A szlovákiai erdők certifikációja

Az erdő az élet forrása a Földön. Otthont ad milliónyi növény- és állatfajnak. Védi a talajt az eróziótól, oxigént termel, és megköti a széndioxidot. Befolyásolja a légköri viszonyokat az egész világon és regionális szinten. Jelentős élelmiszer-, energia- és munkahelyforrás, a fa és a nem fa anyagok előállítója. Az ivóvíz forrása és az emberek számára pihenőhelyet biztosít. Számtalan olyan előny van, amit napjainkban az erdő nyújt az embernek, s a jövőben is nyújtania kellene.

A közvélemény fokozódó érdeklő-dése az erdők védelme iránt, amelyet a környezet nélkülözhetetlen elemének tartanak, arra késztette a kormányzati és a kormánytól független szervezeteket, fakitermelőket és feldolgozókat, hogy az erdőgazdálkodásban is a tartósan fenntartható fejlődés elveit kezdjék el érvényesíteni. A tartósan fenntartható fejlődés elvei az erdőgazdálkodásban számtalan nemzetközi erdészeti rendezvény megbeszélésének fő témáját képezik és a következő dokumentumokból indulnak ki:

– Az államok kötelezettségeit tartalmazó deklaráció az élet fenntartására a Földön,

– A biológiai diverzitásról szóló egyezmény,

– A légköri változásokról szóló keretegyezmény,

– Az Agenda 21, mint a tartósan fenntartható fejlődés és a környezetről való sokrétű gondoskodás programja stb.

Ezeket a dokumentumokat az ENSZ Rio de Janeiroban 1992-ben a környezetvédelemről és fejlesztésről tartott konferenciáján (UNCED), az európai erdők védelméről szóló miniszteri tanácskozásokon Strasbourgban (1990), Helsinkiben (1993), Lisszabonban (1998) és Bécsben (2003) fogadták el.

A Szlovák Köztársaság az említett dokumentumok aláírójaként kötelezettséget vállalt a tartósan fenntartható gazdálkodás elveinek érvényesítésére Szlovákiában. Ehhez a gazdálkodáshoz vezető egyik legjobb útnak az erdők és a feldolgozói lánc minősítése (certifikálása) tűnik, melyet az SZK FM erdészeti szekciója már régebben mind idehaza, mind pedig külföldön támogatott.

Az erdők certifikálása (minősítése) az erdőben való gazdálkodás független harmadik személy (certifikációs szubjektum) általi értékelése. Ez az eljárás az erdőgazdálkodást a megszabott ökológiai, ökonómiai és a szociális szempontok alapján értékeli. Az értékelés eredménye alapján az értékelt szubjektum írásos bizonylatot (minősítést – certifikátumot) kap. Jelenleg a világon több mint 50 certifikációs rendszer van. Nemzetközi szinten a következő rendszerek a meghatározók: FSC, PEFC, ISO és EMAS, CSA, SFI, TFS, LEI. Ezeket a rendszereket folyamatosan fejlesztik és tökéletesítik. A mi feltételeink között elsősorban az FSC, PEFC, ISO, EAMS certifikációs rendszereknek van jelentőségük.

Az első globálisan működőképes erdei certifikációs rendszernek az FSC-t tartják (Foest Stewardship Council), amelyet 1993 októberében a mexikói Oaxacaban alapítottak. Eredetileg a dél-amerikai trópusi erdőkre irányult. E rendszer alapítói és támogatói főleg a kormányon kívüli ökológiai szervezetek (WWF stb.). Az FSC szervezetként nem egyedül végzi az erdőgazdálkodás értékelését, hanem erre a tevékenységre akkreditációt ad ki azon szervezeteknek, amelyek megfelelnek az általa megállapított kritériumoknak. Az FSC nem teszi lehetővé nemzeti certifikációs rendszerek létrehozását.

A PEFC rendszer – Pan European Forest Certification Scheme (Összeurópai certifikációs rendszer) elsősorban az európai erdőtulajdonosok támogatását élvezi. A PEFC létrehozását elsősorban az indokolta, hogy az európai erdők értékelésére, amelyek a más körülmények és szociális-gazdasági feltételek között fejlődtek, mint a többi kontinens erdői, más értékelési szempontok a megfelelőbbek, mint az FSC certifikációs rendszere.

A PEFC certifikációs rendszer felfogásával áll közelebb az európai erőgazdálkodáshoz, mint a többi certifikációs rendszer, mivel azokra a kritériumokra alapoz, amelyeket az európai miniszteri konferenciákon az erdők védelmére fogadtak el. A PEFC certifikációs folyamata tartósan fenntartható gazdálkodás 6 kritériumára és 27 kvantitatív indikátorára épül, miközben lehetővé teszi a létrehozott certifikációs központok számára, hogy saját nemzeti certifikációs rendszert hozzanak létre, amely megfelel a felállított követelményeknek. (A certifikáció nemzeti képviselője előterjeszti a certifikáció módját, amelyet a PEFC bizottsága által kiválasztott független certifikációs szervezetek bírálnak el.)

