Mózes Szabolcs és Őry Péter
A Szövetség bemutatta a programja egy részét
Mózes Szabolcs, a Szövetség alelnöke és Őry Péter, a Szövetség elnökségi tagja csütörtökön ismertette a párt választási programjának első részét. Mint mondták, nagy hangsúlyt szeretnének fektetni a kisebbségi oktatási intézmények helyzetének javítására, illetve általánosságban a kisebbségi jogokra.
Mózes kijelentette, több évnyi maffiakormányzás után az állampolgárok „káoszkormányzást és politikai cirkuszt” kaptak a nyakukba, így a Szövetségen belül különösen nagy hangsúlyt fektettek arra, hogy egy ütős és hiteles választási programot állítsanak össze, amelyhez szakértők véleményét is kikérték.
„A magyar emberek azt tapasztalják, hogy a szlovák pártok nem foglalkoznak Dél- és Kelet-Szlovákiával, illetve a kisebbségek problémáival. Véleményünk szerint ebben hitelesek és autentikusak tudunk lenni”
– magyarázta a Szövetség alelnöke.
Megjegyezte, a választási programnak négy fő csapásiránya van: közösség, család, régiók és országos ügyek. A közösség című fejezetben a kisebbségi jogi kérdések, a kultúra és az oktatás kerül terítékre, a család témaköre a szociális és az egészségügyi kérdéseket foglalja magába, a régiók címszó alatt elsősorban az önkormányzatokról, az infrastrukturális fejlesztésekről és a környezetvédelmi témákról esik szó, az országos ügyek alatt pedig főként a kül-, a biztonság- és a gazdaságpolitikai problémákat értik.
A csütörtöki sajtótájékoztatón a közösségi részbe tartozó problémaköröket ismertették.
Az oktatás problémái
Mózes szerint a szlovákiai oktatásügy egyik általános problémája, hogy nem fordítanak rá elegendő pénzt az állami költségvetésből, ezért mindenképpen a források megnövelését szorgalmazzák. Emellett külön figyelmet szentelnek a kisebbségi oktatásnak.
„Véleményük szerint egy önálló jogszabálynak kellene kezelnie a szlovákiai magyar oktatásügyet”
– jelentette ki.
Hozzátette, szükség lenne a nemzetiségi iskolák modernizációs alapjának létrehozására, melynek az lenne a lényege, hogy a kisebbségek saját hatáskörben tudnák fejleszteni az iskoláikat, nem függenének az adott kormánytól.
Kiemelte még a diákok mentális állapotát, legyen szó akár a koronavírus-járvány miatti bezártságról, akár a közösségi média negatív hatásairól. Mózes szerint mindenképpen szükség lenne a magyar nyelvű pedagógiai asszisztensek, pszichológusok és logopédusok számának növelésére, és ezt a problémát kormányzati szinten kellene rendezni.
Végül pedig leszögezte, elengedhetetlen a bölcsődék és az óvodai férőhelyek számának növelése is.
A kisebbségi jogok
A Szövetség alelnöke a kisebbségi jogokkal kapcsolatban hangsúlyozta, kulcsfontosságú számukra egy átfogó kisebbségi törvény elfogadása, amelyről ugyan már a Matovič- és a Heger-kormány is említést tett, de előrelépést egyik kabinet sem ért el.
„Egy komplex javaslatról beszélünk, amely az egyéni jogok mellett a kollektív jogok elismerését is lehetővé teszi, hiszen utóbbiak gyakorlatilag nem léteznek Szlovákiában”
– magyarázta Mózes.
Őry Péter ezzel kapcsolatban megjegyezte, elfogadhatatlan, hogy Szlovákiában az utóbbi években a Beneš-dektrétumokra hivatkozva akartak földeket elkobozni, ezért a Szövetség mindenképpen szorgalmazni fogja, hogy a szlovák jogrendből töröljék a magyarok háborús bűnösségére vonatkozó rendelkezést.
Továbbá fontosnak tartja az egyenrangú nyelvhasználat biztosításának kérdéskörét, különösen a hivatali érintkezés során, de a közlekedési táblák esetében is.
„Emellett a nemzeti szimbólumok használatának sem szabadna problémát okoznia az országban”
– tette hozzá Csallóközcsütörtök polgármestere, aki felvetette az ország közigazgatási felosztásának megváltoztatását is, az úgynevezett természetes régiók alapján.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.