Válságban a magyar pártok

Szövetség k

Az talán nem újdonság, hogy a szlovákiai magyar politika óriási válságban van. A 2009-es pártszakadás óta az MKP nem tudta megugorni az 5%-os parlamenti küszöböt, és néhány nem túl szerencsés döntés következtében a Híd is mikropárttá zsugorodott. A két nagy játékos mellett a többi formáció, amelyek az elmúlt 10-12 évben megjelentek az országos politikában, pedig csak a „futottak még” kategóriáig jutott.

Ezt a válságot a helyi magyar politikusok is felismerték és nagy nehézségek árán, de végül megszületett a tiszavirág-életű új egységes párt, a Szövetség. Ez a tömörülés azon elképzelés alapján jött létre, hogy a szlovákiai magyarok ügye világnézeteken átívelő. Ezt az ügyet pedig csak egy pártba tömörülve tudják sikerre vinni politikusaink. Ez az elképzelés technikailag megállja a helyét, habár számomra néha úgy tűnt, hogy a Szövetséggel egy új paralel pártpolitikai világ jött létre, ahol a pártok versenyét a platformok versenye vette át. Erre jó példa a helyhatósági és a megyei választás előtti jelöltállítások körüli csatározás. Ennek ellenére a Szövetség sikeresen szerepelt a választáson.

A 2022-es választás után újabb frontot nyitottak a szövetségben, mégis szemben álló felek. Javaslat született a platformok jogköreinek szűkítésére, illetve azok teljes megszüntetésére. Az i-re a pontot Gyimesi György érkezése tette fel, amikor a Híd-platform legismertebb arcai kiléptek a Szövetségből. A platformok jelenleg inkább formálisan működnek, és többé-kevésbé visszatértünk a 2020-as parlamenti választás előtti állapotokhoz.

A jelenlegi helyzet a szlovákiai magyar pártok szempontjából nem túlságosan kedvező. A 2020-as választáson a Focus ügynökség készített egy exit pollt. Akkor a magyar szavazók 29%-a szavazott szlovák pártokra. Ez a szám idén még magasabb lehet. Mindezek mellett 2010 óta csökkenő tendenciát mutat a magyarok választási kedve.

Az MKP általuk etnikai politizálásnak nevezett hosszú éves stratégiája csak egy körülbelül százezres kemény magot képes mozgósítani, igaz, ezt évről évre. Ahogy a hivatalos választási eredmények is mutatják, az MKP a pártszakadás óta nagyjából ugyanazt az eredményt hozza. Abszolút számokban a 2020-as választáson az MKÖ (MKP, Összefogás, Magyar Fórum) 112 662 szavazatot kapott, 2016-ban 105 495-öt, 2012-ben 109 483-at és 2010-ben 109 638-at. Százalékban 2020-tól visszamenőleg: 3,90%, 4,04%, 4,28%, 4,33%. A többi, magyarokat is megszólítani kívánó párt jelenleg a 3%-os küszöböt sem éri el támogatottságban. Szintén a Focus ügynökség nagyjából havi rendszerességgel végez közvélemény-kutatásokat, amelyekben a lakosság pártpreferenciáit szondázzák. Természetesen a közvélemény-kutatások világa nem egzakt dolog, de a méréseket hosszabb távon összevetve bizonyos trendek megfigyelhetők.

Ezek alapján kijelenthetjük, hogy önmagában a pártegyesítés, tehát a Szövetség megalakulása jó vágányra terelte a témát. Míg 2020 második felében és 2021 első 2 hónapjában az MKP-t 3% körül mérték, a Hidat 2% körül, az Összefogást és a Magyar Fórumot pedig nem is igazán mérték, a közös pártot 2022 áprilisában már a parlamenti küszöb felett mérte a Focus.

Ezután a Szövetség támogatottsága 4% körül konszolidálódott. A 2022-es évet már a viták és a platformok szembenállása jellemezte. A választási kampány végül viszonylag nyugodt volt, a Szövetség belső feszültségei egy rövid időre háttérbe kerültek. Az összevont önkormányzati és megyei választás időpontjának környékén készült mérésekben a párt újra átlépte az 5%-os parlamenti küszöböt. Ezután újabb frontok nyíltak párton belül. Először a platformok megszüntetését célzó törekvések vezettek különféle nyilvános egymásnak feszülésekhez, ultimátumokhoz. A Gyimesi-vita eredményeként pedig a Híd-platform legerősebb arcai átpártoltak a Dzurinda vezette Modríhoz.

Kigyűjtöttük és vizualizáltuk a szlovákiai magyar pártok támogatottságát, kezdve 2020 januárjától. Ebből is látszik, hogy a pártegyesítés a platformok szembenállásának és a nyilvános egymásnak feszülések ellenére magasabb támogatottsági tartományba helyezte a Szövetséget, mint bármelyik elődpártját a 2020-as választás után.

Gyimesi érkezése okozta a legnagyobb zavart a rendszerben, és a számokból egyelőre az tűnik valószínűbbnek, hogy az MKP döntése, hogy Gyimesit felveszi a listára és hagyja, hogy ezáltal kiszakadjon a Híd-platform (erősebb fele), többet ártott, mint segített.

A Szövetség támogatottsága az MKP pártegyesítés előtti számaihoz csúszott vissza. Szemmel láthatóan a Híd és a Magyar Fórum kemény ellenfelei egymásnak, de mindkét párt számára a 3%-os álomhatár elérése is felérne egy kisebb csodával. A Szövetség nagy valószínűséggel egy rebrandelt MKP-vá gyengült. Tehát maradt a már említett kemény mag, ahogy 2010 óta mindig. A magyar parlamenti képviselet pedig valószínűleg továbbra is csak egy álom marad.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?