Tudta, hogy a jól mikorrhizált gyökérzet 700-szor hatékonyabban veszi fel a vizet és a tápanyagokat? De azt is figyelembe kell venni, milyen mikorrhizát használunk leginkább. Annak van értelme, ha a gomba segít a növényvédelemben is.
Így biztosíthatja az ültetés sikerét biomódszerekkel
A Trifenderben levő gomba egy ilyen dupla hasznosítású Trichoderma asperellum tartalmú gombát tartalmaz. A mikorrhiza gombák olyan talajban élő mikroszkopikus gombák, melyek kölcsönös előnyökön alapuló szimbionta kapcsolatot alakítanak ki a növény gyökerével.
Miért fontos a mikorrhiza-kapcsolat a növények számára?
A gomba micéliumából kiinduló gombafonalak (a hifák) behálózzák a gazdanövény gyökereit. A talajból, nagy távolságokból is vizet és tápelemeket tudnak továbbítani a növény részére, a növény pedig cserébe szerves tápanyagokhoz juttatja a mikorhizza gombákat. Ezáltal egymást segítve nő a hatékonyság és mindkét fél hozzájut a számára nélkülözhetetlen tápanyagokhoz.
Az ökológia termesztési megoldások mellett elkötelezett termelők bátran kihasználják ennek a termékcsaládnak az eredést és begyökeresedést segítő növényi tápanyagokon, növényi kivonatokon és mikorrhizát elősegítő gombákon alapuló biológiai növény kondícionáló szereit. Természetesen a Trifendert segítve már a vetés idejétől kezdve beöntözésel kijuttatva adagoljuk a Chitopron 5% készítményt. A Chitopron 5% rákocskák kitinvázából készül és mivel egy speciális módszerrel átalakítva nagyon erős gomba és baktérium, védelmet biztosít növényeinknek már a kezdetektől. Ez a két anyag egymást segítve serkenti a növényeinket több gyökér kialakítására, illetve segíti a tápanyag felvételét is amellett, hogy védelmezik a sarjadó kis növényeinket.
A Trifender és a Chitopron 5% előnyei
• Növeli a növekedési erélyt a megnövekedett víz- és tápanyagfelvételnek köszönhetően.
• Növeli a szárazság stressznek és a káros gombáknak való ellenálló képességet.
• A hatás nő és sok évig megmarad, ha nem mozgatjuk a talajt jelentősen.
• Nő az ültetés utáni eredés, kevesebb pótlásra lesz szükség.
• Javul a tápanyagellátás hatékonysága, csökkenthető a kijuttatott trágyák mennyisége.
• Stimulálja a talajmikrobákat, nő a hasznos mikrobák száma a növény gyökérzónájában.
• Fokozódó apró morzsás talajszerkezet.
Mindig az ültetőgödörbe jól beöntözve célszerű használni. Később csepegtető öntözéshez adható. A keverést Trifenderből 0,5g/10 l víz illetve Chitopron 5% ból 50 ml/10 l vízhez adagolva növényenként 1-2 dl vízzel kijuttatva kell az ültetőgödörbe adagolni a növény alá, annak gyökérzetével kapcsolatban beöntözni. Fásszárú növények őszi, tavaszi telepítésekor nagy hasznát vehetjük, mivel megtatálhatók benne mindazok az indító tápanyagok és mikrobiológiai oltóanyagok, melyek a sikeres eredéshez és a megfelelően mikorhizzált gyökérzet kialakításához szükségesek. Ültetéskor adhatunk 1-2 marék érett szerves trágyát vagy komposztot.
A Trifender és a Chitopron 5% összhatása fontos szerepet játszik a fertőzések elleni növényi ellenálló képesség megerősítésében azáltal, hogy gátat képez a patogének szaporodásának, másrészt aktiválja a növények saját védelmi mechanizmusait.
A Trifender mikorrhiza képző növeli a tápanyagok és a víz felvehetőségét a növény számára. Exponenciálisan növeli a micéliummal, gombafonalakkal átszőtt gyökér körüli talajtérfogatot, hosszú hifa fonálrendszert képez, mely olyan tápanyagokhoz és vízhez is hozzáfér, melyhez a növény egyénként nem tudna. Ezáltal segíti a tápanyag- és vízszállítást, így nő a gyökérrel átszőtt talajtérfogat, nő a nitrogén és az egyébként lassan mozgó, nehezen felvehető foszfor és egyéb tápelemek felvétele is. Egyúttal nam engedi a növény gyökereihez közel a patogén gombákat sem.
Mi is pontosan a mikorrhiza?
A mikorrhiza (görögül: gombás gyökér) a gombák és a növények között kialakult szimbiózis (mutualizmus) egyik formája. Nevezik gyökérkapcsoltságnak is. A nem patogén, hasznos gomba micéliumából kiinduló gombafonalak (a hifák) behálózzák, kolonizálják a gazdanövény gyökereit, a kétféle élőlény kölcsönösen segíti egymás tápanyaghoz jutását. A mikorrhiza képzés jelenségét a 19. században fedezték fel, és az 1980-as években ismerték fel, hogy a mohák és a szövetes növények fajainak legalább 80-90%-a él együtt ilyen módon gombákkal. A görög eredetű mikorrhiza kifejezést Albert Bernhard Frank vezette be 1885-ben, jelentése „gombagyökér”.
A tápanyagokat a talajból a viszonylag távoli gyökerekbe a mikorrhizális hifák citoplazmikus rendszere továbbítja, nagyobb arányban, mint amennyire azt az ozmózis lehetővé tenné. Ebbe a gombának energiát kell fektetnie. Ezt ellensúlyozandó, a gomba tápanyagokat (cukrokat, keményítőt, fehérjéket és zsírokat) kap a növény gyökereiből, sőt, olyan speciális anyagokat is (vitaminok, hormonok), amik a gomba termőtestképzéséhez szükségesek (a mikorrhizás gombák gombafonala táptalajon tenyészthető, de termőtestet csak növényi partnere segítségével képes létrehozni). Ezeket a tápanyagokat a citoplazmikus továbbító rendszer a teljes gombahálózatba eljuttatja. A két partner összehangolt szabályozását az is bizonyítja, hogy együttesen szintetizálnak olyan fehérjéket („mikorrhizineket”) is, amilyeneket külön-külön egyikük sem termel. A mikorrhiza kölcsönösen előnyös együttélési forma (mutualizmus), amiben a legtöbb ismert szárazföldi növény részt vesz (bár eddig csak a fajok kis részét vizsgálták meg, a növénycsaládok 95%-a túlnyomórészt mikorrhizális). A mikorrhizáltság annyira általános, hogy a szárazföldi növények vizet felvevő szerve többnyire nem is a gyökér, hanem a mikorrhiza.
(A cikk sponzorált promóciót tartalmaz.)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.