerét a molyok elkerülik. A földig leérő termőgallyak alatt az árnyékba kerülő gyomok fejlődése leáll, ezek a sor nyomvonalában néhány (damilos) fűkaszálással visszaszoríthatók. A termés önköltsége a magas terméshozam és a kézimunka-erő esetleges jellege miatt csökken. Az ágaskordon tőke téli fagy tűrése lényegesen nagyobb. A hajtások növekedése korán leáll. A késő tavaszi fagyok kártételét a duzzadó rügyek nagy száma és a kései terméshozam szabályozás szorítja vissza. A felesleges hajtásképzés elmaradásával csökken az egységnyi terméshozam előállításához szükséges vízigény, a szabadon mélyre hatoló gyökérzet pedig a tőkék aszály tűrését növeli – zárta előadását elméletben a szakember.

Ezután a részt vevő szőlészek, borászok a polgári társulás elnökének, Mészáros Lajosnak a szőlőültetvényén Babó Tivadar a gyakorlatban is bemutatta az ágaskordon tőkeforma kialakításának lehetőségeit. A sok előnye mellett hangsúlyozta azt is, hogy a szőlő hosszú hajtásképzése egyben módot ad a tőkehiányok felszámolására is.

„Le kell tehát számolni azzal a téves hiedelemmel, hogy a jó borhoz a szőlőnek szenvednie kell, metszéssel kell azt kikényszeríteni” – mondta a szakember.

A művelési technológia mindenki érdeklődését felkeltette, és többen határoztak úgy, hogy kipróbálják egy-egy szakaszon, mert az előnyei magukért beszélnek.

Miriák Ferenc

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?