Baktériumokkal és gombákkal az egészséges élelmiszerért

A szomszédban olcsóbb az élelmiszer

A fogyasztók már nálunk is kezdik keresni az egészséges zöldséget, gyümölcsöt, a növényvédelemnél ezért olyan szereket kell használni, amelyek „szermaradványmentesek”. Hogy ilyen terméket elő tudjunk állítani, szükséges a talaj javítása. Ki gondolná, hogy ez baktériumok és gombák segítségével is elérhető?

Bár a zöldség- és gyümölcstermesztéssel nálunk nem sokan foglalkoznak nagyban, még a háztájiban is kevesen termelnek, a növényvédelmet illetően nincs egyszerű dolguk a gazdáknak. Egyre több hatóanyagot von ki az Európai Unió; viszont egyre több a kártevő és kórokozó.

Már néhány áruházlánc is megszabja, mekkora lehet a kimutatható szermaradvány az adott termékben, tehát igény lenne a vegyszermaradvány-mentes termékekre. Viszont a vásárló igényli az egészséges mellett a szépet is, az áruházláncok pedig csak nagyban rendelnek. Ezek az elvárások összeférhetetlennek és teljesíthetetlennek tűnnek a gazdák szemében. Épp ezért gyökeres szemléletváltásra van szükség a gazdaságban ahhoz, hogy az igényeket teljesíteni lehessen. A biológiai növényvédelem terén mutatkoznak lehetőségek, amelyeket viszont körültekintően kell alkalmazni ahhoz, hogy megfelelő hatást érjünk el.

Minden a termőföldnél kezdődik, tehát ahhoz, hogy szermaradványmentes terméket tudjunk előállítani, először is meg kell adni a talajnak mindazt, amiből a növény táplálkozhat. Sajnos azonban manapság azt tapasztaljuk, hogy a jó minőségű táptalajok, amelyek a növények természetes védekezőrendszerét segítenék, hiányoznak, hiszen nincs istállótrágya. Emiatt a hasznos mikroorganizmusok is kihalnak, és elszaporodnak a kórokozók és kártevők.

 

A jótékony baktériumok

A baktériumoktól mindenki irtózik, pedig azok mindennapi életünk szerves részei, és nem csak kártékony baktériumok léteznek. A talajban is élnek baktériumok, amelyek a termesztés során felhasznált növényvédő szerek és műtrágyák káros hatásait képesek tompítani, vagy akár meg is szüntetni.

A talajbaktériumoknak tehát a helyes egyensúly visszaállításában van nagy szerepe, hiszen tartós használatuk javítja a talaj humusztartalmát. Szerepük van a légköri nitrogénkötésben is, javítja a foszfor és kálium hasznosulását a növényekben. Elvonja a vasat más mikroorganizmusok, mint például a fusarium vagy sclerotinia elől, így a „talajfertőtlenítésben” is szerepük van. Segítik a növényt a szárazság okozta stressz leküzdésében, hiszen a talajbaktériumok számos faja képes speciális nyálkás réteget kiválasztani maga körül, mely védelmet jelent számukra a száraz körülmények között.

A gombaevő gombák

A baktériumok mellett számos olyan gomba is található, amelyek a szántóföldi és kertészeti kultúrában is egyaránt hasznosak. Ilyenek például a mikorrhiza gombák, amelyek jótékony szerepe abban áll, hogy szimbiotikus kapcsolatot alakítanak ki számos növény gyökerével. Mivel a talaj kisebb méretű aggregátumait behálózzák, szerepük van a talajszerkezet javításában, valamint a talaj vízmegtartó képességében, hiszen váladékot bocsátanak ki magukból. Növelik a növény nitrogén, foszfor, magnézium, cink, réz és kálium felvételét.

A gombák a talajjavító funkciójuk mellett a növényekre is pozitív hatást gyakorolnak. Vegyük például a Trichoderma fajokat. Ezek megtelepednek a káros gombák fonalain; és elpusztítják azokat. Így védekezhetünk velük a fuzárium, verticillium, rizoktónia talajlakó gombák ellen.

Ilyen készítmény például a GLIOREX, amely a Clonostachys és Trichoderma gombáinak spóráit tartalmazza. Ezek a talajban természetes módon jelen vannak. A gombák spórái kicsíráznak, a micéliumok a kezelt növények gyökérrendszerén fejlődnek ki, és ezzel védik a növényt a káros gombáktól. Lebontja a szerves anyagokat is, és hozzáférhetővé teszi a növény számára. A készítmény kompatibilis néhány gombaölő szerrel is, nem hagy maga után káros vegyszermaradékokat. Alkalmazható a vetésnél, zöldség (paprika, paradicsom, zeller stb.), virág, gyógynövények ültetésénél. Az ökológiai gazdálkodásban a gabonafélék vetésénél, illetve a szubsztrátumok preventív kezelése során.

A másik ilyen készítmény a CLONOPLUS, amely a Clonostachys gomba válogatott törzsének spóráit tartalmazza. Ezek lebontják a szerves anyagot a talajban, csakúgy, mint a patogén gombák csíráit, és segítik a tápanyagfelvételt. A talajban télen és kora tavasszal lebontják a betakarítás utáni szármaradványokat. Már 7°C-tól aktívak. A készítmény alkalmas a szabadföldi, illetve üvegházas, vagy fóliasátras termesztésben való alkalmazásra. Nem hagy maga után káros maradványokat. Komposztban is alkalmazható, vagy keverhető szubsztrátumokba is. A készítmény javítja a növekedés dinamikáját, a növények egészében véve vitálisabbak. Alkalmazható: zöldség és virágok vetésénél, balkonnövények, gyógynövények ültetésénél, szubsztrátumok preventív alkalmazásánál, kömény, mák, hüvelyesek kezelésénél a vetés előtt, a biotermesztésben a gabonafélék termesztésénél, komposzt lebomlásának elősegítésében.

Fytofarm, spol. s r.o. Dúbravská cesta 21 845 08 Bratislava 45 Tel.: +421 2 54793935, [email protected], www.fytofarm.sk

(czm)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?