ÚJ SZÓ-HÍRFőként az almatermésűeket kell alapos vizsgálatnak alávetni: nem mindegy, mennyit bír ki a fa, mármint mekkora mennyiségű egészséges gyümölcsöt képes kinevelni.Ha az első válogatáson már túlesett a fa, különösebb figyelemre nincs szükség, ha még nem, most még nem késő.
A termésritkítás és a szüret összefüggései
ÚJ SZÓ-HÍR
Főként az almatermésűeket kell alapos vizsgálatnak alávetni: nem mindegy, mennyit bír ki a fa, mármint mekkora mennyiségű egészséges gyümölcsöt képes kinevelni.
Ha az első válogatáson már túlesett a fa, különösebb figyelemre nincs szükség, ha még nem, most még nem késő. A sok kis apró és egymáshoz közel érő, netán összeérő gyümölcsből sem fejlett, sem mutatós, sem ízletes termésre nem számíthatunk – az egyedüli, ami segítségünkre lehet, maga a fa: az alma, de olykor a körte is leveti magáról a fejletlen és legapróbb gyümölcsöt, s ebben némely csonthéjas, például a szilva vagy a kajszi is követi.
Csakhogy ebben a munkában a fa nagyon kimerül, miközben egyáltalán nem biztos, hogy főként épp a férges vagy más módon sérült termésétől szabadul meg. A legjobb, ha ezt mi magunk végezzük el.
A módszer egyszerű: a termések nem érintkezhetnek egymással (a majdani, végső nagyságukat vesszük figyelembe), s ügyelni kell az ágankénti vagy hajtásonkénti sűrűségre is.
Nagyjából ugyanez vonatkozik a szőlőre is: föl kell mérni, a tőke fajtájához és a korábbi évek tapasztalatához viszonyítva, mennyi és mekkora fürtöt képes egy-egy vessző beérlelni. Ha választanunk kell, a külső és nagyobb termést hagyjuk meg. (g)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.