Adózási lehetőség a KATA után

számológép

A KATA átalakításával sok vállalkozó került új kihívás elé, hiszen dönteniük kell, hogyan folytatják tovább adózásukat. A megváltozott szabályozás miatt a katás adózás már nem minden vállalkozó számára lesz megfelelő, viszont kérdéses, hogy milyen más módon tudják tovább folytatni működésüket. A többféle adózási nem közül nem egyszerű választani, az átalányadózás az egyik lehetséges alternatíva.

 

Adónemváltás

A KATA előnyeihez volt sorolható, hogy egyszerűen lehetett előre tervezni a kiadások ezen részét. A vállalkozások most tétován állnak a pontos költségeik tervezése előtt, hiszen az egyéb adóformák választásakor már több összetevőből lesz megállapítható az adó végleges összege.

Az eddig katás vállalkozók most próbálnak alternatívát találni és kiválasztani a számukra leggazdaságosabb megoldást. A kiszamolo.com átalányadó kalkulátora segítségével a vállalkozások  előre kiszámolhatják, mennyi pénz marad a zsebükben az átalányadóra történő átállással.

Az átalányadóról röviden

A KATA esetében megszokott egyszerű adózás az átalányadónál is hasonlóan elmondható. 2022-ben jelentős mértékben egyszerűsödtek ennek az adózási formának a szabályai. Néhány alapfogalmat azonban tisztáznunk kell, hogy érthető legyen a törvényi szabályozás.

A vállalkozás adott évben megtermelt bevétele az adóalap, melyet az esetlegesen kapott támogatások összegével csökkentve értünk. Az adómentes bevétel egy olyan hányada a bevételeknek, mely az adott vállalkozási fajtára vonatkozóan teljesen adómentes, ám az őstermelők és egyéni vállalkozók eltérő adómentes bevétellel számolhatnak.

A költséghányad százalékos mértéke függ a vállalkozás típusától, melynél a 40%-os költséghányad kulcs esetében az egyéni vállalkozóknál általában 2 millió forint árbevételnél válik adó- és járulékmentessé, a 80%-os költséghányad kulcsnál a mezőgazdasági, ipari, építőipari és mezőgazdasági őstermelők esetében 6 millió forint határt jelent. A 90%-os költséghányad kulcs kizárólag a kiskereskedelmi tevékenységet folytató vállalkozásoknál működik, mely 12 millió forintig adó- és járulékmentes árbevételig alkalmazható.  

Bevételi határ fontossága

Az átalányadó esetében a bevételi határ egy fontos szempont, mely a maximális éves bevétel mértéke. Ennek értéke az éppen aktuális minimálbér valahányszorosa, ez 2022-ben 200.000 forint. Fontos információ, hogy ha ezt a vállalkozás átlépi az adott évben, akkor a következő évben már nem lehet átalányadózó.

Átalányadó kalkulátor használata

Négy egyszerű lépésben segít az átalányadó kalkulátor vállalkozásod számára megállapítani az átalányadó várható értékét. Válaszd ki vállalkozásod tevékenységének típusát, majd amennyiben részesül vállalkozásod valamilyen egyéb támogatásban, akkor ennek mértékét. Ezután ha őstermelőként végzed a tevékenységed, akkor add meg hány fő dolgozik a vállalkozásodban. Végül a “Kiszámol” gombra kattintva már látod is az információkat.

(PR)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Korábbi cikkek a témában

Ezt olvasta már?