A krizantém a késő őszi virágok közé tartozik. A hajtatásban több kórokozó is veszélyezteti egészséges fejlődését.
A krizantém időszerű betegségeiről
A vírusokat a levéltetvek terjesztik, ezért ajánlatos a tetvek, tripszek és a szívó rovarok elleni hatásos permetezés a termesztés során. Nálunk a krizantémra nincs engedélyezett vegyszer. Külföldön az ajánlott permetszerek közé sorolták a következőket: BI 58 Nové, Actara WG, Aztec, Calypso, Diazol, Mospilan, Pirimor, Zolone.
Tavaly már nálunk is megjelent a nagyon veszélyes karantén betegségnek számító fehérrozsda (Puccinia horiana), amely a megbetegedések közül a legnagyobb kiesést okozhatja. A betegség tünetei a levélen és a levélnyélen láthatók. A levél színén apró sárga besüppedő foltok keletkeznek, ezek később megbarnulnak, a levél fonákján pedig kiemelkedő fehér gombatelepek fejlődnek, ezekről kapta a fehérrozsda elnevezést. A betegség súlyos levélpusztulást okoz, a hajtások és a virágok gyengén fejlődnek. A fehérrozsda zárlati betegségnek számít az Európa Unióban, ezért észlelését haladéktalanul jelenteni kell a növényvédelemi szakszolgálatnak.
A védekezés alapfeltétele az egészséges szaporítóanyag, a növénymaradványok következetes megsemmisítése és a megelőző állományvédelem. Megelőző permetezésre hatásosak a szeptóriánál említett permetszerek 7-10 napos ismétléssel. Az egyes krizantémfajták azonban a permetszerekre érzékenyek, ezért a vegyszer alkalmazása előtt végezzünk vegyszertűrési próbát. Ott, ahol a betegség már korábban felütötte a fejét, lehetőleg rezisztens fajtákat termesszünk.
Gyakori levélbetegség a szeptóriás levélfoltosság is, amelyre egyes fajták, főleg a szabadba kiültetett évelő krizantémok különösen fogékonyak. A betegség tüneteit csak a levélen találjuk meg, kezdetben 0,5 cm barnás kör alakú foltokban, amelyek később összefolynak. Az ilyen levél száradni kezd, érintésre vagy szélmozgásra lehullik, a virágok felkopaszodnak, kisebbek lesznek. A betegség első tüneteitől kezdve rendszeresen használjunk Dithane, Folpan, Merpan, Novozir stb. készítményeket.
A krizantém didimellás betegsége főleg a hajtatásban termesztett fajtákon fordul elő, azonban a fajták fogékonysága eltérő. A levélen kör alakú, szürkésbarna vizenyős foltok alakulnak, melyek egyre nagyobbodnak. A levél később elhal. A virágfészekből barna rothadás indul ki, és a virág teljesen elrothad. Gomba öntözéssel terjed, legjobban a bőrszöveteken és sebeken keresztül fertőz.
A krizantém gyakori virágzáskori betegsége a botritisz. A már nyílott virágok sziromleveleinek csúcsa barnulni kezd, majd a barnulás fokozatosan az egész virágra átterjed. A virágokon szürkésfehér penészgyep jelenik meg. Párás, meleg, rosszul szellőztetett viszonyok között hatalmaskodik el. Védekezésként a helyes termesztési mód alkalmazása ajánlható. Kiegészítő kezelésként a betegség fellépése esetén használjunk vegyszereket, pl. Rovral Flo (0,2%), Ronilan WG (0,1%), Teldor 500 SC (0,1%).
Fontos, hogy a krizantémokat gyakran ellenőrizzük, mert csak az időben észlelt betegség ellen lehet megelőzően védekezni.
A szerző növényvédelmi szaktanácsadó
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.