Régebben a csonthéjas növényeket hagyományos módon, gyakorlatilag növényvédelmi kezelés nélkül termesztették, s így is megfelelő termést adtak a család számára. Napjainkra alapvetően megváltozott a helyzet, betegségek egész sora fenyegeti a termést, a fákat, s figyelnünk kell a kártevőkre is.
A csonthéjasokat károsítják
A nyári hőségnapokon megáll a kórokozók fejlődése, újabb fertőzések nem jelentkeznek, de a nyár végén, a hűvösebb időszakban, csapadékos körülmények között ismét erősödnek a betegségek. A védekezéseket érdemes ekkor is elvégezni. Erre alkalmazhatók a kaptán, mankoceb, ditianon, difenokonazol hatóanyagú készítmények. Nem lehet várni az őszibarack lisztharmat elleni védekezésekkel, mert az szintén korán megfertőzte fáinkat. A korai tüneteket a gyümölcsökön lehet észlelni. Nem könnyű a meghatározás a fejlődő gyümölcs szőrös volta miatt, de ha halvány-sárgás foltot látunk a gyümölcs felszínén, az legyen gyanús.
A folt növekszik, penészessé válik, majd befelé a gyümölcs húsába terjed. A leveleken, főként az új hajtásokon is megjelenik a tünet, torzult, kissé lilás színváltozás, majd lisztes bevonat formájában. A párás, meleg időjárás, amely jellemzi napjaink időjárását is, kedvez a kórokozó fertőzésének. Az időben elvégzett kezelésekkel meg lehet állítani a károsítási folyamatot, ehhez ajánlható a felszívódó és kontakt hatású készítmények kombinációja, pl. az előbb említett difenokonazol, vagy a penkonazol és kombinációs partnernek a kén, vagy dinokap hatóanyag.
Minden csonthéjas növényen tömegesen szaporodnak a levéltetvek. Már többször kellet ellenük védekezni, de továbbra is szükségesek a kezelések. A fejlődő gyümölcsöket a molyok (barackmoly, keleti gyümölcsmoly, szilvamoly) károsítják. Ezek három nemzedéket nevelnek, s a kezdeti időszakban a barackmoly és a keleti gyümölcsmoly lárvái a fejlődő hajtásokban rágnak, elpusztítják azokat. A 2. és a 3. nemzedék egyre inkább a gyümölcsöt veszi célba. A szilvamoly mindvégig a gyümölcsöket károsítja, s ezzel korai gyümölcshullást okoz. Az érés előtti időszakban okozzák a legnagyobb gyümölcskárt, aminek egyik oka a rágásuk és ürülékük, a másik, hogy a sérült gyümölcsöt megfertőzi a monília. A gyümölcsbe a kocsány felől, vagy két gyümölcs érintkezési felületén rágnak be.
A védekezés alapelve, hogy a tavaszi nemzedék elleni kezeléssel lehet a gyümölcskártételt megelőzni. Ha ez mégsem járt sikerrel, napjainkban használhatjuk a környezetkímélő hatóanyagokat, pl. fenoxikarb, diflubenzuron, de rövidebb élelmezés-egészségügyi várakozási idejű készítményeket találunk a piretroid származékok, illetve a foszforsav-észterek között. A permetlébe tegyünk levéltetű elleni készítményt is, hiszen ezek az idén folyamatosan szívogatják növényeink lombozatát, s most a nyár második felében újra támadnak. A csonthéjasok védelménél csak olyan szert válasszunk, amelynek élelmezés-egészségügyi várakozási ideje a tervezett szüret idejére letelik.
A szerző növényvédelmi szakértő
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.