6 technika a sérült fafelületek helyreállításához

Favédelem

A fa évszázadok óta az egyik leggyakrabban használt anyagunk: sokrétű, könnyen megmunkálható és soha nem megy ki a divatból. Legyen szó szekrényekről, ajtókról vagy padlóról, a fa remek, időtálló választás lehet. Akkor sem kell kétségbeesnünk, ha a fafelület megsérül vagy rongálódik – ezzel a néhány praktikával könnyen helyreállíthatjuk az eredeti állapotát.

Repedések

Az idő vasfoga, a nedvesség vagy a váltakozó hőmérséklet következtében a fafelületek könnyen repedezetté válnak. A favédelem egyik legjobb módja a faanyag megfelelő kezelése, illetve az erre kifejlesztett festékek használata – akkor sincs azonban tragédia, ha már megtörtént a baj.

Nagyobb egyenetlenség esetén ki kell töltenünk az anyagban keletkezett hézagokat: ehhez különböző tömítőanyagokat, fagittet vagy folyékony fát is használhatunk. Bizonyos ragasztók, töltőanyagok és javító gyanták ugyancsak alkalmasak erre a munkára. A tökéletes végeredmény és a sima felület érdekében száradás után érdemes simára csiszolni a felületet, majd festékkel lefedni azt. Ha a javító-megoldások nem működnek, próbálkozhatunk az adott felület elfedésével is valamilyen takaróléc vagy díszítőelem rögzítésével. Ehhez elég fafelületekre alkalmas ragasztót vagy folyékony szöget alkalmaznunk.

Rozsdásodás és penész

Valamivel könnyebb dolgunk van, ha a fafelület nem sérült mélyen, csak a felületén jelentek meg szennyeződések – ezek megfelelő favédelemmel azonban ugyancsak megelőzhetőek. A legfontosabb ilyenkor a megfelelő tisztítás: alkalmazzunk penészeltávolító és -gátló szereket, a legjobb ha olyan oldószer- és klórmentes terméket választunk, ami magát a faanyagot nem károsítja. Ha a rozsda csak a fafelület legfelső rétegén jelent meg, próbálkozzunk erős tisztítószerrel, valamint kíméletes dörzsöléssel.

Amennyiben a rozsda vagy penész megjelenésével a faanyag is károsodott, óvatosan szabaduljunk meg a legfelső, elhasználódott és sérült rétegtől, majd csiszoljuk le a felületet. Ezután gondoskodjunk arról, hogy még egyszer ne forduljon elő a probléma: használjunk erre kifejlesztett festéket vagy favédő lazúrt.

Felületi egyenetlenségek

Az egyenetlenség mértékétől és a sérült felület nagyságától függően több módszert is alkalmazhatunk. Ha kisebb sérülésről és kevésbé nagy egyenetlenségről van szó, a legkézenfekvőbb a felület csiszolása, melyet kézzel vagy csiszológéppel is végezhetünk. Ezután következhet a festés vagy a lakkozás – ha jól dolgoztunk, szinte teljesen eltüntethetőek a korábbi hibák.

Nagyobb baj esetén használjunk fagittet vagy mestertapaszt – utóbbi esetén felvitel előtt is érdemes előkészíteni a felületet csiszolással és portalanítással. Miután felvittük az anyagot, hagyjuk megszáradni, majd csiszolással egyenlítsük ki a felületet. Csak ezután fessük le a fát vagy vigyük fel rá a lakkréteget.

Apró karcolások

Előfordulhat, hogy a fafelületnek csak a legfelső rétege sérül egy óvatlan mozdulatnak vagy balesetnek köszönhetően. A fa színétől és fajtájáról függően azonban akár az apró karcolások is feltűnőek és zavarónak lehetnek. Ezek eltüntetése azonban gyerekjáték: használjunk az ilyen hibákra fejlesztett filctollakat vagy javító festékeket. Ezek ma már sokféle színben és még több árnyalatban kaphatóak, így könnyen megtalálhatjuk a felülethez leginkább illeszkedő darabot. Szintén jó szolgálatot tehetnek a javító kréták és viaszok.

Előzzük meg a problémákat!

Számos fent említett problémát megelőzhetünk, ha gondoskodunk a favédelemről és a felület megfelelő ápolásáról. Erre több módszer is létezik, a legtöbb azonban csak előkészített, megcsiszolt anyagon alkalmazható. A méhviasz és egyéb viaszanyagok megvédik a fát a nedvességtől, vízlepergető hatásuknak köszönhetően ugyanis sokkal ellenállóbbá válnak. Az olajok hasonló hatást tudnak elérni, ráadásul a fa színét és természetes erezetét is kiemelik, így ajánlatos akár a viaszokkal együtt alkalmazni őket.

A lakkok és lazúrok megvédik a fát a szélsőséges időjárás és hőmérséklet-ingadozás káros hatásaitól, így elsősorban kültéri felületekre alkalmazzuk őket. A vékonylazúr az anyag mélyebb rétegeibe is bejut, míg a vastaglazúr sokkal ellenállóbb külső felületet képez. Számtalan favédő festék is elérhető, melyek a hozzáadott anyagoknak köszönhetően az UV-sugárzástól is védik az anyagot, ráadásul páraáteresztő-képességük miatt hosszú távon védelmet biztosítanak. Kültéri faanyagoknál szintén ajánlott olyan favédőszer használata, amely ellenállóvá teszi azokat a rovarok és gombák kártékony hatásával szemben.

Legyen szó beltérről vagy kültérről, a fafelületek, fából készült eszközök hosszú távon jó szolgálatot tehetnek – mindehhez csak egy kis gondoskodásra és odafigyelésre van szükség. A legtöbb felületen esett sérülést pedig a fenti technikák segítségével könnyen helyre lehet hozni, így a fa valóban tartós és mutatós társunk lehet.

 

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Korábbi cikkek a témában

Ezt olvasta már?