Az őszibarack-tafrina ellen természetes védekezéssel

őszibarack

Akinek van őszibarackfája, az biztosan ismeri ezt a fajra jellemző, sokszor igen veszélyes betegséget! Vannak évek, amikor az egész termést elviszi, sőt a fa is maradandóan károsodik. Aki komolyan szermaradvány nélkül akar védekezni ellene, annak nagyon hatásos szer áll rendelkezésére.

De a legfontosabb mégis a megelőzés. Ha nem védekezünk időben, a kórokozó fog nyerésre állni. A betegség tünetei nagyon közismertek. Aki termel barackot, már találkozott a képen látható hasonló képződményekkel, így aligha fogja mással összetéveszteni a betegséget. Különben is, ha már ezek a bugyorok a legkisebb leveleken ott vannak, sikeres védekezésre már csak minimális az esély!

Mi segíti a betegség terjedését?

Az érzékenyebb fajták, de a nektarinok is fogékonyabbak a betegségre, mint a fehér húsúak. Természetesen a hűvös, nedves, párás környezet kedvez a fertőzésnek. Tanulság: árnyékos, szélvédett helyre már csak emiatt sem (volna) szabad ültetni barackfát!

A piros színű levélsodrosodást a Taphrina deformans nevű gomba okozza. Vesszőkön, rügyekben, lehullott leveleken telel át. Hőmérsékleti igénye alacsony: 4–8 C° átlaghőmérsékleten fejlődik leginkább. De igényli a hosszan tartó nedvességet, magas páratartalmat is. Nem véletlen, hogy enyhe, fagymentes telek után, hosszú, hűvös, csapadékos (ködös!) tavaszok idején már teljesen életképes! Ha tehát rügyfakadáskor kedvező számára a klíma, a hajtórügyekből előbújó legelső zöld hajtáscsúcsot, levélkét már fertőzi. A legnagyobb probléma, hogy lappangási ideje hosszú, 8–14 nap. Tehát mire a fertőzés első tünetei jelentkeznek, a védekezéssel gyakorlatilag elkéstünk! Még erősebb infekciós nyomás van, ha egy esős időszakot meleg, párás idő, majd ismét esővel járó lehűlés követi. Ebben az időszakban szinte 5 napos időszakokban kell védekezni.

Hogyan kezdjük a védekezést?

Mindenképpen a legjobb stratégia a megelőzés! Időrendi sorrendben az alábbiak szerint érdemes eljárni. Már az őszi metszés után közbe kell lépnünk. A metszéssel elősegítettük a vesszők korai beérését, és esélyt adtunk a téli fagyok ellen. Ilyenkor az őszi lemosó permetezést CuproTonic + BorOil keverékével, bő lével kell elvégezni. De vigyázat, hűvösödnek a hajnalok, párás ködösek a reggelek, így akkor érdemes kezdeni a beavatkozást, amikor az első levelek kezdenek lehullni. Természetesen ezzel a többi kórokozó áttelelési esélyét is csökkentjük.

Tavaszi indításként a lemosó permetezés rügypattanás előtt egy Kocide 2000 (30 g/10 l) készítményből állhat, de mindenképpen keverjük a BorOil (40-60 ml/10 l víz) készítménnyel. Nagyon ügyeljünk az optimális átlaghőmérsékletre, mindenképpen 7 C° felett legyen. Ez a kezelés NÉLKÜLÖZHETETLEN! A tavaszi metszés előtt kell elvégezni, és ha olyan az időjárás (nedves, hűvös) és a fejlettségi állapot (még alig zöldülnek a rügyek), a kezelést maximum két hét múlva kell megismételni. Legkésőbb bimbós állapotban, ugyanis itt kezdődik a legkritikusabb időszak! Már csak azért is, mert kezdenek duzzadni a rügyek, és ha ködös, párás, csapadékos az idő, megnő a fertőzés veszélye. Leginkább azért, mert innentől kezdve az egyértelmű fejlődési stádium gyakorlatilag nem létezik! Nagyok az átfedések, nemcsak a különböző fajták, de egy fán belül a különböző hajtások között is! Megoldás a megelőző védekezés.

Perzselésre érzékeny fajtáknál a kevésbé fitotoxikus rézkészítményt, a CuproTonicot (20 ml/10 l) részesíthetjük előnyben. Fontos tudnivaló, hogy minden permetlébe muszáj keverni nedvesítő szert. Szermaradvány mentes technológia esetén nagyon bevált a BorOil, amely még bórt is tartalmaz, így a virágzást is elősegíti (40ml/10 liter vízhez).

Hogyan tovább?

A következő lépést az egérfüles állapotban, nagyjából a virágzás kezdetén kell megtenni, ami azt jelenti, hogy a rügyből kipattantak a kb. 7-10 mm nagyságú levélkék. Hűvös, csapadékos időjárás esetén (és ha az visszatér) hosszabb hatású, egyszerre kontakt és mélyhatású, immunerősítő szerrel védekezzünk. Ilyen a Folicit (50ml/10l) amelynél kiemelném kiváló esőállóságát is. Természetesen felszívódó hatásmechanizmusa még alacsony, hisz nincs, ahol felszívódjon. Ezért hétnapos időszakokban ismételve a levelek megjelenésétől virágzásig alkalmazható a CuproTonickal (20 ml/10 l) kombinálva.
Ha megjött a tavaszi meleg, és egy-két fertőzött levelet megpillantunk, nem kell kétségbe esnünk, ilyen előfordul a „legjobb családban is”, sőt a leggondosabb védekezés mellett is. Ha pedig fáink roskadoznak a deformált levelektől, további vegyszeres védekezés már akkor is felesleges. A beteg levelek maguktól is lehullanak, de tovább már nem fertőznek. Azért jobb, ha összegereblyézzük, és komposztáljuk Trifenderrel (10g/10l) illetve Carbosannal, biológiai úton szétbomlasztva a fertőző gombát. A fa valószínűleg újra hajt, de a tafrina betöltötte ez évi küldetését, és már ebben az évben nem fertőz.

(Az írás szponzorált promóciót tartalmaz.)

www.biotomal.sk

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?