Trump paradoxonja

trump kp

A sikeres populisták egyszerű és érthető gondolatra épülő szenvedélyükkel tömegeket tudnak magukkal ragadni. A probléma az, hogy az igazságuk gyakran túlságosan leegyszerűsített, ami félrevezető, sőt gyakran megtévesztő. Ez a helyzet Donald Trumppal is.

Egyértelmű győzelme meglepetés volt, de főleg az, hogy az alacsony jövedelműek szavaztak rá. Az amerikai lakosság szegényebb része még szegényebbnek érzi magát a Covid óta, és Trump minden dolgozó embernek reményt adott, azt ígérte, hogy az életszínvonaluk javulhat.

Csakhogy a valóságban Trump politikája éppen az ellenkezőjét fogja eredményezni. Az új elnök gazdaságpolitikája stagflációt idézhet elő. A logika egyszerű: a védővámok bevezetésével korlátozni fogják az amerikai importot, hogy növeljék a hazai termelést. Trumpot azonban nemcsak a kínaiak zavarják, hanem az illegális bevándorlók is, akik állítólag elveszik a munkahelyeket az amerikaiaktól. Nem számít, hogy a munkanélküliség még mindig történelmi mélypont közelében van – az új elnök ígéretet tett arra, hogy milliókat fognak kitelepíteni.

De ha csökkenti az importot, miközben csökkenti a munkavállalók számát, akkor nem marad senki, aki dolgozzon. A bérek emelkedni fognak, ugyanakkor a megtermelt áruk mennyisége csökkenni fog, ami lassítja a gazdasági növekedést, és növeli az árakat. Ez a stagfláció tökéletes receptje. Minél agresszívebb lesz Trump ebben a politikában, annál erősebb lesz a stagfláció. És így az ellenkezőjét fogja okozni annak, amit ígért.

A vámok elvileg segítenek csökkenteni a kereskedelmi deficitet. De ez nem lesz elég. A tapasztalatok azt mutatják, hogy a Kínára 2017-ben kivetett vámok nem voltak pozitív hatással a kereskedelmi mérlegre – éppen ellenkezőleg, rontottak a helyzeten. Trump ezért az amerikai dollár gyengítését tervezi. Csakhogy győzelme napján éppen az ellenkezője történt: a dollár jelentősen erősödött. A beharangozott dollárgyengítés megvalósítása tehát problémás lesz.

Az a gyanúm, hogy a szegény amerikaiak szegények maradnak. A magasabb infláció felemészti az életszínvonalukat, a vámok megdrágítják a vásárlásaikat, s valószínűleg a kamatlábak is emelkedni fognak, ami növelni fogja a kamatfizetéseket.

A populizmus csábító, és a következményeit sokan a saját bőrükön fogják megtapasztalni. Ez ugyanúgy igaz Amerikára, mint Szlovákiára.

A szerző a Trend gazdasági lap főszerkesztője

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?