A termelők exportálnának

Összesen mintegy 30 millió koronára becsülik előzetesen azt a kárt, amelyet a délnyugat-szlovákiai régióban is megjelent törpevírus tömeges pusztítása miatt elszenvedtek a Komáromi járás gabonatermelői.

Összesen mintegy 30 millió koronára becsülik előzetesen azt a kárt, amelyet a délnyugat-szlovákiai régióban is megjelent törpevírus tömeges pusztítása miatt elszenvedtek a Komáromi járás gabonatermelői. A vírus elsősorban az őszi árpát károsította, illetve tette tönkre, ugyanis vetésterületének mintegy hatvan százalékát ki kellett szántani. Itt a feltételezett kiesés 8,5—14 millió korona között mozog. A 10 605 hektárnyi vetésterület 45 %-áról már betakarították a termést, a járási átlaghozam (4,37 t/ha) a tavalyinál egyelőre mintegy 8 százalékkal magasabb. Az őszi búza mintegy 10 százalékos károsodást szenvedett, a nagyobb vetésterület miatt azonban itt a veszteségek is nagyobbak, mintegy 20—21 millió koronára becsülik a kiesést. A megszokottnál korábbi aratáskezdés következtében július elejére a több mint 24 ezer hektárnyi őszi búzának már mintegy 28 százaléka bekerült a magtárakba, az eredmények azonban egyelőre a tavalyihoz képes több mint 4.5 százalékkal alacsonyabb járási átlagot mutatnak, tájékoztatott Földes Csaba az agrárkamara komáromi regionális igazgatója.

Amint elmondta, mivel a járásban a gabonatermelőknek csak alig negyven százaléka rendelkezik saját raktárkapacitással, a termés megfelelő árszinten való értékesítése minden évben visszatérő gondot jelent a számukra. Az utóbbi két évben már jelentősen javult a bizalom a közraktárak rendszere révén történő finanszírozás iránt is, jelenleg 2 gabonasilónak van közraktári minősítése a járásban (Nemesócsa és Marcelháza). A termelők zöme nagyjából elégedett azzal, hogy e rendszer által megbízhatóan hozzájut a pénzéhez, ugyanakkor egyre inkább előtérbe kerülnek azok a vélemények, amelyek szerint a gabonatermelők számára közvelenül is lehetővé kéne tenni az exportot, így a termék értékesítéséből származó nagyobb hasznot nem a kiviteli engedéllyel rendelkező kereskedők fölöznék le.

Földes Csaba elégedetten nyugtázta, hogy megoldódott a külföldről érkezett vendégkombájnok által felhasznált gázolaj adójának visszaigénylése, náluk ugyanis a termelők elöregedett gépparkja miatt szinte rá vannak kényszerítve a csehországi vendégkombájnosok segítségére. A termelőkre az öntözési idény kezdetén szintén nagy nyomás nehezedett, mivel az öntözőrendszerek üzemeltetője és kezelője közötti elhúzódó vita miatt olyan szerződést kellett aláírniuk, amely alapján a dotáció elmaradása esetén nekik kellett volna állniuk az öntözéssel kapcsolatos összes költséget. Csapadékínséges időszakban, amikor minden csepp vízre nagy szüksége van a növényzetnek, s az öntözés elmaradása nagyobb károkat okozhatott volna, keserű szájízzel, de ezt is vállalták. Szerencsére az öntözések dotációja körüli probléma rövidesen megoldódott, a tárca vezetése megtalálta a megoldást a felmerült problémára. (sz)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?