Dúró Dóra darálója fel van virágozva. Ezt a címet szántam az alábbi szösszenetnek, de sajnos nem fér ki. Minden tiszteletem a magyar ifjúság egészséges szexuális életét védelmező honasszonyé, aki anno ledarálta a „buzi mesekönyvet”, és aki most is éberebb volt még a miniszternél is.
Veszélyes fotók
Sőt, szerintem őt kellene kinevezni Csák János helyett a kulturális tárca élére. Csák János ugyanis csúfosan megbukott éberségből a budapesti Nemzeti Múzeumban nyílt World Press Photo vándorkiállítás kapcsán. Nyilván azért dőlt hátra hanyag módon, mert ezek a fotók minden évben végigturnézzák Európát, és komoly szaktekintélyekből álló zsűri válogatja őket. Ezek a szakemberek viszont nem gondoltak arra, hogy Magyarországon kiveri a biztosítékot néhány fotó, amelyek miatt egy honanya korhatárossá akarja tenni a tárlatot.
A múzeum pénztárosai viszont nem kérhetik el a látogatók személyi igazolványát. Ezt jelezte a honanyának L. Simon László főigazgató, aki egy saját fotóval kísért ironikus mondatban meg is köszönte Dúró Dórának az ingyenreklámot. A múzeum előtt kígyózó sort a múlt héten mi is megmutattuk lapunk Külföld rovatában, ezúttal is köszönjük a képet az immár exfőigazgatónak. Csak most értettük meg, mekkora bátorság volt közzétenni. Tényleg nem gondoltuk volna, hogy emiatt menesztik őt az intézmény éléről – a huszonegyedik században, egy EU-s tagállamban. Azóta azt is tudjuk, hogy Csák János miniszter borászként és tévésztárként elismeri ugyan L. Simon Lászlót, de intézményvezetőként nem.
Szintén örömteli tény, hogy a világsajtó az ügy kapcsán ismét felfigyelt Magyarországra, a magyar kultúrára, illetve annak védelme érdekében foganatosított intézkedésekre. A BBC, a Guardian, a Washington Post, a Spiegel, a Zeit, a Le Figaro, az El Pais… és még számos világlap írt az esetről, örök tanulságként, hogy tudniillik a hatalommal szembeszállni még egy ironikus FB-kommentben sem szabad, ha az ember egy állami intézményt igazgat.
Halkan súgom Dúró Dórának, hogy Orbán Balázst, a miniszterelnök politikai igazgatóját is elő kellene venni, mert szeptemberben ő nyitotta meg az ominózus kiállítást, ezekkel a szavakkal: „Megtisztelő és örömteli, hogy a világ legnagyobb sajtófotó-kiállítása a világ harminc prominens helyszíne mellett Magyarországra, Budapestre is ellátogat. Így egy kicsit mi, magyarok is közelebb kerülhetünk távoli kontinensek gondjaihoz és örömeihez: a világ legjobb fotósainak lencséjén keresztül hozzánk is közelebb kerülhet a világ valósága”. Ó, jaj, miket mondott ez az ember! Ráadásul így folytatta beszédét: „A sajtó és a sajtófotó feladata az, hogy figyelmeztessen, szembesítsen és cselekvésre sarkalljon. És cselekedni, közbeavatkozni, segíteni nyilvánvalóan ott kell, ahol baj van.”
Viccet félretéve: normális európai országban elképzelhetetlen, hogy egy nemzeti intézmény vezetőjét ilyen okból és ilyen módon távolítsák el a posztjáról. Ez Oroszország szintje, szégyenletes eljárás, és nem lenne meglepő, ha nemzetközi botrányt okozna. A külvilág főként azon fog meglepődni, hogy a homofóbia ezzel a döntéssel a hivatalos állami politika rangjára emelkedett egy uniós tagállamban.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.