A kitermelt vagy vásárolt burgonyát 4-7 C fokon tudjuk a leghosszabb ideig eltartani a legkisebb tárolási veszteséggel. A tárolóhelyiségek páratartalmát ne engedjük 85 százalék alá csökkeni, mert a túl száraz környezet a burgonyánál fokozza a párolgási veszteséget.
A burgonya tárolási betegségei
A túl nedves környezetben tárolt burgonyát könnyebben megtámadja a burgonya leggyakoribb és legveszélyesebb erwiniás betegsége, amely az ilyen környezetben a gumók lágyrothadását okozza. Ez a betegség már a szabadföldön is előfordul, így a többi burgonyát már a betakarításkor megfertőzheti. A betegség a gumókat a nedves tárolási környezetben is könnyen megtámadja: a gumón gyorsan terjedő, lágy vizenyős foltok alakulnak ki, majd a szövetek nyúlósan szétfolyók, büdös, erjedt szagúak lesznek. A gumó belső szövetei vizenyősek, üregesek, a termés pedig rövid idő alatt megrothad. A burgonya másik gyakori betegsége a fuzáriumos gumórothadás, amely minden tárolásnál megtalálható, illetve kárt okoz. Jelentősége azóta növekedett, amióta a burgonyát géppel takarítják be. A fertőzött gumókon egyre nagyobb vizenyős barna rothadó foltok figyelhetők meg. Később ezek besüppednek, hullámos felületűek lesznek és beszáradnak. Felületükön apró fehér, rózsaszínű vagy kékesfehér párnaszerű gombaalakulatok fejlődnek ki. A gumó szövetében világos vagy világosbarna, esetenként kékeszöld rothadás és üregek láthatók. Végül a gumók összetöppednek, belsejük porszerűvé válik.
A kórokozó a felszedés után és a tárolás alatt a sebeken keresztül kezdi a fertőzést. A sebzésnek tehát döntő jelentősége van a fertőzés létrejöttében. A burgonyagumó gyors sebzáródása azonban megakadályozhatja a kórokozók behatolását, ilyenkor a seben paraszövet alakul ki. A fuzáriumos gumórothadást kiváltó kórokozók magas hőmérsékleti igényű gombák, egészen 5–37 fok között képesek növekedni. Védekezésként a burgonyagumót sebzáródás miatt ajánlatos szellőztethető tárolóban tárolni 5 fok alatti hőmérsékleten. A vetőburgonya gumóját a tárolás alatt csávázással védjük. A burgonya legelterjedtebb betegsége a burgonyagumó varasodása. Terjedését elősegíti, hogy az utóbbi időben többen használnak nem elismert, már fertőzött ültető anyagot. (A varasodás kártétele miatt nagy a burgonya hámozási vesztesége is.) Ha a varas foltok a burgonya felületének több mint 20 százalékán megtalálhatók, a gumó értékesítésre alkalmatlanná válik. A varasodás első fertőzése még a termesztési helyen történik. Az ilyen gumó héján 8–10 mm átmérőjű kerek vagy ovális, enyhén berepedező, barna foltok találhatók. Később az elparásodott héjrészek leválnak. A foltok felülete enyhén besüppedő, vagy kiemelkedő lehet. A gumó belső szöveteiben azonban elváltozások nincsenek.
Az egyik fertőzési forrás a talaj, ahol a kórokozó sokáig életben marad. Fejlődésére 20 Celsius fok a legkedvezőbb. A másik fertőzési forrás a vetőgumó, ahonnan a kórokozó a talajba, illetve a fiatal gumóra kerül. A kórokozó a még fiatal gumó paraszemölcsein keresztül jut a gumóba, ahol azonban nem hatolt mélyre, a behatolás helyén a szövetek osztódnak és elparásodnak. Védekezésként kerüljük a burgonya lúgos talajokban történő termesztését, tartsuk be a vetésforgót és az ültetés előtt csávázzuk a burgonyát vagy olyan fajtát ültessünk, amely ellenálló a betegséggel szemben.
Ültetés előtti csávázásra nálunk használjunk Moncereen 250 FS csávázószert (0,6 liter/ha töménységben), amely a többi gombabetegségtől is megvéd a tenyészidő kezdetéig. Ott, ahol a gumók védelmét már az ültetéstől ki akarjuk terjeszteni az állati kártevőkre is (drótférgek, cserebogárpajorok és a burgonyabogarak), a csávázásra használjunk Prestige 290 FS készítményt (1 liter/ha).
A tárolókban feltétlenül gondoskodjunk az egér elleni védelemről mérgezett csalétkekkel vagy rugós csapdákkal. A csigák megjelenésekor pedig azonnal helyezzünk ki a Mesurol Alimax vagy Mesurool Schneckenkorn csalétkeket. A csigák ugyanis rágásukkal utat nyitnak a veszélyes erwiniás rothadás kórokozójának.
A szerző a Központi Mezőgazdasági Ellenőrzési és Növényvédelmi Intézet (ÚKSUP-OOR) komáromi részlegének a munkatársa
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.