A megkülönböztetés ellen

Az EU bővítése kapcsán a közös agrárpolitika módosításának lehetőségeiről és a mezőgazdaság további fejlődéséről is tárgyaltak március végén Brünnben a belépésre váró és már uniós tagországok agrárérdekvédelmi szervezeteinek vezetői.

Az EU bővítése kapcsán a közös agrárpolitika módosításának lehetőségeiről és a mezőgazdaság további fejlődéséről is tárgyaltak március végén Brünnben a belépésre váró és már uniós tagországok agrárérdekvédelmi szervezeteinek vezetői. A nemzetközi mezőgazdasági, erdészeti és állategészségügyi szakvásár megnyitója előtt tartott tanácskozáson a kereskedelem, az élelmiszeripar és a szolgáltatások világméretű globalizációja által kiváltott hatásokra való reagálás lehetőségeit és az agrárágazat előtt álló kihívásokat elemezve a belépésre váró tagországok képviselői egyöntetűen hangoztatták, hogy az ún. két sebességű közös agrárpolitika érvényesítése a közvetlen kifizetések közismert csökkentése miatt olyan megkülönböztetést jelent számukra, amely gyakorlatilag szinte másodrendű statisztákká degradálja a belépő országok agrártermelőit. Ennek ellenére a közös agrárpolitika rendszerébe való belépéstől nagyobb biztonságot és stabilabb vállalkozói feltételeket várnak. A megbeszélésekről kiadott közös memorandumban szintén emlékeztetnek a megkülönböztetés hátrányos voltára, ugyanakkor arra is felhívják a figyelmet, hogy a világban végbemenő globalizációs folyamatok nyomására az agrártermelőknek is alkalmazkodniuk kell a termelés koncentrációja és globalizációja által felállított követelményekhez. A közös agrárpolitika reformjával kapcsolatos kérdésekben a belépő országok felhívták a figyelmet arra, hogy a mezőgadasági vállalatok számára tervezett kifizetések számítási módja milyen veszélyeket rejt magában. A referenciós időszak, amely a transzformálódó országokban lezajlott folyamatok eredményeként rendkívül alacsony szintű kiindulási alapot jelent az egyes országok számára, tovább fokozza az agrártermelők közötti megkülönböztetést. Rámutattak arra is, hogy a vállalatok nagysága alapján tervezett csökkenő kifizetések egyrészt jelentős mértékben visszafogják majd a termelés koncentrációját, másrészt újra hátrányt jelentenek azon országok agrárvállalatai számára, amelyek már elértek a termelés koncentrációjának bizony szintjére.

A Világkereskedelmi Szervezettel folytatott tárgyalások nyomán kialkult növekvő nyomás a közösség belső piacának felszabadítására viszont a piaci árak jelentős ingadozását vonhatja maga után, amelyre a közösségnek is reagálnia kell. Az elhangzott vélemények alapján ezen a területen megoldást jelenthet a különböző kiegészítő árrendszerek alkalmazása. A résztvevők megvitatták a mezőgazdasági termelésre közvetlenül kiható globális klímaváltozás várható veszélyeit, amelyekkel az agrártermelőknek a közösségbe való belépés után úgyszintén szembe fog kelleni nézniük. (sy)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?