Ismeretes, hogy a vércukorszintet az emberi szervezetben a hasnyálmirigy által termelt inzulin szabályozza. A hasnyálmirigy gyulladása, sérülése vagy megműtése, esetleg a jelentős mennyiségű mérgezőanyagnak a szervezetbe jutása következtében az inzulintermelés nagymértékben csökken vagy megszűnik.
A cukkíni gazdag vitamin- és nyomelemforrás
A cukkíni eredetileg Nyugat-Indiából és Mexikóból származik, de ma már az egész világon elterjedt. Víztartalma lényegesen kevesebb, de vitamin- és ásványianyag-tartalma jelentősebb az uborkáéhoz képest. Mivel mindig – alaposan megmosva – a héjával együtt fogyasztják, ezért nagy mennyiségű védőhatású béta-karotint is tartalmaz. A cukkíni ezenkívül bőségesen tartalmaz C-vitamint, folsavat, káliumot, kalciumot, foszfort, mangánt, cinket, nyákszerű és keserű anyagokat, valamint nyomokban még élettanilag értékes szelént is. Ez az ízletes zöldség egyesíti magában az uborka és a tök minden jótékony tulajdonságát. A nyákszerű és keserű anyagaival együtt fokozza a bélműködést, a benne található szelén, C-vitamin és béta-karotin pedig kimondottan jó hatással van az immunrendszerre. A cukkiniból késült ételek olyan anyagokat tartalmaznak, melyek a hasnyálmirigy-károsodás elhárítása után annak regenerálódását segítik elő. A cukkíni a kabakos növények népes családjába tartozik. A fagyra nagyon érzékeny, meleg és tápanyagkedvelő növény, termése az uborkára hasonlít. A biokertben a dombágy tetejére ültessük. A Gertrúd Franck-féle biodinamikus vegyeskertben az „A” sorokon termeszthető. Mivel kedveli, ha minden éven új helyen termesztik, a szőlő sorok között is jól érzi magát.
Háztáji kiskertekbe a fagyérzékenysége és a minél korábbi friss termés érdekében legalább 3 időpontban vetjük. Az első vetést március végén, a másodikat az év századik napja körül végezzük műanyagpoharakba. Napos helyen, akár az ablakban is nevelhetjük 2-3 lombleveles állapotig. Megfelelő idő esetében május 1-10 körül kiültethetjük a szabadba. Ha a késő tavaszi fagy károsítja, a harmadik vetést is végezzük el, de ez a növény már megkésve terem.
A cukkíni termését fokozatosan szedjük nyár közepétől. A legízletesebbek a kb. 25 cm hosszú gyümölcs. A fiatal termésből az uborkához hasonló salátákat készíthetünk. Felhasználható továbbá főzelék, pörkölt és pástétom alapanyagaként. A lecsónak jellegzetes ízt ad. Készíthetünk töltött cukkínit is. Végül az ínyenceknek egy cukkíniből készült különlegesség: A legyalult cukkíniszeleteket sütőtepsire helyezzük, megfűszerezzük, majd meglocsoljuk olajjal, és kb. 15 percig pároljuk, míg áttetsző nem lesz.
A szerző a szepsi mezőgazdasági iskola nyugalmazott szaktanára
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.