Új Többség, régi kérdőjelek

<p>Daniel Lipšic Új Többségének (Nová väčšina, NOVA) megalakulásával újabb jobboldali párt jelent meg a szlovákiai politikai életben. Lipšic és emberei valószínűleg tiltakoznának a fenti mondattal kapcsolatban: a NOVA ugyanis hivatalos kommunikációja szerint nem pusztán párt, hanem mozgalom, és nem jobboldali, hanem emberközpontú.</p>

 

Az első jelek alapján azonban mégis megkockáztatom a fenti definíciót, azzal a kiterjesztéssel, hogy egy szándékoltan populista pártról van szó.

Az Új Többségnek már a neve is azt sugallja, hogy valamiféle népi mozgalmat szeretne kiépíteni a jelenlegi politikai elitekkel szemben. Erre Lipšic kommunikációja is ráerősít, aki arról beszél, hogy több beleszólást kell adni az embereknek, akik sok esetben jobb döntéseket képesek hozni, mint a politikusok. Lipšic ennek érdekében többek között a népszavazás intézményének kiterjesztése mellett kardoskodik, és közvetlenül választatná meg például a bírókat és ügyészeket. A párt gazdaságpolitikai elképzelései egyértelműen jobboldaliak. Úgy tűnik tehát, hogy a NOVA is abba a vonalba simul bele, amit a Frešo-féle „új“ SDKÚ is képvisel: az eddigi, középosztály-orientált jobboldal helyett egy a néppártiságot választó jobb jöhet létre, amely egyrészt hatékonyan tud fellépni a Smer népi baloldala ellen, másrészt viszont sok tekintetben attól nehezen megkülönböztethetővé válik. A NOVA egy másik párttal is rokonságot mutat: ez pedig a Matovič-féle Egyszerű Emberek, akik szintén a teátrális populizmusra, a népképviseleti elv hangsúlyozására és a politikai elitek bírálatára alapoznak. Matovič egyébként láthatóan érzi is a veszélyt, a NOVA létrejöttére adott reakciójában viszonylag keményen nekiment Lipšicnek.

A NOVA első megnyilatkozásai alapján Szlovákia újraépítését szeretné megvalósítani, ehhez pedig új alkotmányt fogadna el és „új erkölcsöket“ várna el a polgároktól. Lipšic a választási rendszert is újraszervezné, egymandátumos körzeteket hozva létre. Ezek a tervek egyértelmű hasonlóságot mutatnak a Fidesz magyarországi célkitűzéseivel, egy jelentős különbséggel: Szlovákiában valószínűleg a magyarországinál jóval kisebb a lakossági igény egy ilyen szintű, teljes újraszervezésre. Egyáltalán nem látom biztosnak, hogy a szlovákiai szavazók tényleg szeretnék, ha országukat az alapoktól építenék újjá.

Ezzel szemben Lipšic sem tudja és akarja betölteni azt az űrt, ami az SDKÚ néppárti fordulatával a liberális jobboldalon kialakult. (Az SaS nem liberális, hanem libertárius párt, ami a zavaros terminológia ellenére nagyon nagy ideológiai távolságot jelent.) A NOVA az első jelek alapján egy újabb populista formáció, amely ráadásul valami miatt elsöprő, radikális reformokat szeretne egy sok tekintetben jól működő országban. Matovičnak riválisa érkezett, de közben még mindig megoldatlanul maradt az a kérdés, hogy vajon kire fognak szavazni a jobboldal azon egykori törzsszavazói, akik sem a népképviseletet, sem a népszavazást nem látják megoldásnak a politika problémáira.

Ravasz Ábel, a szerző politikai elemző

 

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?