A burgonya szermaradványmentes védelme

A burgonya gazdaságos termesztése nagy kihívást jelent a vegyszer betiltások, a levegő növekvő szén-dioxid-tartalma és a hőmérséklet növekedése miatt. A kevés nyári csapadék és a gyakori hőségperiódusok miatt a burgonya vegetatív fejlődése hamar leáll, ezért öntözés nélkül a nyugat-európai termésszinteket hazánkban nem lehet elérni.

Sokszor már a korai fejlődési szakaszban fellép a nedves rothadás, amit több baktérium okozhat. A betegség ellen a szántóföldön több hatásmechanizmusú készítménnyel lehet védekezni. Elsősorban Trifenderrel kezelt gumót kell ültetni. Később a vegetáció alatt Chitopron 5% illetve Cellaris készítménnyel kell többször kezelni, ami megakadályozza a baktérium kialakulását.

Mindenki által jól ismert betegség a sugárgombás varasodás, mely hazánkban elsősorban a kistermelőknek okoz nagy problémát. A betegség ellen csak a Trifenderrel történő gumócsávázással lehet közepes hatékonysággal védekezni. A legfontosabb védekezési eljárás a vetésváltás és az egészséges vetőgumó használata.

A félelmetes burgonyavész

A burgonya legfontosabb gombabetegségei csapadékos nyár esetén a burgonyavész. E gombás betegség járványszerű fellépése teremtette meg a növényvédelmi kórtan tudományát a 19. század közepén. Különleges életmódja miatt az egyik legtöbbet kutatott kórokozó, s napjainkban is számos vizsgálat tárgya e gomba. A betegség a szárakat és a levélnyeleket is megtámadhatja, melyeken több cm hosszúságú, megnyúlt, sötét színű foltok képződnek. Ezek általában az epidémia kezdetén jelentkeznek, ezért korai felismerésük a sikeres védekezés záloga. Már preventíven kell alkalmazni a Cellaris készítményt, és az első jelek megjelenésénél PlanTonicot kell használni CuproTonickal egyetemben. A betegség késői fertőzés esetén a gumón is okozhat tüneteket, melyek szürkés, fényes foltok formájában jelennek meg. A gumófertőzés a tárolóban tovább folytatódhat, illetve követheti száraz korhadás vagy baktériumos nedves rothadás. A burgonya alternáriás szárazfoltossága a burgonyavészhez képest kisebb növényvédelmi problémát okoz. E betegség fellépését a burgonyavész ellen használt Cellaris vagy Folicit hatékonyan meggátolja.

Hogyan építsük fel a védekezést?
Csak egészséges, vetőgumót ültessünk el.

  • A 4–5 éves vetésváltást tartsuk meg. A kórokozó az előző évben termesztett burgonya hajtásmaradványain is áttelel.
  • Mély fekvésű, vízállásos területre ne ültessünk burgonyát.
  • Az ültetést 8 °C-os talajhőmérsékletnél kezdjük, a sorokat az uralkodó szél irányába helyezzük, hogy a lombozat esőtől, harmattól hamarabb felszáradhasson.
  • A környéken található burgonya-árvakelést semmisítsük meg.
  • Harmonikus tápanyag-ellátottságra törekedjünk, kerüljük a túlzott nitrogénadagolást.
  • Betakarítás előtt 3–5 héttel szártalanítsunk a megfelelő gumópárásodás érdekében.
  • A kíméletes betakarítás után minél hamarabb végezzük el a válogatást, és csak leszárított gumót tároljunk be.

A helyes vegyszermentes védekezésnél tudni kell, hogy a ma köztermesztésben lévő burgonyafajták zöme fogékony a legfontosabb burgonyabetegséggel, a burgonyavésszel szemben, ezért ellene intenzív védekezés szükséges. Az elmúlt 100 évben a kémiai védekezésben alkalmazható hatóanyagok száma megtöbbszöröződött. Az utolsó pár évben viszont mindenki megköveteli a vegyszermentes termelést. És itt merül fel a kérdés, hogyan kell ezt elérni gazdaságos és hatékony módon? A lényeg, hogy mindjárt az ültetésnél el kell kezdeni a megelőzést. Trifenderrel csávázott gumókat ültetünk. A kibújt leveleket a Chitopron 5% és a Cellarisz készítményekkel kezeljük. Ez utóbbi egy új típusú baktériumölő, mely képes egy speciális filmet kialakítani, és így védeni a növényt. Csapadékos időben a PlanTonic mélyhatású szer és a CuproTonic keverékét szükség szerint többször is használjuk. A gumókat drótférgek és egyéb talajlakók ellen a SoilTonic G granulátummal védjük, egyszerre juttassuk ki a gumókkal még ültetéskor. Szedés előtt augusztusban ismét PlanTonic E-vel kell beöntözni, hogy ne legyen kártétel a betakarítandó gumókon.

 

A védekezés időzítése

A burgonyavész ellen átlagos évjáratban általában elegendő két védekezés. Nem szabad azonban megvárni az első tüneteket, mert súlyos epidémia alakulhat ki. A további védekezéseket döntően az időjárás alakulása befolyásolja. A kórokozó hőoptimuma 16–22 °C között van, míg 28 °C felett a gomba inaktiválódik. A betegség járványszerű fellépésére akkor számíthatunk, ha a június havi csapadék összege legalább 100–120 mm. Sorzáródás után, csapadékos június esetén mindenképpen preventíven kell fellépnünk. A fent említett kombinált hatóanyagú szereket a fertőzési viszonyoktól függően az adott tenyészidőben 2–6 alkalommal szükséges kijuttatni. A gyakori júniusi esők lerövidítik a kijuttatott szerek hatástartamát, ezért járványveszély esetén akár 7–8 naponta is szükséges védekezni. A készítmények gyógyító hatására ne alapozzunk!

(Az írás szponzorált promóciót tartalmaz.)

Tamašek Zoltán

 

BIOTOMAL S.R.O.

941 36 Rúbaň 176

035/ 64 07 740

[email protected]

www.biotomal.sk

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?