Unortodox közeledés

<p>Magyarország és Szlovákia egyre közelebb kerül egymáshoz. A történelmi sérelmek feloldása és a &bdquo;komoly&rdquo; nemzeti témák megoldása ugyan várat magára, az unortodox gazdasági intézkedések esetében azonban kezd egymásra hangolódni a két ország kormánya. A Fico-kabinet által hozott gazdasági intézkedések egyelőre persze nyomába sem érhetnek a Matolcsy-féle gazdaságpolitikai ámokfutásnak, szaporodnak azonban az olyan esetek, amikor a két kormány a hasonló problémákra csaknem hasonlóan reagál.&nbsp;</p>

 

A legújabb és egyben legszemléletesebb példa a kis- és középvállalkozások hitelezési problémáira adott válasz, amelyet a szlovák gazdasági miniszter és a pénzügyminiszter szerdán, Matolcsy György pedig tegnap, immár a jegybank elnökeként jelentett be. A kiindulási alap mindkét országban hasonló. A kis- és középvállalkozások eleve a gazdasági válság legnagyobb vesztesei, a megrendelések csökkenése miatt jelentős mértékben romlott a gazdálkodásuk. A kormányok ráadásul egy sor olyan intézkedést – adó- és járulékemelés, rugalmatlanabb munkajogi szabályok – hoztak, amelyekkel tovább rontottak a helyzeten. Emiatt a kis- és középvállalkozások többsége képtelen megfelelni a bankok által támasztott egyre szigorúbb feltételeknek, az ágazat így akut hitelínségben szenved.  A helyzet súlyosságát már a kormányok is érzik, hiszen ezek a vállalkozások azok, amelyek a legtöbb munkahelyet teremtik, még ha ez nem is olyan látványos, mint egy-egy nagy nyugati beruházó megjelenése. Ezúttal is a szlovák kormány választotta az elfogadhatóbb megoldást, az említett vállalkozásoknak ugyanis az Európai Befektetési Alap segítségével biztosít hitelkeretet, amely idén és jövőre elérheti a 170 millió eurót. A kis- és középvállalkozások ennek köszönhetően a kiválasztott bankokon keresztül fél százalékponttal olcsóbban, jóval enyhébb feltételek mellett vehetnek fel kölcsönt. Mindezt annak köszönhetően, hogy a hitelek egy részéért az Európai Befektetési Alap vállal kezességet. Matolcsy ezzel szemben most is hozza a formáját. Tegnap bejelentette, hogy a jegybank nulla százalékos kamatozású hitelt ad a kisebb cégeknek a bankrendszeren keresztül, amire a bankok legfeljebb 2 százalékos kamatot tehetnek rá, miközben devizahitelt kiváltó eszközöket is bevezetnek számukra. Az ország devizatartalékai a tegnap bejelentette intézkedések miatt azonban 3 milliárd euróval csökkennek, ami a jelenlegi gazdasági helyzetben igencsak kockázatos intézkedés.  Amiben a két ország gazdasági döntéshozói hasonlítanak, hogy ezúttal is csak a vállalkozók egy részén segítő megoldásokkal rukkoltak elő, továbbra is figyelmen kívül hagyva a vállalkozói szféra javaslatait, amelyekkel valóban segíthetnének, munkahelyek ezreit mentve meg. Ezzel kapcsolatban csekély vigasz, hogy Szlovákia ezúttal is a kevésbé kockázatos utat választotta, hiszen ami késik, nem múlik, és mint tudjuk, Fico – legalábbis a sokkoló ötletek szempontjából – jó tanulónak számít.  
Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?