Variációk ukrán államcsődre

<p>Egy ország pénzügyi összeomlásának négy fő összetevője lehet, amelyek gyakran együtt, egymást erősítve jelentkeznek: államcsőd, hiperinfláció, bankpánik és árfolyamzuhanás. Jelenleg Ukrajnában mind a négy reális fenyegetést jelent, hacsak nem érkezik gyors külföldi segítség.</p>

Az államcsőd technikailag azt jelenti, hogy valamilyen lejáró követelést (leggyakrabban egy kifutó államkötvényt) a kormány nem tud visszafizetni. Fizetésképtelenné válik, főleg azért, mert nem, vagy csak megfizethetetlen kamatokkal tudna újabb kölcsönökhöz jutni. Ez többnyire a külföldi pénznemekben (dollár, euró) kibocsátott kötvényeknél következik be, mivel ezekből – leegyszerűsítve – az adott ország jegybankja nem nyomtathat, ez a Fed, illetve az EKB kivételével pénzhamisítás lenne a javából. Így ha leapadnak az ország (jegybank által kezelt) valutatartalékai, nincs mese, az állam fizetésképtelenséget jelent be és többnyire elkezd alkudozni a nemzetközi szervezetekkel, állami és magánbefektetőkkel az adósság átstrukturálásáról, azaz egy részének elengedéséről, futamidejének meghosszabbításáról és kamatterheinek csökkentéséről.

Ukrajna legfeljebb pár hétig húzhatja külföldi segítség nélkül, államkötvényeinek kamatai 30% felé nőttek, a jegybank devizatartaléka januárban 18 milliárd dollár alá, kritikusan alacsony szintre süllyedt, az ország hitelminősítése pedig már rég a bóvli kategóriában volt. Nemrég a hitelminősítők a csőd előszobájának számító CCC szintre rontották, ami egyébként a legrosszabb szuverén adósosztályzat egész Európában.

A kormány a belső tartozásokat elvileg kezelni tudja pénznyomtatással, ugyanilyen módon a kereskedelmi bankokat is el tudja látni likviditással. Ezzel azonban hiperinflációt, árfolyamzuhanást és a pénzügyi rendszer összeomlását kockáztatja. A bankpánik már az elmúlt hetekben kezdett kialakulni: az emberek megrohanták a pénzkiadó automatákat és a bankfiókokat. Egyrészt krízis idején mindig igyekeznek készpénzt felhalmozni, másrészt félhetnek, hogy megtakarításaik bennragadnak az összeomló bankokban, harmadrészt az árfolyameséstől félve igyekeznek szabadulni a hrivnyától, és azt valamilyen „kemény” valutára váltani. A félelem megalapozott, az ukrán pénznem csaknem tíz százalékot gyengült 2 hónap alatt a dollárhoz képest, az ennek mérséklésére felhasználható jegybanki devizatartalékok pedig, mint láttuk, kritikusan alacsony szintre zuhantak. A nemzeti bank kénytelen volt korlátozni a hrivnya átválthatóságát. Nemzetközi segítség nélkül a pénzügyi összeomlás teljes tünetegyüttese gyorsan valósággá válhat, az ügyvezető pénzügyminiszter már jelezte: 35 milliárd dollárnak megfelelő pénzügyi csomagra lenne szüksége Ukrajnának 2014– 2015-ben.

A szerző a Comenius Egyetem Politológia Tanszékének oktatója és a Híd frakcióvezetőjének gazdasági tanácsadója

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?