Mi a különbség az EU- és az iraki alkotmány között? Az eredményt tekintve szinte semmi, mind a kettő vagy a vég kezdete, vagy a kezdet vége. Az iraki alkotmány – amelyet több mint egy évig rakosgattak össze – ugyanis nem arról szólt, amiről a róla szóló hírek.
Vég vagy a kezdet?
A szunniták szinte rettegnek attól, hogy nemcsak elvesztik az ötven évig – Szaddám által – őrzött politikai kiváltságaikat, hanem főleg az iraki olaj feletti ellenőrzést is. Mert az olaj délen és északon található. Bagdadi félelmek szerint így a középső résznek (értsd a szunnitáknak) maradna a nélkülözés, sőt Bagdad akár a regionális kormányok túsza lehet. Az alkotmány sorsa e pillanatban kétséges, elbuktatásához csupán arra van szükség, hogy három tartományban is kétharmados többséggel utasítsák el a választók. A szunniták négy tartományban vannak többségben. Kettőben már győzött a nem, most mindenki a maradék kettőre, Ambarra és Szaladinra figyel. Mindesetre Condoleezza Rice sietett kijelenteni, hogy az irakiak többsége támogatta szombaton az alkotmánytervezetet. Rice az elemzők nagy részének véleményét visszhangozta, és ugye ez igen jól jönne a manapság hányatott sorsú és alacsony támogatottságú Bush elnöknek. Naná, végre valami jó hír – ráadásul Irakból.
Jó hír azért van: a szunniták magas részvételi aránya (több, mint 60%). Ez még akkor is jó hír, ha tudhatjuk, hogy a kurdok és síiták siettek igennel szavazni, míg a szunnitákat a nem mobilizálta. Jelzésértékű azonban, hogy az irakiak nagy része a politikai megoldásban hisz. Márpedig semmi más nem stabilizálhatja Irakot, mint az iraki többség akarata. Akár lesz föderáció, akár nem.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.