A tejelő tehenek takarmányozásában

A nagy tejtermelésű tehenek fehérje- és energiaszükségletét a laktáció első harmadában nehéz fedezni, ebben az időszakban az állatok szárazanyag-fogyasztása és táplálóanyag-igénye a termeléssel nincs összhangban.

A nagy tejtermelésű tehenek fehérje- és energiaszükségletét a laktáció első harmadában nehéz fedezni, ebben az időszakban az állatok szárazanyag-fogyasztása és táplálóanyag-igénye a termeléssel nincs összhangban. Ezt a problémát részben úgy tudjuk mérsékelni mind a fehérje-, mind az energiaellátás szempontjából, hogy a táplálóanyagok egy részét olyan formában bocsátjuk az állatok rendelkezésére, hogy azok nem a bendőben, hanem az emésztőtraktus posztruminális szakaszában emésztődnek csak meg, illetve szívódnak fel.

A hazai gyakorlati tapasztalatok azt mutatják, hogy a hagyományosan etetett kérődző takarmányadagok fehérjetartalmának mintegy 70%-a lebomlik a bendőben, és csak a fennmaradó kb. 30% jut a vékonybélbe. Az intenzív termeléshez 38-42%-ban bendőben le nem bomló (UDP, RUP, védett, bypass) fehérjére van szükségük az állatoknak, melynek kiválasztásánál több tényezőt kell figyelembe venni: a forrást (fehérje), az ízletességet, az aminosav-összetételt, az emészthetőséget.

Az aktuális bypass fehérjeérték függ az alapanyagtól és az előállításakor alkalmazott eljárástól, ezért törekedni kell az alapanyag állandó, egyenletes minőségére, valamint kerülni kell a túl-, illetve alulkezeléseket.

Az amerikai AGP cég kifejlesztett egy olyan szójaalapú terméket, amely a szarvasmarha takarmányozásában változtatja meg véleményünket a szójadaráról.

A termék az AMINOPLUS, amely olyan kíméletes pörkölési eljárással és kezeléssel készül, melynek következtében a bendőben le nem bontható fehérje aránya rendkívül magas, (72%). A speciális termelési feltételek mellett előállított AMINOPLUS-nak a bendő által le nem bontott fehérjeszintje kb. 280%-a az egyszerű szójadarának.

A bendő által le nem bontott fehérjeforrások általában kedvező eredményt hoznak, de nem minden esetben. Habár az nem tisztázott, hogy miért nem javítja mindig a teljesítményt a védett fehérje, mégis sokan úgy gondolják, hogy néhány védett fehérjeforrás túlzottan feldolgozott, ezért alacsony a vékonybélbeni emészthetősége. A gyenge emészthetőség, pedig gátolja az elvárható magas teljesítmény kibontakoztatását. Az AGP által kidolgozott technológia biztosítja az AMINOPLUS kiváló emészthetőségét a bélben (95%), és ennek következtében hasznosíthatóságát a tejelő tehén számára.

Receptúra készítésnél fokozott figyelmet kell fordítani az optimális aminosav egyensúly biztosítására, ugyanis szokványos étrendekben elsődlegesen a lizin, majd a metionin válik limitálóvá. Az AMINOPLUS más védett fehérjeforrásokkal összehasonlítva a lizin és a metionin kiváló egyensúlyát biztosítja.

A takarmányadag összeállításánál a szárazanyag-felvétel maximalizálására kell törekedni. Három különböző szintű védett fehérjét tartalmazó takarmányadag esetén (33%, 36%, 39% - AMINOPLUS) a szarvasmarhák 20,7, 20,95 és 22 kg szárazanyagot fogyasztanak el. Tehát a védett fehérje növekvő szintjével magasabb szárazanyag-felvétel mutatkozik. Az adatok alátámasztják a bypass fehérjeellátás jelentőségét a tejtermelés alakításában.

Az AMINOPLUS pozitív hatást mutatott a tej összetevőire vonatkozóan is, mind kísérleti, mind nagyüzemi körülmények között. A tejtermelés és az FCM tej menynyisége is magasabb lett, különösen a laktáció korai fázisában. A tejtermelés növekedése ellenére a tej beltartalmi értékei fennmaradtak.

Az AMINOPLUS felhasználható egyedüli védett fehérjeforrásként, illetve kiegészíthet más fehérjeforrásokat (pl. kukorica glutén). Minőségellenőrző prog-ram részeként folyamatosan vizsgálják az AMINOPLUS-t a bendőben le nem bontott fehérje és a bélben történő emészthetőség szempontjából. Az ellenőrzések tapasztalatai állandó információt szolgáltatnak a kísérletek megbízhatósága szempontjából.

Összegezve: a magasszintű tejtermeléshez szükség van védett fehérjék etetésére. Felhasználásuk során különös tekintettel kell lennünk a kiváló és állandó minőségre. Az AMINOPLUS egyesíti a bendő által le nem bontott fehérje előnyeit, a kitűnő ízletességet és a fő aminosavak természetes egyensúlyát, ezáltal gazdaságosan ki tudja elégíteni a magas hozamú tejelő tehén szükségleteit. (r)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?