A zöldségfélék folyamatosan érnek a kertekben, szedhető a paradicsom, a paprika, a gyökérzöldségek, a hagyma, a burgonya, a káposztafélék. Ha valamiből túl sok érik egyszerre, akkor télre érdemes egy részét tartósítanunk.
A betakarítás és tartósítás hónapja
Itt a csemegekukorica szedésének az ideje is, legszívesebben a friss, édes, tejes kukoricát fogyasztjuk. Ha a csövek végén kilógó haj lankad, színesedik, a csövek szedésre érettek.
Időszerű tennivalók
* Ne feledkezzünk meg a paradicsom hónaljhajtásainak rendszeres kitöréséről.
* A padlizsánt támaszték mellett neveljük, oldalhajtásait folyamatosan fel kell kötöznünk. Akkor szedjük, amikor a termés felülete még fényes, ilyenkor édes. Burgonyabogár, levéltetű, molytetű, takácsatka veszélyezteti.
* A paprikát augusztustól az első fagyokig szedhetjük. Betakaríthatjuk zölden is, de megvárhatjuk, amíg sárgára vagy vörösre érik, ekkor erősebb lesz az aromája. Ha szükséges, támasszuk meg a növényt, és kössük is hozzá.
A napégés és jelei
Ilyenkor nyáron gyakran találkozunk a terméseken a napégés jeleivel. A fajták helyes megválasztásával tehetjük az első sikeres lépéseket ellene. A nagyobb lombtömeggel rendelkező növényeken ritkábban és kisebb mértékben figyelhető meg ez a tünet. Tekintettel arra, hogy a vízzel jól ellátott növények jobban képesek magukat hűteni, nem melegszenek fel olyan mértékben, a rendszeres öntözésnek, a folyamatos vízellátásnak nagy szerepe van a védekezésben. A korszerű üvegházakat a nyári meleg és a nap elleni védekezés érdekében árnyékoló hálókkal szereljük fel, amelyek a fényviszonyok függvényében automatikusan működésbe lépnek.
Az intenzív szabadföldi zöldségtermesztésben jelentős teendő a különböző árnyékoló hálók használata. A támrendszeres szabadföldi paprika, paradicsom és uborka esetében a raschel hálók alkalmazásával lehet a napégést minimalizálni.
Augusztusi veteményezés
* Október végén, november elején friss zöldbabot szedhetünk a most elültetett zöldbabnak való sárga vagy zöld hüvelyű babvetőmagból. A fagyok előtt leszedett friss hüvelyeseknek kiváló a tápértékük. Időjárástól és fajtától függően a vetéstől számított 8–12. héten kezdhetjük meg a betakarításukat. Mindegyik melegkedvelő, tápanyagigényük és fényigényük eltérő. A bokorbab félárnyékon is megterem, de jó állapotú kerti talajt igényel. A karósbab igényesebb, több fényre és tápanyagra, valamint támasztékra van szüksége.
* Zöldborsót is vethetünk – ha sokat öntözzük, a hűvösebb, rövidebb nappalok idején a tavaszit megközelítő termésre számíthatunk. Ha a napfény jól éri, és szellős helyen termesztjük, akkor a betegségekkel szemben ellenállóbb lesz.
* Augusztusban vethető a fekete retek is – figyeljünk arra, hogy a talaja ne száradjon ki. Fontos számára a sok napfény, mert árnyékban kicsik lesznek a gumók. Jól eltartható, a téli, zöldségszegény időszakban nagy a jelentősége. Magas illóolaj- és C-vitamin tartalmának köszönhetően légúti fertőzések kezelésére is kiváló, és antioxidáns hatása is jelentős. Vitamintartalma háromszorosa a fehér fajtákénak.
* Augusztus végéig még palántázhatunk téli fejes káposztát, vörös káposztát, karalábét, kínai kelt és bimbóskelt is.
* Gyöngyhagymára és spenótra is igaz, hogy ha most elvetjük, késő ősszel, egészen a fagyok beálltáig szedhetjük.
* Azokba a megüresedett ágyásokba, amelyeket nem telepítünk be, vessünk zöldtrágyának való mustárt, mézontófüvet.
A hagymafélék betakarítása
Fokhagyma: Közismerten természetes antibiotikumként tartjuk számon. Amint a levelek megsárgulnak és elszáradnak, itt a betakarítás ideje. Száraz időben ássuk ki, szárítsuk meg, és fonjunk belőle mutatós füzéreket, amelyeket hűvös, száraz helyre akasszunk fel.
Dughagyma: A szár megdőlése, a színes páncéllevelek kialakulása után meg kell kezdeni a betakarítást. Augusztusban a visszahúzódott hagyma újra indulhat, gyökeresedhet, amely rontja a minőségét, és így a tárolása is nehezebb lesz. Felszedés után jó idő esetén renden szárítsuk 5–7 napig. A tisztított hagyma ép, egészséges, mindig szár- és gyökér nélküli. Csomagolhatjuk ritka szövésű műanyag zsákba is.
Magról vetett hagyma: A betakarítás akkor történik, ha az állomány 70–80%-a megdőlt. Ekkor a levélvégek szárazak, a nyak gyenge, a levélzet a földön fekszik, kialakulnak az első színes buroklevelek
Fucsek Margit kertészmérnök
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.