A monília idén is károsítja meggyfáinkat. A bajt tetézi, hogy a monília bizonyos agresszív típusai a szilván és a cseresznyén is megjelennek. Nemcsak a gyümölcs károsodik, hanem a faj is fertőződik.
Általában a fában telel át a monília valamelyik kitartó alakja és a következő évben újra fertőz.
A monília a fában telel át és gyűjt erőt
Általában a fában telel át a monília valamelyik kitartó alakja és a következő évben újra fertőz. Annyira legyengíti a fát, hogy az el is pusztul. Nagyon fontos, hogy a virágzáskor permetezzünk, de nem elég egyszer. Ne nézzük karba tett kézzel, hogy elszáradtak a kis virágok és a hajtások, hanem avatkozzunk be. Ha a meggyállományt szeretnénk megtartani, akkor elkerülhetetlen a fizikai beavatkozás, a fej fölötti részek eltávolítása, majd ezután a gyógyító vegyszeres kezelés, vagy ecsetelés. Egy felszívódó permetezés jótékonyan hat a fák egészségi állapotára, mert akkor frissen, fiatalosan kihajtanak és jövőre újra berakódnak termő résszel. Ha túl sok a termés, nem kell aggályoskodnunk: elég ollóval, vagy kis fűrésszel kivágni azokat az ágrészeket, amelyeken túl soknak tartjuk a gyümölcsöt. A korona is szellősebb, ritkább lesz és nem igényel olyan sok kézimunkát a gyümölcs ritkítása.
A nyár során tehát bármikor beavatkozhatunk. Elsősorban a június végi – július eleji metszés ajánlható, mert az be tudja gyógyítani a frissen ejtett sebeket. A cseresznyénél, meggynél a szedőedény mellett a metszőollót is vigyük magunkkal. Az éréskori, vagy érés után közvetlenül történő metszés, vagy bármilyen vegetatív beavatkozás nem káros a növényre, eltekintve az eddigi szemlélettől és az eddigi tévhitektől. (MR)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.