MI A CERTIFIKÁCIÓ FELADATA?

Az erdők nemzeti certifikációs rendszerének bevezetése Szlovákiában a PEFC rendszer alapján az SZK erdőgazdálkodásának egyik elsődleges feladata. Az SZK erdőgazdálkodása régebben csak figyelemmel kísérte az erdei certifikációs rendszerek fejlődését és az erdők certifikálását olyan fölösleges eszköznek tekintette, amelyet mesterségesen helyeztek a tudományosan kidolgozott és az évek alatt a gyakorlatban kipróbált erdőgazdálkodási rendszerbe Szlovákiában és a közép-európai térségben.

Az erdők certifikációs rendszerének bevezetése Szlovákiában később az erdőgazdálkodási ágazat egyik elsődleges feladata lett az Erdőgazdálkodási politika 2005-ig meghatározott koncepciójának irányelveivel összhangban. Erre a lépésre a fát vásárlók fokozottan erősödő nyomása, amely a certifikált fa iránti kereslet növekedésében nyilvánult meg, késztette és készteti az erdőgazdálkodást. az SZK Földművelésügyi Minisztériuma 2002-ben megbízta a zólyomi Lesoprojektet az erdők nemzeti certifikációs rendszerének előkészítésével a PEFC sémája szerint.

Az erdők nemzeti certifikációs rendszerének feladata kellene hogy legyen:

1. Tanácsadás az erdők és a feldolgozói lánc certifikálásának területén.

2. Az irányzatok és ismeretek figyelése, nyomon követése és érvényesítése az erdők és a feldolgozói lánc certifikálása területén.

3. Adatok kidolgozása (belső mérlegkészítés) a PEFC FSC certifikációs szubjektumok számára.

4. A certifikációs rendszerek tulajdonosainak jóváhagyásával a kiadott certifikátumok ellenőrzése és nyilvántartása.

5. Együttműködés a ZCLS- szel.

2002. 6.11-én az SZK FM erdészeti szekciója kinevezte a PEFC rendszer alapján kialakítandó nemzeti certifikációs rendszert előkészítő csoportot. A munkacsoport koordinálásával a zólyomi Lesoprojektet bízták meg.. A csoport az érdekelt ágazatok és a meghatározó szakmai csoportok képviselőiből áll.

2002. 6. 27-én a zólyomi Lesoprojekt épületében lezajlott a munkacsoport első találkozója (később a csoport 4x találkozott).

2002. 10. 2-án lezajlott a Szlovákiai Erdők Certifikációja Társulás (ZCLS) alapító közgyűlése. A társulást jogi személyek érdekvédelmi társulásként hozták létre. A társulás célja a nemzeti certifikációs rendszer irányítása a PEFC alapján.

2002. 11. 22-én a PEFC Tanácsának közgyűlésén Luxemburgban a Szlovákiai Erdők Certifikációjának Társulását felvették a rendes tagok sorába. Ezen a közgyűlésen az SZK FM erdészeti szekciójának képviselői a társulás és a Lesoprojekt képviselői vettek részt.

A PEFC ELŐKÉSZĺTÉSI FOLYAMATA

A PEFC nemzeti certifikációs rendszer előkészítésének folyamata 2003-ban. A feladatokat, amelyeket a zólyomi Lesoprojekt számára 2003-ra a certifikáció területére megszabtak egyúttal az SZK FM és a Lesoprojekt Zvolen között megkötött üzleti szerződés (2002. 12. 10.) is tartalmazza. A feladatokat részletesebben az SZK FM erdészeti politikájának vezérigazgatója fogalmazta meg.

Az első feladatot az erdők certifikálására szolgáló műszaki dokumentumok kidolgozása jelentette, a második a PEFC rendszer szerint működő regionális certifikáció kidolgozása és mintatervezetének kipróbálása volt.

A feladatok konkrét megvalósítása a certifikáció területén a zólyomi Lesoprojektben a műszaki dokumentumok kidolgozására, a PEFC Tanácsa által kiadott szabványokkal való összehangolására és az erdők certifikációjának bevezetését szolgáló előkészületek koordinálására irányult.

