Johnson ismét nagy tétekben játszik, és mindent arra tett fel, hogy az EU fogja félrerántani a kormányt.
Nem csoda, hogy a koronavírus mellett szinte teljesen elfelejtettük a brexitet, amely nem is olyan rég még Európa egyik fő problémája volt.
A vezető hírek közé mostanában ritkán jutnak be a brexittel kapcsolatos hírek, de a folyamat még koránt sincs lezárva, ellenkezőleg: ismét közel járunk ahhoz a ponthoz, melynek eredménye a brexit utáni viszonyok összeomlása. Év végén ugyanis letelik a Nagy-Britannia január végi kilépésekor kötött átmeneti időszak, ezért a tárgyalásokat az október közepére tervezett EU-csúcsig le kell zárni. Ha ez nem sikerül, januártól a két fél csupán a Kereskedelmi Világszervezet általános szabályrendszere szerint kereskedhet.
A tárgyalások a koronavírus-járvány ellenére is folytatódtak, de más pozitívumot nehéz találni. Nem és nem jön az áttörés, és az uniós tárgyalócsapat egyre pesszimistább. Michel Barnier, az EU főtárgyalója Európa-szerte ismétli, hogy ha a britek a legalapvetőbb kérdésekben sem képesek kompromisszumra, akkor nincs esély semmiféle megegyezésre.
Magukat megnevezni nem kívánó uniós források szerint most úgy néz ki a helyzet, hogy két autó teljes sebességgel száguld egymással szemben, és mindkét sofőr arra vár, hogy a másik rántsa félre a kormányt.
Boris Johnson kormányfői karrierjét kizárólag a brexitnek köszönheti, és most is nagy tétekben játszik. Kijelentette, ha nem születik meg októberben a megegyezés, kormánya ezt tudomásul veszi és kész továbblépni.
Szerinte Nagy-Britannia az év végére fel lesz készülve a szabadkereskedelmi megegyezés nélküli létre is, de kész olyan szerződést kötni, mint amilyet az EU és Kanada kötött 2016-ban. Olaj volt a tűzre az a sajtóértesülés, hogy a brit kormány olyan törvényjavaslatokat nyújt be a parlamentbe, amelyek aláaknázzák a kilépési megállapodásban leírtakat. A brit kormány ugyan tagadja ezt, de a hangulat ettől nem lett jobb Brüsszelben.
Tekintve, hogy az EU már mennyi időt és energiát fordított a brexittárgyalásokra, nem csoda, hogy már az EU tisztségviselőinek és a tagországi vezetőknek is elegük van a brit stratégiából. Ez jól érezhető abból, hogy a napokban mindenki egy emberként állt ki Michel Barnier főtárgyaló mellett. Ursula von der Leyen leszögezte, Nagy-Britannia és az EU korrekt kapcsolata csakis a kilépésről aláírt megállapodás alkalmazásán alapulhat.
Az egész brexit egy hullámvasúthoz hasonlít, és nehéz megmondani, hogy Boris Johnson mennyire gondolja komolyan a megegyezés nélküli gazdasági kapcsolatokat. Jártunk már veszélyesen közel a megegyezés nélküli brexithez, de akkor sikerült elkerülni a frontális ütközést. Brüszszelben most is a brit vezetés maradék józan eszében bíznak, hiszen a megegyezés nélküli kereskedelmi kapcsolatok NagyBritannia számára lennének előnytelenebbek, az ütközés után a britek „sérülései” lesznek súlyosabbak és tartósabbak.
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.