A vírusos fertőzésekről és a védekezési lehetőségekről

Zöldségtermesztőknek szervezett növényvédelmi konferencián találkoztak nemrégiben a szakma képviselői a termelőkkel azon a Nyitrán megtartott előadássorozaton, amelyen az FN Agro cég szervezésében a KMEMI (ÚKSÚP) növényvédelmi osztályának szakemberei és a magyarországi Dr.

Zöldségtermesztőknek szervezett növényvédelmi konferencián találkoztak nemrégiben a szakma képviselői a termelőkkel azon a Nyitrán megtartott előadássorozaton, amelyen az FN Agro cég szervezésében a KMEMI (ÚKSÚP) növényvédelmi osztályának szakemberei és a magyarországi Dr. Eke István, a FVM növényvédelmi főosztályának vezetője tájékoztattak a zöldségtermesztésben leginkább veszélyesnek tartott megbetegedések kórisméiről és a védekezés lehetőségeiről. Dr. Eke István a paradicsom baktériumos megbetegedései elleni védekezésben elsősorban a megelőzés fontosságát emelte ki, amint elmondta, a károkozó baktériumok ellen, ha már megtámadták a növényzetet, nem lehet hatékonyan védekezni, mivel nincs ellenük gyógyító hatású (kuratív) készítmény, ezért elsősorban olyan feltételeket és körülményeket kell a növényzet számára teremteni, hogy az elsődleges fertőzés veszélyét megelőzzük. Részletes beszámolójában fényképes felvételekkel illusztrálta az egyes betegségek jellemző kórisméit, a fertőzés lehetséges módozatait és a megelőzés lehetőségét. A magyarországi szakember előadásának második részében a gyapottok-bagolylepke rendkívül radikális felszaporodásának veszélyét elemezte, amely mint köztudott tavaly nálunk is rohamosan elterjedt, és az egyes növényállományokban nagy károkat okozott. A károkozó lárvái egyrészt a termések megrágásával, másrészt e sebek által a másodlagos fertőzéseknek megnyitott kapuk révén okoznak tetemes károkat. Rohamos terjedése miatt az ellene való védekezés megszervezése és időbeni elvégzése fontos, állítása szerint az előrejelzésben nem elegendő a fénycsapdák adataira hagyatkozni, össze kell őket vonni a szexferromon csapdák adataival és a vizuálisan szerzett adatokkal is. A vegyszeres védekezésben a piretroid alapú készítmények kijuttatása vagy a rovarfejlődést szabályozó (kitinfejlődést gátló) készítmények alkalmazása csak a kelő lárvák ellen pontos időzítéssel bevetett készítmény révén hozhat eredményt, mivel a kifejlődött lárvák egy-két nap alatt berágják magukat a gazdanövénybe, s akkor a kontakt hatású szerekkel már gyakorlatilag elérhetetlenek. A kártevőre azért is érdemes fokozottabban odafigyelni, mivel, noha hozzánk eredetileg délről berepülő károkozóról van szó, az utóbbi években már találtak nálunk áttelelt egyedeket is.

A Központi Mezőgazdasági Ellenőrző és Minőségvizsgáló Intézet munkatársai Anna Kormanová vezetésével a zöldségféléken fellépő különböző vírusos és baktériumos fertőzések jellemzőire valamint a burgonyavész fokozottabb veszélyére hívták fel a figyelmet. Pavol Kohaut, az intézet munkatársa a zöldségfélékben alkalmazható gyomirtókra vonatkozóan arról adott tájékoztatást, hogy a jelenleg nálunk hivatalosan is engedélyezett hatóanyagot tartalmazó készítmények száma az unióba való belépésünket követően várhatóan csökkenni fog, mivel néhány hatóanyag felhasználása a közösségben tiltott lesz. Ugyanakkor felhívta a figyelmet arra, hogy az unióban méginkább érvényes és fokozottabban ellenőrzött lesz az a megkötés, hogy a piacra kerülő termékek termesztése során csak a termesztéstechnológiai módszertani útmutatóban engedélyezett készítmények alkalmazhatók. Bohdan Pastorek, az ógyallai Agrochema képviseletében a vetési bagolypille és a gyapottok bagolylepke rajzási adatainak ismertetésével több évtizedes adatbázisra támaszkodva igazolta a veszélyes károkozók elleni védekezés fontosságát és szükségességét. A rendezvény az FN Agro termékismertető bemutatójával zárult, amelyen a cég termékeinek a zöldségtermesztésben való alkalmazásáról cseréltek tapasztalatokat a résztvevők. Az elhangzott gyakorlati tapasztalatok közül érdekesnek tűnt az eddig erdészeti és faiskolai felhasználásra alkalmazott készítménynek a dinnyetermesztésben való kihasználása a nyulak elriasztására. (yl)

A repce egészségi állapotának megőrzése érdekében fontos a kártevők inváziójának időbeni felismerése

A tavaszi kártevők elleni védekezés

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?