Újratervezés

koronavírus vél

Ha túljut a világ a járványon, életet kell lehelni a gazdaságokba.

Jól ki lett találva annak idején a közösségi útvonaltervező mobilalkalmazás. Az éppen úton lévők telefonja folyamatosan adatokat küld a központi programba, ami észleli, hol lassul a forgalom, hol alakul ki nagy dugó, és ha lehetséges, ez alapján új, alternatív útvonalat ajánl a felhasználónak. Talán kicsit hosszabbat a jól megszokott réginél, mégis jóval praktikusabb így, mint órákat a dugóban ülni. Ez az alkalmazás bátran kimozdít a komfortzónánkból és javasol addig járatlan utat a járt helyett. Közben figyelmeztet még arra is, ha túllépjük az előírt sebességet, és mi magunk is megoszthatunk infókat mindenkivel, ha például veszélyt, akadályt, rendőrt látunk az úton.

Vannak helyzetek, amikor az emberiség nem hajlandó kimozdulni a komfortzónájából.

Ilyen a klímaváltozás. Hiába mondják a tudósok az útvonaltervező mobilalkalmazáshoz hasonlóan, hogy ha továbbra is a megszokott úton, változatlan sebességgel haladunk, az katasztrófába viszi az emberiséget. Egy idő után képtelenek leszünk alkalmazkodni fogyasztáson alapuló társadalmi berendezkedésünkkel a folyamatosan emelkedő átlaghőmérséklethez, és a civilizáció a jelenleg ismert formájában összeomlik. Egyszerűen azért, mert a politikusok a rövid távú érdekeiket az emberiség hosszú távú érdekei elé helyezik. Ugyanakkor látjuk, hogy már létezik (sajnos) olyan helyzet is, amikor a kormányoknak gyorsan ki kellett mozdulniuk a komfortzónájukból. Ilyen a koronavírus keltette világjárvány. A szakértők lemodellezték, mi történik akkor, ha az egyes országok nem hoznak drasztikus megelőző intézkedéseket. Előrevetítették, hogy az egészségügyi ellátó rendszerek képtelenek lesznek kezelni a sok súlyos beteget. Vagyis nem mehet minden tovább úgy, mint eddig.

A drákói szigorú újratervezés pedig nem célozhatott mást, mint a járvány görbéjének ellapítását és időnyerést.

Sokat tanulhatunk a bevezetőben említett egyszerű közösségi útvonaltervező alkalmazástól. Ami a begyűjtött és a rendelkezésére álló adatok, modellezések alapján, ha kell, azonnal reagál, és alternatív utat is ajánl. (Amennyiben van ilyen, persze.) Ránk bízza, hogy élünk-e vele. Számtalan helyzet adódik saját életünkben is, amikor újratervezhetnénk. A döntés mindig a miénk.

A közlekedésben ez az egyszerű alkalmazás ügyesen integrálja minden résztvevő adatait, építi be valós időben a felhasználóktól érkező infókat a tervezésbe. Megpróbálkozhatunk ezzel a hétköznapok más szegleteiben is. Ugyanígy az emberiségnek is valószínűleg szüksége lesz hamarosan egy újratervezésre. Mert ha túljut a járványon, valahogyan életet kell lehelnie a megroggyant gazdaságba. Aztán vakarhatja a fejét a klímaváltozás következtében egyre gyakoribb viharok, özönvizek, vagy éppen a szárazság és a fél világot érintő ivóvízhiány miatt.

Ideje hozzászoknunk a rendszeres újratervezéshez.
 

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?