<p>A Nemzetközi Valutaalap (IMF) szakértői csoportja köszöni a szlovák félnek a szíves vendéglátást és a jó beszélgetéseket – ezzel a mondattal zárul az IMF e héten közzétett, Szlovákiáról szóló gazdasági jelentése, amelyet a nemzetközi szervezet szakértői kéthetes vizsgálódásuk után adtak ki. </p>
Túlbuzgó IMF
A jelentést olvasva könnyen rájöhetünk, hogy szlovák fél alatt az IMF elsősorban a Peter Kažimír vezette pénzügyminisztériumot érti, a szíves vendéglátás pedig ugyancsak jóra sikeredhetett, hiszen a zárójelentés csaknem teljes mértékben a Fico-kormány elvárásait tükrözi. Szárnyaló gazdaság, takarékoskodó kormány, fokozatosan javuló életszínvonal – az IMF nem fukarkodott a dicsérettel. A szlovák kormány számára a legfontosabb üzenet azonban az, hogy már elérte a takarékoskodás határát, vagyis ha a jövőben tovább szeretné csökkenteni az államháztartási hiányt, azt a bevételek növelésével kellene elérnie. Nos, aki ismeri Fico gazdaságpolitikáját, tudja, hogy eddig sem a túlzott takarékoskodásáról volt híres. Az IMF mostani jelentése így csak arra lesz jó, hogy a kormány folytassa a mértéktelen pénzszórást, a pénzt pedig a lakosságra háruló adóterhek növelésével teremtse elő. Ez utóbbira már közvetlenül a jelentésben is utalnak, az IMF ugyanis azt ajánlja, hogy az ingatlanadókkal az eddiginél is nagyobb összeget próbáljanak meg legombolni az emberekről. Ennél is szembetűnőbb azonban, hogy az IMF az általános forgalmi adó 20 százalékos adókulcsának a fenntartását ajánlja. Az adókulcsot még a Radičová-kormány emelte 20 százalékra, azzal a kikötéssel, hogy ha az államháztartási hiány 3 százalék alá csökken, automatikusan újra 19 százalékra esik vissza. Mivel ezt az Eurostat tavaszi jelentése szerint már tavaly sikerült elérni, az áfának jövőre csökkennie kellene. A Fico-kabinet most abban bízik, hogy az Eurostat őszi jelentése megcáfolja a tavaszi adatokat, és a hiány nagyobb lesz 3 százaléknál. Ha ez mégsem jönne be, még mindig módosíthatja a szabályokat. Ennek készíthette elő a terepet az IMF, amely arra figyelmeztet, hogy az áfacsökkentés 216 millió eurós bevételkiesést jelentene az államnak, miközben a kereskedők úgysem csökkentenék az árakat. Arról már nem beszélnek, hogy ha az üzletek az említett összeggel növelhetnék a bevételeiket, az árak is enyhébben emelkednének, vagyis végső esetben a lakosság is jól járna, hiszen a fizetéséből több áru vásárlását engedhetné meg magának, ráadásul a rezsiköltségek is automatikusan csökkennének. A növekvő kereslet pedig ezzel párhuzamosan pótolhatná a bevételkiesést. Joseph Stiglitz Nobel-díjas közgazdász – aki hét éven át volt a Világbank vezető közgazdásza – már korábban figyelmeztetett, hogy az IMF sok esetben tesz elfogult, elegendő helyismeret hiányában kidolgozott, végül károsnak bizonyuló ajánlásokat. Hogy az áfacsökkentés elhalasztása ezek közé tartozik-e, az hamarosan kiderülhet, hiszen ha csak a Fico-kabineten múlik, ezt az ajánlást biztosan megszívleli.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.