A dokumentumok a következők:

– Műszaki dokumentum – SFCS 1001:2003 – Az erdőgazdálkodás certifikálása – a certifikáció rendszerének leírása,

– Műszaki dokumentum – SFCS 1002:2003 – A tartósan fenntartható erdőgazdálkodás kritériumai és mutatói,

– Műszaki dokumentum – SFCS 1003:2003 – Irányelvek az erdőgazdálkodásban végzett mérlegkészítéshez a szlovákiai certifikációs rendszer keretében

– Műszaki dokumentum – SFCS 1004:2003 – Irányelvek a fafeldolgozói lánc ellenőrzéséhez a szlovákiai erdők certifikációs rendszerében-

– Műszaki dokumentum – SFCS 1005:2003 – Követelmények az erdőgazdálkodás certifikációját végző szervekkel és a fafeldolgozói lánc ellenőrzőivel szemben.

– Műszaki dokumentum – SFCS 1006:2003 – Irányelvek az egyéni erdőtulajdonosok részvételének biztosítására a regionális certifikációs rendszerben.

Adminisztrációs és irányítási munka a Szlovákiai Erdők Certifikációja Társulás (ZCLS) tevékenységével összefüggésben, a társulás közgyűléseinek előkészítése és biztosítása, az SZK FM erdészeti szekciója által jelölt munkacsoport tevékenységének koordinálása.

– Kapcsolattartás a PEFC luxemburgi tanácsával és a Tanács új feltételeinek beépítése az erdők nemzeti certifikációs rendszerébe.

– A PEFC rendszer propagálása Szlovákiában, internetes honlap kialakítása és időszerűsítése.

– Nyilvános hozzászólási eljárás biztosítása az említet műszaki dokumentumokhoz. A dokumentumokat az internetes honlapon való megjelenésen kívül (2003. 4. 1-től) elküldték az érdekelt szubjektumok képviselőinek (a nyilvános hozzászólási eljárás különösebb észrevételek nélkül lezajlott.).

– Együttműködés a Szlovákiai Nemzeti Akkreditációs Szolgálattal (SNAS).

– a TUH kritériumai és indikátorai szerinti értékelés módszertana a gazdálkodás azonosságának elbírálásában.

– A Nemzeti Erdei Certifikációs Centrum minőségi útmutatója az erdők certifikálásában.

Irányelvek:

– A Nemzeti Erdei Certifikációs Centrum (NCCL).

– A vezetés általi vizsgálat.

– Az NCCL bejegyzéseinek vezetése.

A MINTATERVEZET ELŐKÉSZĺTÉSE

Mintatervezet előkészítése a Szlovákiai Erdők Certifikációs Rendszere számára a PEFC rendszerben. A mintatervezetre kijelölt régiót a regionális certifikáció igénylői alapján határozzák meg, amely a régióban a legnagyobb erdőtulajdonos – Lesy SR á.v. A mintatérség a Staré Hory, Harmanec, Banská Bystrica, Badín,SLP TU, Kyslinky, Očová. Slovenská Lupča.

2003 őszén meg kellene kezdődnie a mintatervezet megvalósításának a kiválasztott régióban. A tervezetet 2003-ban fejezik majd be.

A mintatervezet megvalósításához a következő dokumentumokat dolgozták ki:

Tájékoztató az erdők regionális certifikációjában való részvétel kérvényezői számára.

Kérvény az erdők regionális certifikálásában való részvételre.

– Kérdőív a tartósan fenntartható erdőgazdálkodásról.

A legfontosabb lépések a nemzeti certifikációs rendszerre és a fafeldolgozói láncra vonatkozó tervezet befejezése érdekében a PEFC sémája szerint

1. A mintatervezet megvalósítása alatt fel kell mérni a regionális certifikáció keretében a résztvevők gazdálkodásának összhangját a tartósan fenntartható gazdálkodás kritériumaival, és a certifikációs szervezet számára elő kell készíteni az adatokat, a certifikációs szubjektumok mérlegkészítőinek és műszaki szakértőinek kiképzését, kidolgozni a régió certifikációjának helyzetéről szóló jelentést.

2. A mintatervezet megvalósítása után a tervezetbe bele kell foglalni a változásokat, amelyek annak megvalósítása alatt merültek fel, a műszaki dokumentumok (ZCLS) végső változatainak jóváhagyását. A műszaki dokumentumokat angol nyelvre lefordítva elküldeni a PEFC Tanácsának jóváhagyásra.

3. A Szlovák Nemzeti Akkreditációs Szolgálat (SNAS) előkészítő bizottsága keretében kidolgozni az MSA-t és biztosítani a SNAS értékelőinek kiképzését az akkreditációs folyamatra.

4. Miután a PEFC Tanácsának luxemburgi székhelyén jóváhagyták a műszaki dokumentumokat, a SNAS bővíti az akkreditáció területét az erdőgazdálkodással és a fafeldolgozói iparban tevékenykedő feldolgozói lánccal, elvégzi annak a szubjektumnak az akkreditációját, aki a mintatervezetet megvalósította.

A mintatervezetet végrehajtó régió megkapja a PEFC certifikációját.

