A jövő a szakképzett gépkezelőké

agro

A mezőgazdasági gépgyártókat összefogó Agrion társulás kezdeményezésére néhány évvel ezelőtt agromechatronika néven új tanulmányi szak jött létre. Az új szak megnyitására azért volt szükség, mert hatalmas hiány mutatkozik a szakképzett gépkezelőkre.

A mai traktorokat, kombájnokat, permetezőket és egyéb gépi berendezéseket sokszor bonyolult elektronikai rendszerek vezérlik. A modern technikát csak akkor tudjuk teljesen hatékonyan kihasználni, ha a gépek kezelője megfelelő szakmai képzésben részesült az elektronika területén is.

Az agromechatronika szak Szlovákiában három szakközépiskolában indult, Szepsiben, az Agrotechnikai Szakközépiskolán magyar képzést is biztosítanak. A tanulmányi szak végzős hallgatója képes szerviztechnikusi tevékenységek elvégzésére a mezőgazdasági gépesítés területén, az elektronikusan vezérelt mezőgazdasági gépek kezelésére és javítására, illetve megismeri a mezőgazdasági gyártás során használt gépek szerkezetét, miközben elektronikai alapismeretekkel is gyarapszik. „A képzés célja, hogy a gépészetben alkalmazott vezérlő és szabályozó automatizált rendszerek kezelésében jártas, és az agrárszektor igényeinek megfelelően kiképzett gépészeti szakember kerüljön ki iskolánkból. A diák képes lesz az agrárvállalatok alkatrészeinek és gépelemeinek kézi és gépi megmunkálására, illetve összeszerelésére, mechanikus, hidraulikus, elektromos és elektronikus rendszerek hibáinak diagnosztizálására, mezőgazdasági járművek, berendezések és gépek javítására, karbantartására és összeszerelésére, ezek üzembe helyezésére és üzemeltetésére, a motorok tesztelésére, és a károsanyag-értékek kibocsátásának megfelelő beállítására. Ezen felül a gépek és alkatrészek értékesítésében is tapasztalatokat szerez, csakúgy, mint a munkafolyamatok megtervezésben, ellenőrzésében és az eredmények kiértékelésében. Képes lesz a motorhibák diagnosztizálására, szerviztechnikusi tevékenységek elvégzésére, korszerű mezőgazdasági gépek kezelésére. Iskolánkban a B kategóriás mellett T kategóriás vezetői engedélyt is megszerezhetnek a diákok. A tanulmányok befejeztével az abszolvensek szakmunkás bizonyítványt is kapnak” – tájékoztatott a szepsi középiskola igazgatója, Štefan Szciranka mérnök.

A szakmai gyakorlat az 1. és 2. évfolyamban, valamint a 3. évfolyam első félévében az iskola tanműhelyében valósul meg, a 3. évfolyam 2. félévében és a 4. évfolyamban pedig közvetlenül mezőgazdasági vállalatoknál kötött szerződés keretében történik.

SOŠ Agrotechnická – Agrotechnikai Szkközépiskola

045 01 Moldava nad Bodvou, Hlavná 54

https://sosmoldava.edupage.org
[email protected]

055 / 460 2139

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?