AJÁNLÁSOK AZ ERDŐK

TOVÁBBI CERTIFIKÁLÁSÁRA

1. Megbízni a zólyomi Lesoprojektet a szlovákiai erdők certifikálásának és a feldolgozói láncok jelenlegi helyzetének felmérésével.

2. Megbízni a zólyomi Lesoprojektet a nemzeti certifikációs központ gyakorlati tevékenységének végzésével, amely az állam hozzájárulását jelenti a tartósan fenntartható erdőgazdálkodáshoz.

A szlovákiai erdők certifikációs rendszere az FSC rendszer alapján

2002-ben számtalan erdőtulajdonos tudatosította, hogy az erdők certifikálása az egész világon jelentős irányzatot képvisel. Ha nem kapcsolódunk be ebbe a folyamatba, ez a szlovákiai erdészek számára jelentős problémákat okozhat a fapiacon.

2001 augusztusában a Lesy SR á.v. kezdeményezésére első alkalommal készítettek mérleget a szlovákiai erdők certifikációjának helyzetéről az eperjesi fióküzem hatáskörében. A mérlegkészítést az FSC általános kritériumai alapján a Soil Association Woodmark végezte. A certifikátumot kiadták, a szerződést aláírták a Woodmark céggel (a tulajdonosnak joga van a licenc kiadására). Az FSC logójával kiadott certifikátum 5 évig érvényes, azzal a feltétellel, hogy a Lesy SR á.v. eperjesi fióküzeme sikeresen teljesíti az előre megszabott feltételeket, a következő évi auditoros monitorozásig. Ez annyit jelent, hogy az elkövetkező öt év folyamán 4 ellenőrző mérlegkészítés zajlik. A certifikátum 50 ezer hektárra érvényes. Máig az eperjesi fióküzemben két sikeres mérlegkészítés már lezajlott.

A CERTIFIKÁCIÓ ELŐKÉSZĺTÉSE A GÖMÖRBEN

Az erdők csoportos certifikálásának előkészítése Gömörben az FSC rendszer szerint.

A gömöri erdőtulajdonosok társulása az erdők csoportos certifikálásának hordozója az FSC rendszer alapján. Az említett rendszer alapján végzett certifikáció időtervében eddig a következő aktivitások zajlottak:

1. Megszólították a közvéleményt, a potenciális érdeklődőket a csoportba való besorolás érdekében.

2. Az FSC rendszer elvei szerinti certifikáció alapelveinek bemutatása a meghívott potenciális érdeklődőknek.

3. A certifikációs csoport szervezeti struktúrájának és alapszabályának kidolgozása.

4. A csoportmenedzser kinevezése a csoportos certifikációhoz.

5. Irányelvek kidolgozása az erdőgazdálkodás számára az FSC elvei alapján.

6. Megbeszélések a csoportos certifikációban részt venni szándékozó érdeklődőkkel, a csoportos certifikáció irányelveinek kiadása.

Jelenleg a csoportos certifikáció az előírások implementációjának időszakában van. 2003 októberének első felében előzetes mérlegkészítés zajlik, amely feltárja a hiányosságokat az előírások alkalmazásában, és meghatározza a feladatokat a hibák kiküszöbölésére. Novemberben kell elvégezni a fő mérlegkészítést, amelyet külföldi certifikációs társaság hajt majd végre. Az erdőterület nagysága, amelyekben az FSC rendszer alapján hajtják végre a certifikációt, megközelítőleg 34 000 hektárt tesz ki.

TELJESĺTJÜK A FELTÉTELEKET

A kereskedelmi megkülönböztetés elleni védelem

Szlovákia erdészeti jogrendjének és a részletesen kidolgozott erdőgazdálkodási rendszerének köszönhetően már most teljesíti azon kritériumok többségét, amelyeket az egyes certifikációs rendszerek megkövetelnek. Ez még inkább előtérbe hozza azt, hogy a certifikációt a lehető leggyorsabban hozzáférhetővé tegyük az erdők összes használója számára, s ezáltal lehetővé tegyük számukra, hogy nemzetközileg elismert módon deklarálják, Szlovákia erdeiben a tartósan fenntartható gazdálkodás elvei valósulnak meg, amely megakadályozhatja az eddigi fölösleges kereskedelmi megkülönböztetésüket.

Amint az a certifikáció egyik alapelvéből, nevezetesen a benne való önkéntes részvételből következik, az erdők használói számára lehetővé kell tenni hogy az elérhető certifikációs rendszerek közül kiválasszák azt, amelyik a legjobban megfelel a számukra és amelyiket a legjobban ki tudják használni a kereskedelmi kapcsolataikban. Ez azt jelenti, hogy Szlovákiában el kell fogadni több certifikációs rendszer párhuzamos működését is.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Korábbi cikkek a témában

Ezt olvasta már?